کد خبر: 66234130
تاریخ انتشار: پنجشنبه 18 شهريور 1395
خانه » خبر گزاری ها » قدس آنلاین » قدرت هسته ای پاکستان علیه هیچ کشوری نیست/ زرادخانه ما به دست تروریست ها نمی رسد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه در سمیناری با عنوان `امنیت هسته ای منطقه جنوب آسیا` تاکید که سلاح های هسته ای کشورش علیه هیچ کشوری نیست و صرفا یک سپر بازدارنده و دفاعی برای پاکستان محسوب می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از قدس آنلاین:

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا، 'اعزاز احمد چودری' در سخنان خود در این سمینار اظهار داشت: پاکستان یک قدرت هسته ای مسئول است و داشته های هسته ای این کشور در فضایی کاملا امن و با ایمنی بالا نگهداری می شود.
وی با اشاره به حمایت آمریکا از هند برای پیوستن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای (NSG)گفت: اگر هند به عضویت این گروه در بیاید، آن وقت جلوگیری از به راه افتادن یک مسابقه تسلیحات هسته ای در منطقه، رویایی دست نیافتنی خواهد بود.
هند و پاکستان تنها قدرتهای هسته ای جنوب آسیا هستند و تنش های ادامه دار میان این دو کشور همسایه، همواره با بیم افزایش میزان سلاح های هسته ای در جنوب آسیا و استفاده احتمالی آن از سوی این دو همسایه ناسازگار علیه یکدیگر همراه بوده است. هیچ یک از این دو قدرت هسته ای، پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (NPT) را امضا نکرده اند و تعهدی نسبت به آن ندارند.
این دیپلمات عالی پاکستان با اشاره به همکاری های هسته ای و دفاعی گسترده میان آمریکا و هند، گفت که اسلام آباد از واشنگتن خواسته است تا به رفتارهای تبعیض آمیز علیه پاکستان در زمینه همکاری های هسته ای و دفاعی با کشورهای جنوب آسیا، پایان دهد.
وی در بخشی دیگر از سخنانش گفت که ایمنی داشته های هسته ای پاکستان مطابق با استانداردهای جهانی است و هرگز تهدیدی متوجه آن نیست. 'تروریست ها هرگز به دنبال آسیب رساندن به فعالیت های هسته ای پاکستان نبوده اند و دست آنها هرگز به مراکز هسته ای پاکستان نخواهد رسید.'
گزارش برخی موسسه های تحقیقاتی و مطالعاتی بین المللی حاکی است که پاکستان به سرعت در حال افزایش دادن توان هسته ای نظامی خود است و درصورتی که این کشور با شتاب فعلی در مسیر توسعه سلاح های هسته ای گام بردارد، تا سال 2025 می توان بعد از آمریکا و روسیه، به سومین قدرت هسته ای جهان تبدیل شود. برخی از این موسسه های بین المللی تعداد کلاهک های هسته ای پاکستان را حدود 120 عدد اعلام کرده اند و گفته اند که پاکستان در زمان حاضر، بیشتر از هند سلاح هسته ای در اختیار دارد.
پاکستان همواره ادعا کرده است که خواستار منطقه ای عاری از سلاح هسته ای است اما در عین حال گفته است این مهم زمانی محقق می شود که هند و پاکستان هر نسبت به از بین بردن سلاح های هسته ای خود اراده جدی نشان دهند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین