کد خبر: 67547553
تاریخ انتشار: پنجشنبه 25 شهريور 1395
خانه » خودرو » خرید خودرو » آینده بازار خودروهای وارداتی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خرید خودرو:

بازار خودروهای داخلی طی هفته جاری روزهای آرامی را سپری کرد در حالی که بازار خودروهای وارداتی با تغییرات قیمتی مواجه شده است. آن گونه که فعالان بازار می‌گویند، اصلی‌ترین عامل در افزایش قیمت خودروهای وارداتی در هفته جاری، جو روانی ناشی از ابلاغ بخشنامه 4 درصد مالیات علی‌الحساب از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران طی هفته‌های گذشته بوده است. هر چند فعالان اقتصادی به این ابلاغیه دولت انتقادات بسیاری دارند و معتقدند روند اجرای این بخشنامه باید متوقف شود، با این حال تاکنون خبری از تغییر نظر وزارت امور اقتصاد و دارایی و گمرک در این مورد منتشر نشده است.

 

این در حالی است که فعالان واردات خودرو به کشور هشدار داده‌اند اجرای این بخشنامه موجب افزایش قیمت خودروهای خارجی در کشور خواهد شد و بار این افزایش قیمت را مصرف‌کنندگان به دوش می‌کشند. از آنجا که تاکنون خودرویی با پرداخت 4 درصد مالیات علی‌الحساب به کشور وارد نشده است؛ بنابراین نمایشگاهداران خودرو، افزایش قیمت کنونی خودروهای وارداتی را ناشی از جو روانی ایجاد شده در بازار عنوان می‌کنند.

در این میان اما موضوع دیگری که در بازار خودروهای وارداتی اثرگذار بوده است، رای دیوان عدالت اداری درباره آزاد شدن بخشی از خودروهای وارداتی بالای 2500 سی‌سی است. به گفته فعالان بازار، این موضوع نیز در به هم خوردن تعادل قیمتی خودروهای وارداتی طی هفته جاری موثر بوده است. هر چند رای دیوان عدالت اداری درخصوص بخشی از خودروهای وارداتی (آنها که پیش تر اجازه ورود به کشور نداشتند و به‌تازگی مجوز لازم را گرفته اند) است، با این حال به‌نظر می‌رسد زمزمه تغییر معیار لوکس بودن خودروها سبب تغییرات قیمتی در بازار خودروهای وارداتی شده است. به‌عبارت بهتر، هم‌اکنون در بازار خودروهای وارداتی دو سناریو برای آینده این بازار مطرح است که اولی بر «آزاد شدن واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی‌ و تغییر معیار خودروهای لوکس» تاکید می‌کند و دومی نیز به «عدم تغییر معیارها و ممنوع بودن واردات خودروهای لوکس» مربوط می‌شود. به اعتقاد نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در صورت رفع ممنوعیت ورود خودروهای بالای 2500‌سی‌سی، خودروهایی با این حجم موتور که در بازار موجودند و عمدتا متعلق به سال‌های قبل از 91 هستند، با کاهش قیمت مواجه خواهند شد.

 

افزایش قیمت وارداتی‌ها

اما سراغ بازار برویم و ببینیم وضعیت قیمت خودروهای خارجی در هفته جاری به چه صورت است. به روایت نمایشگاهداران خودرو پایتخت، طی هفته جاری خودروهای وارداتی افزایش قیمت بین یک تا 3 میلیون تومان را تجربه کرده‌اند. بر این اساس، هم‌اکنون هیوندایی توسان با افزایشی یک میلیون تومانی با قیمت 192 میلیون تومان معامله می‌شود. هیوندایی النترا نیز با قیمتی برابر با 132 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از رشد قیمت یک میلیون تومانی این خودرو حکایت دارد. کیا اسپورتیج نیز با افزایش یک میلیون تومانی در حال حاضر 183 میلیون تومان معامله می‌شود. کیا سراتو هم با قیمتی برابر با 136 میلیون تومان عرضه می‌شود و این یعنی خودروی مذکور دو میلیون تومان گران شده است. در این میان کیا اپتیما نیز با رشد یک میلیون تومانی، در حال حاضر 191 میلیون تومان معامله می‌شود. اما سری به محصولات شرکت تویوتا بزنیم. در این بین، تویوتا RAV4 با افزایش قیمت 3میلیون تومانی در حال حاضر 240 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. یاریس‌هاچ‌بک نیز قیمتی برابر با 113 میلیون تومان دارد که این موضوع از افزایش قیمت یک میلیون تومانی این خودرو حکایت می‌کند. در این میان کمری هیبریدی نیز با جهش2میلیون تومانی مواجه شده و در حال حاضر 212 میلیون تومان معامله می‌شود.

 

ثبات بازار داخلی‌ها

به بازار داخلی‌ها برویم و ببینیم اوضاع و احوال قیمت‌ها در این بازار به چه شکل است. آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، بازار خودروهای داخلی طی هفته‌ جاری روزهای تقریبا آرامی را سپری کرده و بیشتر خودروها ثبات قیمت داشته‌اند. بر‌این‌اساس، هم‌اکنون پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو 206 صندوقدار مدل V8 نیز بدون تغییر قیمت در حال حاضر با قیمت 38 میلیون و 800 هزار تومان معامله می‌شود. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد این محصول که طی هفته‌های گذشته افزایش قیمت را تجربه کرده بود، در حال حاضر با قیمت 30میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از ثبات قیمت این خودرو در بازار دارد.

دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 نیز طی هفته جاری ثبات قیمت خود را حفظ کرد و هم‌اکنون 31 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. سمند مدل LX نیز طی هفته اخیر ثبات خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون قیمتی برابر با 31 میلیون تومان دارد. نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد رانا نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون 33 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رود. از رانا که بگذریم، تیبا نیز در حال حاضر بدون تغییر، قیمتی معادل 24 میلیون و 950هزار تومان در بازار دارد. فعالان بازار اما از ثبات قیمت پراید خبر می‌دهند. به گفته آنها، پراید در مدل 131 قیمتی برابر با 21 میلیون و 500 هزار تومان دارد که از تثبیت قیمت این خودرو حکایت می‌کند. همچنین پراید در مدل 111 نیز اگرچه در هفته‌های قبل با افزایش قیمت روبه‌رو شده بود، با این حال طی هفته جاری تغییری نداشت تا با همان قیمت 21‌میلیون و 700 هزار تومان خود به فروش برسد؛ اما سری به بازار دنا بزنیم، خودرویی که در این هفته ثبات قیمت را تجربه کرد تا مشتریان، این محصول را با قیمت 44 میلیون و 800 هزار تومان خریداری کنند.

از دنا که بگذریم، سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-90‌ نیز بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته را به انتها رساند. بر این اساس، تندر اتومات که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر قیمتی برابر با 49 میلیون تومان دارد و تندر پارس‌خودرو نیز 40 میلیون تومان خرید و ‌فروش می‌شود. پارس‌تندر نیز طی هفته جاری ثبات قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر قیمتی برابر با 41 میلیون تومان دارد.

برچسب ها :
بازار خودرو

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین