کد خبر: 65777660
تاریخ انتشار: سه شنبه 16 شهريور 1395
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح یزدی: اسلام را باید شناخت، باور کرد، و در عمل نیز ارزش های آن را رعایت نمود.
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دین اسلام را به درختی تشبیه کرد که ریشه آن را عقاید و باورها تشکیل می‌دهد، تنه درخت ارزش‌های برآمده از عقاید است، و شاخه‌ها و میوه‌های آن نیز رفتارهایی است که ریشه در اعتقادات و ارزش‌های مورد قبول افراد دارد؛ از این رو، قدم اول، شناخت اعتقادات اسلامی و باور به آن ها، و قدم دوم عمل صالح است که در گرو شناخت ارزش‌ها و تطبیق رفتار بر آن‌ها در صحنه‌های مختلف است.

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئبس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در جمع تعدادي از خواهران شرکت‌کننده در طرح ولايت استان بوشهر، با اشاره به نعمت عظيم انقلاب اسلامي اظهار داشت: حدود 70 سال پيش، اين اتفاق که خانمي تحصيلات ديني داشته، تا حد اجتهاد برسد، مسئله‌اي کم نظير بود، و هنگامي که مي‌شنيديم خانمي در اصفهان با سختي درس ديني خوانده؛ ابتدا در منزل و بعد هم با شرکت در درس خارج برخي علما، آن هم در پشت پرده، و به حد اجتهاد رسيده است براي ما تعجب‌آور بود. در آن زمان حتي به فکر کسي هم نمي رسيد که روزي مدرسه علميه‌اي براي خواهران تأسيس شود؛ اما امروز در قم، مدرسه جامع، کامل و مجهزي براي دروس ديني خواهران وجود دارد که از جهاتي بر مدارس برادران نيز امتياز دارد. هم چنين در برخي از شهرها حوزه‌هاي علميه خواهران از برادران پر رونق تر است.

علامه مصباح يزدي با اشاره به اين‌که رونق تحصيل ديني خواهران، تنها يکي از شاخه‌ها و برکات کوچک انقلاب است که در پرتوي اخلاص امام (ره) و يارانش حاصل شده، ادامه داد: همچنين امروز مدارسي علميه با بهترين امکانات ساخته مي‌شود، در حالي که وقتي بنده طلبه شده بودم، در مدرسه‌اي درس مي‌خوانديم که در حال خراب شدن بود و امکان پرداخت هزينه تعمير اين مدارس وجود نداشت.

وي با اشاره به نمونه هايي به مقايسه وضع جامعه قبل از انقلاب و بعد از انقلاب پرداخته، اظهار داشت: نزول اين نعمت‌ها در حالي است که حتي دختران دانشجوي با حجاب را در دانشگاه‌ها راه نمي دادند و نماز خواندن و دين داري يک دانشجو، بيشتر به يک لطيفه و جوک شبيه بود و لذا دانشجو نمي توانست دين داري خود را ابراز کند، چرا که مورد تمسخر قرار گرفته و عقب مانده معرفي مي‌شد؛ اما امروز به برکت انقلاب اسلامي، دينداري در تمام اقشار و سطوح جامعه مايه افتخار است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين‌که بنده در تاريخ کشور، نظيري مانند امام (ره) نمي شناسم که منشأ اين همه برکات شده باشد، اظهار داشت: اين عنايت خداوند متعال بر ملت ما بوده است؛ و پس از امام (ره) نيز خداوند متعال دوباره بر ما منت گذاشت و از خزانه غيبش کسي را به عنوان جانشين ايشان قرار داد که به بهترين وجه نقش امام (ره) را ايفا کرده و مي‌کند.

آيت الله مصباح يزدي در بخش ديگري از سخنانش افزود: همه ما قبول داريم که سعادت دنيا و آخرت انسان‌ها در گرو عمل به اسلام و مکتب تشيع است؛ اما اسلام، يک کالا نيست که بتوان آن را با هزينه اي، ولو گزاف، خريداري کرد تا به اين سعادت رسيد؛ بلکه بايد آن را شناخت، باور کرد، و در عمل نيز ارزش‌هاي آن را رعايت نمود.

اين فيلسوف برجسته اسلامي، دين اسلام را به درختي تشبيه کرد که ريشه آن را عقايد و باورها تشکيل مي‌دهد، تنه درخت ارزش‌هاي برآمده از عقايد است، و شاخه‌ها و ميوه‌هاي آن نيز رفتارهايي است که ريشه در اعتقادات و ارزش‌هاي مورد قبول افراد دارد؛ از اين رو، قدم اول، شناخت اعتقادات اسلامي و باور به آن ها، و قدم دوم عمل صالح است که در گرو شناخت ارزش‌ها و تطبيق رفتار بر آن‌ها در صحنه‌هاي مختلف است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که شيطان دائماً در حال فريب دادن و ايجاد شبهه در قلب انسان هاست، افزود: امروزه شياطين، صدها شبهه از عقايد مانند توحيد، امامت و نبوت گرفته تا احکام – و مخصوصاً احکام مربوط به بانوان – در جامعه پخش کرده اند تا اعتقادات و پايبندي مردم و جوانان نسبت به اسلام را سست کنند.

استاد تفسير قرآن به داستان عابد بني اسرائيل که فردي مستجاب الدعوه بود اشاره کرد، که باوجود اين مقام نزد خداوند، به انحراف کشيده شد، به گونه اي که خدا او را در قرآن، با لفظ سگ، مورد خطاب قرار داده است؛ و اضافه کرد: بايد بدانيم هيچ تضميني براي مصونيت ايمان ما هم وجود ندارد، مخصوصاً در زماني که دشمنان و شياطيني وجود دارند که شبانه روز به دنبال تضعيف ايمان و اعتقادات مايند.

اين متفکر اسلامي با اشاره به اين‌که هر کسي بايد ببيند تا کنون چه ميزان راجع به عقايدش تحقيق کرده و چه قدر شبهات برايش حل شده است، ادامه داد: اجمالا مي‌دانيم که بسياري از ما در اين زمينه تقصير و يا حداقل قصور داشته ايم؛ و نشانه کوچک آن اين‌ است که با وجود برقراري نظام اسلامي در کشور که در دنيا به نام نظام ولايت‌فقيه شناخته مي‌شود؛ ما به اندازه کافي دنبال اين نبوده ايم که تبيين کنيم که ولايت‌فقيه چيست و پاسخ شبهاتي که در مورد آن وارد شده چيست؛ مخصوصاً امروز که دم از آزادي همگاني و لزوم رجوع به رأي مردم زده مي‌شود، ولايت‌فقيه چگونه توجيه مي‌شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که پيروزي انقلاب اسلامي و برقراري نظام اسلامي تحت نظر نائب امام زمان (عج)، بزرگ ترين نعمتي است که خدا در اين عصر به ما عطا کرده است، گفت: اما همين نعمت الهي را به آساني در معرض تاراج شبهات شياطين قرار داده ايم و حرکتي از خود نشان نمي دهيم؛ و طبيعي است که با اين وضعيت، وقتي دشمن از همه طرف حمله کند، تا نسل بعد ديگر چيزي از آن باقي نخواهد ماند!

عضو خبرگان رهبري ضمن تشکر از مسئولان و دست اندرکاران برگزاري طرح ولايت، خطاب به شرکت کنندگان در اين دوره اظهار داشت: مسائل مهم و بنيادي دين اسلام که فقط يادگيري آن‌ها که به صورت دسته بندي‌شده به چهار سال تحصيل نياز دارد، در اين طرح به صورت خلاصه و فشرده در مدت چهل روز در اختيار شما قرار داده شده است تا اين مسائل بنيادين براي شما حل شود؛ و اين نعمت بزرگي براي شماست که شايسته است قدر آن را بدانيد.

گفتني است ديدار جمعي از خواهران شرکت کننده در طرح ولايت استان بوشهر با علامه مصباح يزدي، نهم شهريور ماه سالجاري در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین