کد خبر: 68080438
تاریخ انتشار: یکشنبه 28 شهريور 1395
خانه » سایت های خبری » خبرنامه دانشجویان ایران » درخواست فعالان فرهنگی برای برخورد قضایی با «یالثارات»
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران:

خبرنامه دانشجویان ایران: جمعی از فعالین رسانه ای و فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از عملکرد نشریه یالثارات، خواستار برخورد قضایی با آن شدند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ به نقل از نسیم، متن این بیانیه، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ادع الی سبیل ربک بالحکمة و الموعظة الحسنة و جادلهم بالتی هی احسن (نحل، آیه 125)
ای جماعت نه اگر بیش، کمی عار کنید

مسئله نقد فرهنگی در کشور با توجه به مسایلی که در مدیریت فرهنگی وجود دارد، مسئله مهمی است که دلسوزان هیچ گاه از آن غافل نبوده اند، اگر روزی تهاجم فرهنگی و روز دیگر ناتوی فرهنگی مورد بحث بود، امروزه دیگر بحث نفوذ فرهنگی مطرح است و اختلالات فرهنگی و اقدامات ضد فرهنگی از درون کشور و از درون ساختارهای رسمی و یا به ظاهر همراه، سرچشمه می گیرد.

حرمت قلم آن قدر بالاست که خداوند متعال در قرآن به آن سوگند خورده است و اسلام عزیز همواره چه در آیات قرآن چه در روایت امر و سفارش به نیکویی کلام و موعظه حسنه و زبان نرم و جدال احسن کرده است.

برهمین اساس نیز نویسندگان مومن و متعهد جبهه فرهنگی انقلاب همواره در نوشته‌های خود منطق و استدلال و گفتگو را منشا حرکت و اثر خود دانسته و هیچ گاه قلم بر ناسزا و ناصواب نرانده‌اند.

روزنامه‌نگاران و منتقدان جبهه انقلاب، درباره فرهنگ و هنر و انواع قالب های مختلف فرهنگ‌ساز ازجمله سینما، ادبیات، تئاتر، موسیقی، تجسمی و ..... و مدیریت کلان فرهنگی کشور همواره انتقاداتی جدی داشته‌اند و سعی کرده‌اند در عین حفظ صراحت و دوری از محافظه‌کاری، انتقادات خود را با استدلال‌های منطقی، قابل درک و محکم بیان کنند و به همین دلیل هیچ گاه از هیچ گفتگو و مناظره ای فرار نکردند.

اما متاسفانه اخیرا در یکی از مطبوعات کشور که مع الاسف نام مبارک سیدالشهدا علیه السلام را نیز یدک می‌کشد و شوربختانه منتسب به جبهه انقلاب نیز هست، شاهد اوج‌گیری ادبیات سخیف، غیردینی، توهین‌آمیز و غیرشرعی هستیم که هیچ نشانی از رعایت اخلاق و ادب و شرع در آن نیست.

ما گرچه شاید در بسیاری موارد، پس از طرح انتقادات اساسی‌تر، به شرایط پوشش و حجاب اهالی هنر نیز انتقاد داشته باشیم و آن را در شان هنرمند ایرانی ندانیم، اما نسبت ناروا به هنرمند را هم درست نمی دانیم. ما نیز به بسیاری از اتفاقات سیمای جمهوری اسلامی انتقاد داشته و داریم و همواره سعی در نقد مصلحانه تریبون اصلی جمهوری اسلامی کرده‌ایم، اما این انتقادات از نظر ما هیچ‌گاه مجوزی برای اینکه فردی را به دلیل اختلاف سلیقه و نگاه، مرتد و بی دین بخوانیم نبوده است.

بر همین اساس، بسیاری از اهالی رسانه‌ای جبهه فرهنگی انقلاب از همان ابتدا به فیلم "فروشنده" نیز انتقاداتی جدی داشته‌اند و به دلایلی کاملا متنی و در داخل اثر، آن را فیلمی مضر و ضدفرهنگی دانسته‌اند، اما برای انتقادات خود دلیل و برهان مشخص نیز ارائه‌کرده‌اند و حاضرند در هر تریبونی با مخالفان به بحث بنشینند و خود را به قضاوت عموم مردم قرار دهند.

مسئله‌‌ اساسی اما این است که ما با آثار سر و کار داریم، نه آدم‌ها و افعال و رفتار خصوصی‌شان. بنابراین بر این نظریم که مطلب اخیر نشریه یالثارات در خصوص سه تن از عوامل سینمای ایران – با حفظ انتقادات اصولی ما به هر سه تن – خلاف شرع و ادب، تهمت و قذف و دارای حد شرعی و اشاعه فحشا و کبیره است که متاسفانه نه‌تنها باعث حل شدن مشکلات فرهنگی نخواهد شد، بلکه اتفاقا باب نقد سالم و فنی را نیز خواهد بست و بحث‌های اساسی را نیز به حاشیه خواهند راند.

رویه اخیر این نشریه در شرایط فعلی کشور و در زمانی که جبهه فرهنگی انقلاب سعی در گفتگو و حل منطقی مسائل را در جهت بهبود وضعیت فرهنگ کشور دارد، بسیار مشکوک و قابل توجه است.

بارها به این موضوع اشاره کرده‌ایم و باز باید بر آن تاکید کنیم که الگوی ما، در نقد فرهنگی و ورود مصلحانه و متفکرانه به عرصه فرهنگ، سید شهیدان اهل قلم؛ شهید بزرگوار سیدمرتضی آوینی است که هیچگاه در مطالب و آثارش ورود اینچنینی را ندیدیم و حتی اگر حرفی مخالف اکثر بدنه سینما وجود داشت، با منطق و دلیل آن را بیان می‌نمود و با حفظ صراحت بیان هیچ‌گاه چارچوب‌های اخلاقی و شرعی را زیرپا نگذاشت و نقد فرهنگ و هنر را به حریم خصوصی افراد تعمیم نداد.

با این‌همه اینک سئوال اصلی و درخواست مجدانه از قوه محترم قضاییه و دادستان محترم این است که چرا اجازه سواستفاده از عنوان مذهبی این نشریه را به عده‌ای هتاک و بی‌ادب داده است تا ضمن تداوم انتشار و توهین‌های خود، به چهره جریان اصیل مذهبی و انقلابی کشور خدشه‌ای جبران‌ناپذیر وارد کند در حالیکه اساسا این اقدامات نه‌تنها مورد تایید جبهه فرهنگی انقلاب نیست، بلکه صد در صدمخالف شئون و شرع و قانون نیز هست.

در پایان تاکید می کنیم، ضمن حفظ اختلافات و انتقادات جدی به جریان روشنفکری و نفوذ در فرهنگ کشور، اقداماتی از قبیل نشریه مذکور را خطا و ناصواب و مستحق برخورد قضایی می دانیم.

و السلام علی من التبع الهدی

جمعی از روزنامه نگاران و خبرنگاران و فعالان جبهه فرهنگی انقلاب

اسامی امضا کنندگان نامه به ترتیب حروف الفبا
مهدی آذرپندار، کبری آسوپار، امیر ابیلی، احدی مهدی، محسن اخوان، منصوره اخوان، محمدجواد اسدیان، سجاد اسلامیان، مصطفی اسماعیلی وردنجانی، ابوالفضل اشناب، احمد اکبرزاده، محمد اکبری، محمدرضا باقری، فاطمه سادات بکائی، محمد پاریاب، میثم تولایی، فاطمه ترکاشوند، ایمان جابری، زهرا جعفری، سیده سمانه جلیلی، روح الله چهره افروز، سیدمهدی حاجی‌آبادی، مهدی خانعلی زاده، مهرداد خوشبختی، رضا دهقان، حسین رستمی، میثم رمضانعلی، مسعود زارعیان، احمد ذوعلم، احسان سالمی، سمانه سلمانی، علیرضا شاطری، محمدرضا شهبازی، علی صابونچی، سمانه صادقی، سها صالح، علی صدری نیا، امیرعلی صفا، جواد طالبی، جمال طاهری، زهرا علی رمضانی ، محمدصادق علیزاده، محمد جواد عمرانی، آرش فهیم، مسعود فروغی، محمدتقی فهیم، هادی فیرزومندی، مریم فیروزفر، الهه قاسمی ، علی قلهکی ، مهدی کریمی زارچی ، زهرا کوشافر ، محمدرضا ماندگاران ، روزبه ملاعبدالله قمصری ، علیرضا ملوندی ، سید مهدی موسوی ، زهرا مهدی ، مجید مهرابی دلجو ، ایزد مهرآفرین ، احمد نجمی ، امین نوروزی ، محمد نوروزی ، مهدی نوری ، محمدرضا وحیدزاده ، صادق وفایی نیکو ، حامد یامین پور.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین