کد خبر: 65185779
تاریخ انتشار: شنبه 13 شهريور 1395
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » آیت الله العظمی نوری همدانی : استقلال حوزه به معنای عدم وابستگی به دولت ها است نه استقلال از نظام
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه تاکید کردند استقلال حوزه به معنای عدم وابستگی به دولت ها است نه استقلال از نظام اسلامی، چراکه نظام اسلامی زمینه ساز ظهور است.

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

اعضای شورای عالی حوزه های با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی با معظم له دیدار و گفت وگو کردند. ایشان در این دیدار ضمن تجلیل از جایگاه شورای عالی به عنوان اداره کنندگان حوزه علمیه نکات مهمی را خطاب به اعضای شورای عالی متذکر شدند .

نخستین مساله ای که مرجع عالیقدر بدان تاکید داشتند موضوع توجه به اخلاص و معنویت در همه سطوح بود. حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی فقیه پروی و شناخت استعداد های طلاب وطبقه بندی طلاب به معنای تربیت متخصص در علوم حوزوی را ضروری دانستند و خواستار پرهیز از مدرک گرایی در حوزه شدند و گفتند: باید مراقبت بر تحصیل طلاب صورت گیرد که از جنبه های مختلف فقیه کامل شوند. معظم له با تاکید بر این که باید جلوی مراکز و مؤسساتی که کار موازی می کنند گرفته شود، خواستار چاره اندیشی در این باره شدند.

ایشان پیشنهاد کردند اتاق فکری تشکیل شود و از نخبگان برای رصد مسائل سیاسی و فرهنگی در جامعه و پاسخگويي به شبهاتی که از طرف دشمن القا می شود بهره گرفه شود. حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی همچنین بر لزوم هجرت طلاب از قم تاکید کردند و با بیان این که فضلای حوزه نباید در قم متمرکز شوند، اظهار داشتند: در شرایطی که بسیاری از شهرها از وجود روحانی خالی است، صلاح نیست طلاب و علما در قم بمانند.

مرجع عالیقدر شیعیان همچنین بر لزوم تقویت درس اخلاق در حوزه های علمیه تاکید کردند و دشمن شناسی و شناخت زمان و اقتضائات و لوازم آن را مهم برشمردند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی استقلال حوزه های علمیه را به عدم وابستگی به دولت ها معنا و تصریح کردند: حوزه باید مستقل باشد اما نه به معنای استقلال از نظام اسلامی و ولایی چون این نظام جزء حوزه و فرزنده حوزه و برخاسته از فرهنگ و عقیده دینی ماست و نگهداری آن لازم و ضروری است. ایشان گفتند: استقلال حوزه به معنای وابسته نبودن به دولت ها است بر این اساس حوزه پیوسته باید دولت ها را امر به معروف و نهی از منکر کند و تذکر داشته با شد.

آخرین نکته ای که مورد تاکید حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی قرار گرفت، مساله انقلابی ماندن حوزه های علمیه بود.

معظم له در این خصوص تاکید کردند: به هیچ وجه و هیچ گاه نباید انقلاب تضعیف شود، چراکه ما معتقدیم این نظام زمینه ساز ظهور است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین