کد خبر: 68184304
تاریخ انتشار: یکشنبه 28 شهريور 1395
خانه » سایت های خبری » خبرنامه دانشجویان ایران » انتصاب قائم مقام جدید مرکز پژوهش های مجلس
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران:

خبرنامه دانشجویان ایران: طی مراسمی که امروز با حضور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در محل این مرکز برگزار شد رحمت‌الله قلی پور به عنوان قائم مقام مرکز پژوهش‌های مجلس معرفی شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از نسیم آنلاین، مراسم تکریم جواد جهانگیرزاده و معارفه رحمت‌الله قلی‌پور قائم‌مقام جدید مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه 28 شهریورماه با حضور رئیس، معاونان و مدیران دفاتر این مرکز برگزار شد.

در این مراسم،‌ کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نفس حضور در مرکز پژوهش‌های مجلس را مطلوب خواند و تأکید کرد: همواره تلقی من از مرکز پژوهش‌های مجلس این بوده که این مرکز عقل منفصل مجلس بوده که این عقل منفصل باید بتواند جهت تحرک بیشتر دستگاه قانونگذاری کشور عمل نماید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در خلأ حضور پررنگ و فعال نقش کارشناسی احزاب در عرصه نظام سیاسی ایران، مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان بدنه کارشناسی قوه مقننه در ارائه نظرات کارشناسی به نمایندگان مردم در خانه ملت فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه بدنه اصلی کارشناسی کشور در دولت قرار دارد، تصریح کرد: واضع قانون اساسی، ابتکار قانون‌نویسی را به دولت داده است و براین اساس مجلسی موفق‌تر است که لایحه‌محور باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با اشاره به شرایط پسابرجام، توضیح داد: در دوران پسابرجام باید به دنبال اصلاح و بازنگری برخی قوانین به منظور بهبود شرایط به ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت مردم باشیم.

وی اصلاح قانون پولی و بانکی را یکی از ضروریات دانست و یادآور شد: با وجود تغییرات نظام بانکی و روند پیشرفت‌های بانکداری این قوانین کهنه و مندرس شده است.

جلالی همچنین اصلاح و بازنگری در قوانین سرمایه‌گذاری خارجی، قانون تجارت، قانون کار و قانون تأمین اجتماعی را از اولویت‌های تقنینی دوران پسابرجام دانست و تأکید کرد: در شرایطی که سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به سرمایه‌گذاری در ایران اعلام رغبت می‌کنند باید شرایط قانونی این امر را با حفظ استقلال سیاسی و اقتصادی کشور فراهم کنیم.

وی ادامه داد: البته به دلایل بیان شده دولت باید در 5 موضوع تجارت خارجی، سرمایه‌گذاری خارجی، کار، تأمین اجتماعی و بخش پولی و بانکی لایحه بدهد.
جلالی با تأکید بر اینکه قانون تجارت نیاز به بازنگری جدی و فوری دارد، گفت: نگاهی به پیشینه قانون تجارت نشان می‌دهد که این قانون مصوب 1311 است و تنها در دهه 50 مورد بازنگری قرار گرفته است و امروز با تغییرات در حوزه تجارت و با گذشت نیم‌قرن با همان قوانین اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: باوجود تغییرات به وجود آمده در دنیای تجارت برخی از این قوانین مندرس به عنوان مانع در مسیر تجارت هستند درحالیکه در دوران پسابرجام و با ابراز علاقمندی بازرگانان به ارتقای سطح مراودات اقتصادی با ایران، بازنگری در این قانون و حذف مواد بازدارنده در مسیر تجارت، ضروری است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به نامگذاری سال به نام سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: رفع مشکلات اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی به جای شعار نیازمند اقدام و عملی کارگشاست.

همچنین در سوابق وی مدیر کلی دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس، مشاور رییس مرکز پژوهش های مجلس، مشاوره عالی وزیر ورزش و جوانان و معاون آموزشی پردیس فارابی دانشگاه تهران به چشم می‌خورد.

بر اساس این گزارش متن حکم جلالی برای قلی‌پور که سابقه مشاوره عالی وزیررزش و جوانان را در کارنامه خود دارد به این شرح است:
جناب آقای دکتر رحمت‌الله قلی‌پور

براساس ماده 9 اساسنامه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و با عنایت به تعهد، تخصص و تجربیات ارزشمند جنابعالی در امر قانونگذاری به موجب این ابلاغ به سمت «قائم مقام مرکز پژوهش‌های مجلس» منصوب می‌شوید.

امید است در پرتو عنایات الهی در هرچه بارورتر کردن مرکز پژوهش‌ها، خصوصاً با استفاده از ظرفیت کارشناسی کشور و بکارگیری توان نمایندگان محترم در قالب شوراهای راهبردی در جهت تقویت روند قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی موفق و مؤید باشید».

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین