کد خبر: 70545501
تاریخ انتشار: چهارشنبه 07 مهر 1395
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح یزدی: نعمت انقلاب اسلامی، پلیس را از ذلت نوکری رضاخان به افتخار خدمتگزاری دستگاه امام زمان (عج) رساند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به نعمت انقلاب اسلامی گفت: در دوره ای زندگی می‌کنیم که خداوند به ما نعمت هایی داده است که در طول تاریخ، به کمتر کسی این نعمت را عطا کرده است؛ اثر کوچک آن، تفاوتی است که پلیس امروز با پلیس در رژیم قبل داشت؛ پلیس در 70 سال پیش وظیفه اش کشیدن چادر از سر دختران و زنان مسلمان و جلوگیری از برگزاری مجالس ابی عبدالله (ع) بود؛ اما پلیس امروز در دستگاه اسلامی فعالیت می‌کند و مصداق افرادی است که امام سجاد (ع) برای آن‌ها دعا کرده است.

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) درجمع رؤساي کلانتري‌ها و فرماندهان انتظامي ضمن بيان عظمت دهه ذي الحجه و روز عرفه، بر بهره برداري از اين روز‌هاي عزيز تأکيد کرد و اظهار داشت: چيزي که لازم است به آن توجه کنيم، اين است که نعمت‌هاي الهي را شناخته، ارزشيابي کرده و شکرش را به جاي آوريم؛ مخصوصاً نعمت هايي که تا آدمي به آن فکر نکند و آن را با موارد ديگر مقايسه نکند، قدرش را نمي شناسد.

آيت الله مصباح يزدي با ارائه مثال هايي گفت: همان گونه که اگر يکي از مقامات عالي کشور، ما را به صورت خصوصي دعوت کند، آنچه براي ما اهميت دارد، نه پذيرايي به وسيله ميوه و شيريني، بلکه اصل مورد توجه قرار گرفتن توسط يک شخصيت بزرگ است، برخي نعمت‌هاي خدا نيز اين گونه هستند که اهميت اصلي آن در اين است که خداوند در بين همه مخلوقات، به ما توجه کرده و ما را مخاطب خود قرار داده و به مهماني دعوت کرده است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که ارزش وجودي انسان در همان حدي است که فکر مي‌کند، ادامه داد: گاه انساني نهايت هدفش از کار کردن اين است که درآمدي داشته باشد تا غذايي تهيه کند و زندگي کند، اما فرد ديگري انگيزه‌اش اين است که امنيت مسلمانان و مردم کشور تأمين شود؛ لذا طبيعي است که اين نگاه ارزش بيشتري دارد؛ مخصوصاً اين‌که نعمت امنيت وقتي بيشتر مشخص مي‌شود که انسان به ناامني در کشور‌هاي همسايه و منطقه نگاهي بيندازد که روزانه حملات انتحاري و انفجار در آن‌ها صورت مي‌گيرد.

وي ادامه داد: گاه افرادي که به مشاهد مشرفه مشرف مي‌شوند و يا در موقعيت‌هاي خاصي مانند دهه ذي الحجه، عرفه و شب قدر قرار مي‌گيرند، نهايت خواستشان از خداوند مسائل مادي است؛ اما نحوه ديگري از مواجهه با دستگاه خدا نيز وجود دارد که فرد تنها خدا را مي‌خواهد و آنچه براي او اهميت دارد اين است که مورد توجه خدا باشد و خدا او را دوست داشته باشد؛ که اين نوع نگاه در گرو بالا رفتن معرفت و شناخت نعمت‌هاي خداوند متعال است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که خداوند متعال در قرآن کريم به افرادي اشاره کرده است که آن‌ها را دوست دارد و آن‌ها را بندگان خوب خود معرفي کرده است، ادامه داد: امروز هم هستند افرادي از پيرو جوان که خدا پيوسته به آن‌ها مي‌گويد: دوستتان دارم؛ وقتي در محل کار، يک نامه تشکر که نشان از رضايت مسئول مافوق ما از کار ماست ما را خوشحال مي‌کند، چگونه خواهيم بود وقتي خداوند متعال، که قابل مقايسه با ساير افراد نيست، از ما راضي باشد؟

وي به نعمت انقلاب اسلامي اشاره کرد و گفت: در دوره اي زندگي مي‌کنيم که خداوند به ما نعمت هايي داده است که در طول تاريخ، به کمتر کسي اين نعمت را عطا کرده است؛ اثر کوچک آن، تفاوتي است که پليس امروز با پليس در رژيم قبل داشت؛ پليس در 70 سال پيش وظيفه اش کشيدن چادر از سر دختران و زنان مسلمان و جلوگيري از برگزاري مجالس ابي عبدالله (ع) بود؛ به گونه اي که اگر زني مي‌خواست عفاف داشته باشد، مجبور بود در خانه بماند مبادا پليسي در کوچه او را ببيند؛ يا بايد مجلس ابي عبدالله (ع) به صورت مخفيانه در زيرزمين و با صوت بسيار آرام برگزار مي‌شد تا مبادا پليس از آن با خبر شود و جلوي آن را بگيرد! اما پليس امروز در دستگاه اسلامي فعاليت مي‌کند و مصداق افرادي است که امام سجاد (ع) براي آن‌ها دعا کرده است.

وي با بيان اين‌که تصحيح نگاه انسان نسبت به هستي، خدا و خودش، ارزش انسان را بالا مي‌برد، ادامه داد: پاسخ به اين سئوالات که خدا کيست و ما چه کسي هستيم؛ خدا چه به ما داده است و در برابر نعمت‌هاي او چه وظيفه اي داريم؛ مي‌تواند نگاه ما را تصحيح کند. چنين نگاهي سبب مي‌شود که فرد هميشه شکرگزار خدا بوده و خود را بدهکار خدا بداند به‌گونه‌اي که نمي تواند شکر نعمت‌هاي او را به جا بياورد.

وي افزود: فردي با چنين نگاهي نه تنها خود را طلبکار نمي داند، بلکه سعي مي‌کند به بندگان خدا خدمت کند، از زندگي اش لذت مي‌برد، و دائما انسانيتش نيز ارتقا پيدا مي‌کند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم افزود: کسي که باور دارد هر چه دارد از خداست، هر چند براي رفع کمبودها تلاش مي‌کند، اما آن‌ها را امتحان الهي مي‌بيند نه اين‌که دائما از آن‌ها شکوه و گلايه کند.

وي با اشاره به اين‌که شکر نعمت، افزايش نعمت و مهم تر از آن سعادت ابدي را به ارمغان مي‌آورد، لزوم شکر خدا به خاطر نعمت انقلاب اسلامي را ياد‌آور شد و ادامه داد: نعمت انقلاب اسلامي، پليس را از ذلت نوکري رضاخان به افتخار خدمتگزاري دستگاه امام زمان (عج) رساند.

علامه مصباح يزدي در پايان اين ديدار صميمي که شنبه 20 شهريور ماه در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) قم برگزار شد، اظهار داشت: از عمق دل شما را که براي نظام اسلامي خدمت مي‌کنيد، دوست داريم و از شما سپاسگزاري مي‌کنيم.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین