کد خبر: 65758600
تاریخ انتشار: سه شنبه 16 شهريور 1395
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » آیین افتتاحیه سال تحصیلی حوزه های علمیه تهران با حضور مرجع عالیقدر برگزار شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی مدظله العالی صبح امروز در آیین افتتاحیه سال تحصیلی حوزه های علمیه تهران که در مصلای بزرگ شهر ری برگزار شد گفتند: این فقها هستند که در نظام اثرگذار هستند و می تواند قدرت اسلام را نشان دهند به همین دلیل باید تلاش شود تا در حوزه های علمیه فقیه تربیت شود.

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

معظم له افزودند: انسان ها محتاج تعلیم و تربیت هستند.خداوند متعال تنها معصومین(ع) را از ابتدا کامل خلق کرد به همین دلیل آنان محتاج تعلیم و تربیت نیستند اما انسان های عادی بدون هیچ تردیدی نیاز به تعلیم و تربیت دارند.

مرجع عالیقدر با اشاره به این که حوزه های علمیه مرکز تعلیم و تربیت است، اظهارداشتند: تاریخ تاسیس حوزه های علمیه به عصر پیامبر(ص) بر می‌گردد پیامبر(ص) حوزه‌ای برای آقایان و خانها داشتند و این بیانگر جایگاه رفیع حوزه های علمیه است. حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی به تاریخ وسیع حوزه های علمیه در مجامع اسلامی اشاره کردند و گفتند: هر حوزه ای تاریخ خاص خود را دارد اما حوزه علمیه قم از قدمت تاریخی وسیعی برخوردار است . وجود فارغ التحصیلان این حوزه در ادوار مختلف شاهد این بیان است.

ایشان با توصیه هایی به موسسان و مدیران حوزه، ادامه دادند : مدیران حوزه باید به تک تک طلاب شناخت داشته باشند و ارتباطی صمیمی با آنها برقرار کرده و استعداد آنها را کشف کنند و این از وظایف مهم مدیران به شمار می‌رود. معظم له اضافه کردند: دومین وظیفه مدیران و مسولان حوزه علمیه ایجاد ارتباط با طلاب است نباید تشریفات و جریانها عامل و سدی در برابر برقراری این ارتباط صمیمی و کریمانه باشد.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی به با تاکید به اینکه در حوزه‌های علمیه باید فقیه تربیت شود، خواستار پرهیز از مدرک گرایی در حوزه شد و تصریح کردند : این فقها هستند که در نظام اثرگذار هستند و می‌تواند قدرت اسلام را نشان دهند به همین دلیل باید تلاش شود تا در حوزه‌های علمیه فقیه تربیت شود و این افول با تلاش حوزه‌های جبران می‌شود. ایشان گفتند: فقه شیعه غیر از فقه دیگران است فقه ما از کسانی اخذ می‌شود که اتصال به خدا دارند و پاسخگوی همه مشکلات دنیوی انسان است امام راحل فقیه بود که توانست این تحول عظیم را که در دنیا ایجاد کند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی ادامه دادند: یک فقیه علاوه بر فقه در اثبات علم کلام، اصول و علم رجال و غیره مهارت دارد، حوزه های علمیه بر مبنی مدرک گرایی تاسیس نشده بلکه اخلاص در حوزه های علمیه مهم است پیامبر(ص) فرمودند: انسان به هر اندازه علم بیاموزد حقارت خود رادر پیشگاه خدا درک می‌کند. مرجع عالیقدر شیعیان با تاکید بر این که تعلیم اخلاق و تزکیه نفس باید در کنار تعلیم علوم حوزوی باشد، گفتند: آموزش فقه همراه با زهد و اخلاق مثمر ثمر خواهد بود، اقامه نماز شب از سنت علما و مراجع بزرگ است. استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ارتباط با مردم را بسیار مهم دانستند و خاطرنشان کردند: پیروز انقلاب به واسطه حضور مردم محقق شد همچنین درب منازل علمای بزرگ همیشه به روی مردم باز است و در رفع مشکلات آنان تلاش می‌کنند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی گفتند: فقها علاوه بر اینکه همیشه دغدغه نظام را داشتند هرگز از دشمن غافل نشدند . زیرا به هر اندازه اسلام پیشرفت کرد دشمنی و کینه آنان نیز به اسلام به همان اندازه افزایش یافت.حوزه های علمیه باید طلاب را در زمینه فقه، اخلاق، ارتباط و مبارزه با طاغوت تربیت کنند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین