کد خبر: 66238309
تاریخ انتشار: جمعه 19 شهريور 1395
خانه » خبر گزاری ها » قدس آنلاین » هیچ سناریویی در سوریه بدون جلب نظر ترکیه اجرایی نمی شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، امروز پنجشنبه در آنکارا با ادعای اینکه عملیات برون مرزی ترکیه در سوریه، معادلات را برهم زد، گفت: هیچ سناریویی بدون جلب رضایت ترکیه در سوریه اجرایی نخواهد شد.

به گزارش چی 24 به نقل از قدس آنلاین:

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا، اردوغان که در جمع استانداران سراسر ترکیه در نهاد ریاست جمهوری سخنرانی می کرد، با انتقاد از کشورهایی که با عملیات برون مرزی ترکیه در سوریه مخالفت ورزیده و تاکید کرده اند که ترکیه باید با دولت سوریه هماهنگ می شد؛ مدعی شد ترکیه از نظامی که عامل کشتار 600 هزار نفر از مردم سوریه شده است، اجازه نمی گیرد و ترکیه در واقع بنابه خواست مردم سوریه اقدام کرده است. 
رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه این کشور برای پاکسازی عناصر تروریستی و دور کردن تهدیدات امنیتی علیه مرزهای خود این عملیات را شروع کرده است، گفت: شهرهای جرابلس و الراعی از گروه تروریستی – تکفیری داعش پاکسازی شده اند و عملیات ادامه خواهد یافت. 
اردوغان در مورد اینکه عملیات تا کجا و تا کی ادامه خواهد داشت، گفت این را اعلام نمی کند و ترکیه برای خود طرحی دارد. 
وی گفت: این موضوع، طرحی برای تامین امنیت مرزهای ترکیه است. ترکیه نمی تواند اجازه دهد کریدور ترور در مرزهای جنوبی کشور ایجاد شود. ترکیه از طرفی تلاشهای دیپلماتیک خود را ادامه خواهد داد و از طرفی هم مرزهای جنوبی را به کریدور صلح تبدیل خواهد کرد. 
اردوغان بار دیگر در خصوص انتقادات از نقض حق حاکمیت سوریه، مدعی شد ترکیه کوچک ترین چشم داشتی در خاک سوریه ندارد.
عملیات برون مرزی ترکیه با عنوان 'سپر فرات' در 24 اوت گذشته شروع شده و امروز در حالی وارد شانزدهمین روز خود شده است که گفته می شود نیروهای این کشور خود را برای پیشروی به سوی الباب که بعد از رقه دومین قلعه مهم داعش در شمال سوریه محسوب می شود، آماده می کنند. 
در همین حال رسانه های ترکیه از ادامه انتقال نیروی مکانیزه ارتش ترکیه به مناطق مرزی این کشور با سوریه و احتمال همکاری ترکیه و آمریکا در عملیات مشترک علیه رقه خبر می دهند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین