کد خبر: 67951270
تاریخ انتشار: شنبه 27 شهريور 1395
خانه » سایت های خبری » خبرنامه دانشجویان ایران » صدور ویزای اربعین 95 از اول مهر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران:

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس سازمان حج وزیارت کشور از ثبت نام ۱۶۰هزار زائر در سامانه سما، ویژه عتبات عالیات خبر داد و گفت:پیش بینی می شود با نزدیکی به اربعین حسینی این میزان به دو میلیون نفر افزایش پیدا کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، سعید اوحدی در گفتگویی ضمن اشاره به آخرین تمهیدات صورت گرفته برای آئین اربعین۹۵، ابراز داشت: در سال جاری برای تسهیل در ورود و خروج دو میلیون زائر پیش بینی شده ایرانی، ۱۲کنسولگری در ۱۲نقطه ایران تاسیس می شود تا زائران بدون مشکل از ابتدای مهرماه روادید خود را برای حضور در کشور عراق در اختیار داشته باشند.

وی افزود: با هماهنگی های صورت گرفته توسط وزارت خارجه، سازمان حج و زیارت و مسئولان کشور عراق، کار صدور ویزای زائران اربعین حسینی(ع) از روز اول مهرماه۹۵به تدریج آغاز می شود و با توجه به آمار زائران سال گذشته پیش بینی ها خبر از حضور دو میلیون زائر ایرانی در این مراسم معنوی می دهند.

۵موکب به نام شهدای منا دایر می شود

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از برپایی پنج موکب به نام شهدای منا در مهران، چذابه، شلمچه، کربلا و نجف خبر داد و گفت: برای زنده نگه داشتن یاد و خاطر شهدای گرانقدر منا و در یک حرکت ارزشی، فرهنگی، این موکب ها توسط فرزندان و خانواده این بزرگواران اداره خواهد شد.

اوحدی با بیان اینکه سایر موکب های دایر شده در عراق و ایران با مسئولیت ستاد بازسازی عتبات عالیات ارائه خدمات می دهند، ابراز داشت: مردم می توانند برای کمک به برپایی موکب ها از طریق شماره حساب های مطرح شده توسط ستاد بازسازی، کمک ها، نذورات و وجوه نقدی خود را در این امر پسندیده مشارکت دهند.

وی با بیان اینکه شرایط برای حضور باشکوه مردم متدین و خداجوی ایران اسلامی در راهپیمایی بزرگ اربعین آماده است، افزود: در سال جاری برای تسهیل در عبور و مرور زائران همکاری و هماهنگی خوبی بین دولت ایران و عراق و همچنین سازمان حج و زیارت و سایر ارگان های دخیل اعم از امداد، بهداشت و درمان، انتظامی، فرهنگی، تبلیغی و ... صورت پذیرفته است.

اعزام به حجم منوط به تغییر رفتار عربستان

رئیس ستاد عتبات عالیات کشور در پاسخ به این سوال که آخرین پیگیری های صورت گرفته درباره فاجعه منا به کجا رسیده است، گفت: رسالت اصلی پیگیری حقوقی این امر در سطح بین الملل با وزارت امور خارجه است اما همه دستگاه ها اعم از قوه قضائیه، بعثه مقام معظم رهبری، حج و زیارت و خانواده این شهدا با پیگیری های مجدانه خود سعی در احقاق حق از دست رفته مردم مظلومی دارند که با بی تدبیری آل سعود جان خود را از دست دادند.

اوحدی درباره تعیین تلکیف حج عمره مفرده و همچنین ذی الحجه سال آتی، ابراز داشت: تداوم اعزام زائران ایرانی به تحقق مطالبات ما باز می گردد امروز دولت عربستان باید در رفتار خود تغییر ایجاد کند تا شاهد اجرا شدن حجی ابراهیمی باشیم.

وی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرمودند، مطالباتی درباره حج مطرح شده که باید به آن توجه داشت از سوی دیگر جهان اسلامی باید از خواب عمیق حاضر بیدار شده تا از تکرار حوادث مشابه طی دو دهه اخیر که به شهادت ۱۵هزار نفر از کشورهای مختلف انجامیده، جلوگیری شود.

آل سعود وقیحانه عذر خواهی نکرده است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آل سعود وقیحانه عذر خواهی نکرده است، گفت: سران عربستان با پول های حرام قصد فضا سازی برای پوشاندن فاجعه منا هستند و ما امیدواریم بتوانیم روزی شاهد برگزاری حجی ابراهیمی در فضایی معنوی باشیم.

اوحدی درباره مطالبات ایران در واقعه منا، توضیح داد: سه اصل اساسی شامل اینکه عربستان سعودی چرا با تشکیل کمیته حقیقت یاب مخالف دارد، عدم رسیدگی به مصدومان در هنگام حادثه و بیمارستان ها و در نهایت اهانت به کشته های این حادثه و تدفین آنها بدون هماهنگی با خانواده هایشان سه مطالبه عمده از فاجعه منا است که با بی تدبیری آل سعود رخ داد.

وی با بیان اینکه علت وقوع این فاجعه نیز در زمره مطالبات همایشگی مسلمانان از آل سعود است، افزود: عربستان از تشکیل کمیته حقیقت یاب هراس دارد چرا که تحقیق در باره این فاجعه، باعث آشکا شدن زوایای بیشتر آن می شود و آل سعود با این امر مشکل دارد.

کشورهای اسلامی درباره حج چاره اندیشی کنند

رئیس سازمان حج و زیارت ایران در ادامه، گفت: کشورهای مسلمان باید برای برگزاری حج چاره اندیشی کنند چرا که کعبه، خانه خدای متعال، خالق یکتا، متعلق به تمام مسلمانان است و نه گروهی خاص لیکن امیدواریم شورایی برای برگزاری حج ابراهیمی متشکل از کشورهایمسلمان تشکیل شود.

اوحدی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده شهدای منا، ابراز داشت: باید درباره این سخن معظم له که آل سود را شجره خبیثه نامیدند تفکر کرد چرا که ماهیت این فرقه، به قرن هجدهم و به دسیسه یک فرد انگلیسی به ظاهر مسلمان شده بنام هَمسفِر با همراهی عبدالوهاب، انسانی مغرور و سبکسر پایه ریزی شد.

وی افزود: در نهایت هرچه مصیبت در جهان اسلام به وجود آمده از این فرقه مذهبی است و عربستان تنها کشور مسلمان است که این فرقه را به عنوان نوعی دین و مذهب رسمی می شناسد و ما امروز امیدواریم که با تدبیر جهان اسلام حجی ابراهیمی را تجربه کنیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین