کد خبر: 67965159
تاریخ انتشار: شنبه 27 شهريور 1395
خانه » سایت های خبری » خبرنامه دانشجویان ایران » راهکار جدید برای پول درآوردن از دانشجو +سند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران:

خبرنامه دانشجویان ایران: بحران اقتصادی دولت در اولین روزهای سال پایانی دولت، بخش زیادی از بدنه اجتماعی را درگیر به خود کرده است؛ از پول‌های بلوکه‌شده‌ای که هنوز اثری از آنها نیست تا حقوق‌های نجومی که چند صد میلیون چند صد میلیون از بیت‌المال به جیب مدیران خوش‌اشتها رفت و برنگشت.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در میان بلبشوی نافرجامی اقتصادی دولت، هر نهاد زیر مجموعه این قوه اجرایی، به دنبال جبران کاستی‌هایی است که حاصل همین معضلات اقتصادی است. از قضا دانشگاه‌ها نیز به عنوان یک نهاد آموزش‌عالی متاثر از مشکلات اقتصادی دولت، تحت فشار قرار گرفتند.

در این میان بعید نیست که دانشگاه‌ها برای رهایی از زیر بار کاستی‌های بودجه و معضلات اقتصادی که گریبان‌گیرشان شده، دانشجویان را درگیر ماجرا کنند.

پیش از این، افزایش شهریه ترم و هزینه‌های خوابگاه بود و دریافت ناگهانی و یکباره شهریه ثابت و متغیر در ابتدای ترم یا اجرای سفت و سخت قانون سنوات و گرفتن هزینه از دانشجویان برای ادامه تحصیل، مشکلات متعددی را برای دانشجویان ایجاد کرده است.

حالا اما گرفتن کمک هزینه مالی از دانشجویان، بهانه جدید یک دانشگاه در گرمسار برای پر کردن چله‌های اقتصادی شده است.

یکی از دانشجویان دانشگاه دولتی گرمسار در تماس با خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ خبر داد که از این ترم قرار است از دانشجوهای روزانه مبلغی به عنوان کمک به دانشگاه گرفته شود؛ این در حالی است که دانشجویان شبانه نیز علی رغم شهریه ثابت و متغیری که پرداخت می‌کنند، باید این کمک‌هزینه را بپردازند.

گفتنی است که دانشگاه گرمسار، طی آئین‌نامه زیر اقدام به دریافت کمک‌هزینه از دانشجویان کرده است:

به استناد دستور سیزدهم صورتجلسه دومین نشست عادی از دوره ی چهارم هیات امنای دانشگاه های منطقه البرز جنوبی (موضوع مصوبه ی مورخ 1393/02/10کمیسیون دائمی) به شماره 15/87252 مورخ 1393/05/20 که به تائید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز رسیده است و همچنین مصوبه مورخ 1395/06/07 هیات رئیسه دانشگاه، مقرر گردیده است به استناد بند ب ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه و ماده 1 دستورالعمل انواع و نحوه وصول و مصرف درآمد اختصاصی موضوع بند ب ماده 12 آئین نامه مالی و معاملاتی و همچنین به منظور تامین بخشی از هزینه های خدمات ورزشی، فرهنگی و فوق برنامه و مشاوره ای و ایاب و ذهاب، در هر نیمسال از سال تحصیلی، مبالغی به شرح جدول ذیل از دانشجویان به صورت اینترنتی و از طریق سامانه آموزشی دریافت و با رعایت آئین نامه مالی و معاملاتی و قوانین و مقررات مربوطه در اختیار معاونان دانشجویی و فرهنگی اجتماعی دانشگاه مربوطه قرار گیرد.

نکته1: بند 3 فقط شامل دانشجویان ورودی سال 1391 دانشگاه و یا دانشجویان دارای 4 نیمسال مشروطی می­شود که از کمیسیون موارد خاص دانشگاه و یا استان مجوز ادامه تحصیل دریافت نموده اند.

نکته2: در خصوص دانشجویان شبانه، مبالغ فوق به غیر از شهریه ثابت و متغیر هر نیمسال تحصیلی دانشجو می باشد.

به نظر می‌رسد که شروع این ماجرا در دانشگاه گرمسا کلید خورده است و ممکن است که دانشگاه‌های دیگر نیز دیر یا زود از این روش برای بهبود شرایط اقتصادی‌شان استفاده کنند.

هرچند که مبلغ مورد نظر بسیار بالا نباشد اما احتمالا با افزایش تدریجی آن، چشم که بهم بزنید، دانشجویان مجبور به پرداخت یک هزینه اضافی به نام "کمک به دانشگاه" هستند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین