کد خبر: 66229955
تاریخ انتشار: پنجشنبه 18 شهريور 1395
خانه » خبر گزاری ها » قدس آنلاین » انتقاد فرزند یکی از شهدای حج به دولت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

فرزند یکی از شهدای حادثه منا معتقد است: مسئولان وزارت امور خارجه شانه از مسئولیت خالی می کنند و این درد ما را بیشتر می کند و متاسفانه تا این لحظه اقدام موثری را بری پیگیری فاجعه منا نکرده اند.

به گزارش چی 24 به نقل از قدس آنلاین:

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد جواد اخوان فرزند شهید حجت‌الاسلام محمد صادق اخوان از شهدای فاجعه منا با اشاره به دیدار روز گذشته خانواده شهدای منا با رهبر معظم انقلاب،‌ ضمن تقدیر از مواضع عزتمندانه مقام معظم رهبری گفت:‌ حقیقتاً اگر مواضع عزتمندانه و صریح و نهیب رهبر انقلاب بر سر حکام ظالم سعودی نبود امروز معلوم نبود که جان‌باختگان حادثه منا و خانواده آنان چه وضعی داشتند.

وی افزود:‌ رهبر معظم انقلاب عنایت ویژه‌ای به خانواده این حادثه داشته‌اند و پیام ایشان به مسلمانان جهان نیز ابعاد پنهان ماجرا را معلوم کرد. البته بیانات روز گذشته ایشان نیز نقشه راهی برای مسئولان داخلی و بین‌المللی برای حل مشکلات این حادثه بود که امیدواریم دست‌اندرکاران ذی‌ربط به‌خصوص دولت و وزارت خارجه با اصلاح عملکرد خود پیگیر ابعاد حقوقی این فاجعه شوند.

اخوان با انتقاد از عملکرد وزارت امور خارجه ایران در بی‌توجهی به پیگیری حقوقی حادثه منا، گفت: متأسفانه دولت یازدهم از روز اول ماجرا تا به امروز در فواصل مختلف کوتاهی‌های زیادی را داشته است.

وی تصریح کرد: ابعاد موضع بسیار ضعیف دولت زمانی مشخص شد که آقای ظریف در یکی از اجلاس‌های کشور منطقه به‌دنبال وزیر خارجه عربستان بود تا بتواند با وی برای حل این مشکل گفت‌و‌گو کند که این مسئله جز انزوای جمهوری اسلامی و دست برتر بودن حکام سعودی فایده دیگری برای ما در پی نداشت و غم ما را دوبرابر کرد. تلاش‌های دولت زمانی جالب‌تر شد که دولت عربستان به نماینده قانونی دولت یعنی آقای جنتی ویزا برای رفتن به عربستان نداد.

اخوان ادامه داد: در همین اوضاع و احوالات بود که موضع عزتمندانه رهبر انقلاب ورق را برگرداند و حکام سعودی را مجبور به کوتاه آمدن در برابر ایران کرد.

وی با بیان این مطلب "ما بارها از وزارت خارجه خواستار پیگیری حقوقی فاجعه منا بوده و هستیم"، اظهار داشت:‌ تا این لحظه اقدام مجدّانه‌ای را از سوی دولت شاهد نبوده‌ایم و حقیقتاً کار مشخصی انجام ندادند. در جلساتی که با معاونان آقای ظریف در این باره داشتیم آنها مدعی بودند که به‌دلیل قطع رابطه با عربستان و عدم عضویت این کشور در مجامع بین‌المللی عملاً امکان پیگیری این مسئله وجود ندارد و ما این استدلال را قبول نداشته و نداریم، چطور می‌شود که ایران با وجود قطع رابطه با آمریکا هنوز هم پیگیر حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط شیطان بزرگ است اما در این مقطع توانایی پیگیری چنین حادثه غمناکی را نداریم؟

فرزند شهید اخوان از شهدای منا اظهار داشت: دوست ندارم این مسئله را بیان کنم اما مسئولان وزارت خارجه شانه از مسئولیت خالی می‌کنند و این درد ما را بیشتر می‌کند و متأسفانه تا این لحظه اقدام مؤثری را برای پیگیری این مسئله نکرده‌اند.

اخوان با اشاره به صحبت‌های روز گذشته رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت، گفت: ایشان اعلام کردند که اگر حادثه سفارت رخ نمی‌داد ما با فشارهای سیاسی لازم دولت عربستان را وادار به اجرای درخواست‌هایمان می‌کردیم، کدام فشار؟ ایشان تنها یک روز از سفر خود به نیویورک را با وجود حادثه منا کم کردند، همان موقع  چه فشاری آوردند؟ جز این بود که وقتی وارد فرودگاه مهرآباد شدند اعلام کردند که اگر مأموری در این حادثه کوتاهی کرده باید مجازات شود؟ یعنی شأن یک حادثه ملی را در سطح یک مأمور پایین آوردند؟

وی در پایان تأکید کرد: ما خانواده شهدای منا اعلام می‌کنیم که اگر دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنان به کوتاهی‌های خود در این زمینه ادامه دهد ما قطعاً اسناد این کوتاهی را منتشر خواهیم کرد. اعلام آمادگی هم می‌کنیم با مسئولان وزارت خارجه در این زمینه در رسانه ملی نیز مناظره کنیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین