کد خبر: 68197362
تاریخ انتشار: یکشنبه 28 شهريور 1395
خانه » سایت های خبری » خبرنامه دانشجویان ایران » طرح جدید یک نماینده برای رفع مشکل سربازی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران:

خبرنامه دانشجویان ایران: نماینده مجلس گفت: اصلاح ساختار سربازی مخالفین زیادی دارد و نیازمند چانه زنی در درون و بیرون مجلس است.

به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو؛ حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در گفت‌وگویی در خصوص حقوق اندک سربازان وظیفه گفت:« اولین بار این بحث افزایش حقوق سربازان در مجلس هشتم مطرح شد و این رقم از حدود 20 هزار تومان به 80 هزار تومان رسید.ماده 49 قانون خدمت وظیفه عمومی هم در همان زمان مطرح شد ولی به دلیل مشکلات موجود، به مرحله اجرا نرسیده است.»

او همچنین درباره ساختار فعلی خدمت سربازی افزود:« به نظر من سیستم سربازی در کشور ما باید دستخوش اصلاحات اساسی شود. در حال حاضر بیش از 130 کشور در جهان دیگر خدمت سربازی اجباری ندارند و در منطقه ما هم فقط کویت و آن هم برای یک سال خدمت اجباری دارد.با توجه به تهدیدات امنیتی پایدار کشور، بحث سربازی هم باید به صورت پایدار برنامه ریزی شود.»

فلاحت پیشه در خصوص طرح جایگزین پیشنهادی برای خدمت سربازی گفت:« در حال حاضر سربازان در مدت دو تا سه ماه به پادگان ها و مناطق مرزی می روند و آموزش می بینند و بعد به حال خود رها می شوند. در حالی که به نظر من باید سربازی به صورت «پیمانی»باشد. یعنی قرارداد امضا شود و سرباز به مدت پنج سال با بهره مندی کامل از حقوق و مزایا مشغول به خدمت شود. در این طرح مدت زمان آموزش هم به 9 ماه تا یک سال افزایش خواهد یافت. ما در مجلس گذشته طرحی را برای تبدیل 10 درصد از ظرفیت سربازی کشور به نیروی پیمانی در هر سال تا پایان چشم انداز 20 ساله ارائه کردیم که متاسفانه در کمیسیون فقط 6 رای آورد. اصلاح ساختار سربازی مخالفین زیادی دارد و نیازمند چانه زنی درون و بیرون مجلس است.»

او همچنین خاطرنشان کرد که با روند فعلی سربازی در کشور مخالف است آن را نیازمند اصلاحات جدی برای حذف سربازی اجباری می داند. 
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین