کد خبر: 71074981
تاریخ انتشار: یکشنبه 11 مهر 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » دولت بودجه دریاچه ارومیه را کجا هزینه کرده است؟/ شعار برای مردم ارومیه آب و نان نمی شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
نادر قاضی پور تاکید کرد:

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

C1lEouwng5kt

به گزارش فاطر 24 ، گفته می شود دریاچه ارومیه وضعیت رو به وخامتی دارد، حتی تراز آبی این زیست بوم آبی۴۰ سانتی‌متر کاهش‌یافته و کارشناسان عنوان کرده اند، مقدار آب موجود در این دریاچه بر اثر بارش های شدید شکل گرفته، این همه در حالی است که رییس جمهور دولت یازدهم مطرح کرده بود: «دریاچه ارومیه را احیا خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت خشک شود گفته بودید که دریاچه را با اشک چشم­تان پر می کنید، من به شما قول می دهم اگر مسئولیت اجرایی کشور بر دوش من قرار گرفت در اولین روز دولت دریاچه ارومیه در دستور کار خواهد بود». این وعده پایان خوش و سرانجامی به دنبال نداشت. در همین ارتباط با نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداخته ایم، هم اکنون این مصاحبه را پیش رو دارید و از نظر می گذرانید.

تنها 2 درصد از آب دریاچه ارومیه باقی ماند

*آیا به اعتقاد شما دولت یازدهم توانست در تحقق وعده احیاء دریاچه ارومیه موفق باشد؟

پیش از اینکه دکتر روحانی رای بیاورد این دریاچه حداقل 30 درصد آب داشت اما بعد از روی کارآمدن دولت یازدهم دریاچه ارومیه به حال احتضار دچار شد و تنها 2 درصد از آب موجود در آن باقی ماند و این وضعیت برای مردم ارومیه که دلشان را به وعده های دولت یازدهم خوش کردند اصلا قابل قبول و پذیرفتنی نبود.

کارنامه این دولت در بحث رسیدگی به وضعیت این دریاچه به هیچ وجه قابل قبول و پذیرفتنی نیست زیرا تصور نمی کردیم تا به این حد از کنار این مسئله که بسیار دارای اهمیت است، عبور شود. این دولت وعده داده بود پس باید به وعده ای که از آن سخن گفته بود عمل می کرد.

بودجه دریاچه ارومیه را کجا هزینه کردید؟

*شما در جایی مطرح کرده بودید که این دولت بودجه احیاء دریاچه ارومیه را در جای دیگری به مصرف رسانده و از این مسئله به شدت انتقاد داشتید، اگر امکان دارد در این رابطه توضیحی ارائه بفرمایید؟

بله من هنوز هم به شدت از این قضیه انتقاد دارم زیرا در سال 93 بالغ بر 700  میلیارد تومان و در سال گذشته هزار و صد میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه بودجه اختصاص داده شد اما در عمل اتفاقی صورت نپذیرفت و ما اصلا نفهمیدم این بودجه چه شد و در کجا هزینه شد؟ هنوز این مسئله برای ما سوال است که دولت یازدهم بودجه این دریاچه را کجا برده است؟

متاسفانه هیچ تدبیر و تدبری از سوی این دولت در زمینه احیاء دریاچه ارومیه صورت نپذیرفته است و تازه متوجه شده ایم که این دولت اصلا به دنبال احیاء نبوده و نیست و فقط می خواسته چند صباحی را با این وعده ها بگذراند.

عملکرد سیاسی حوزه محیط زیست در دولت یازدهم

من پیش از این هم در جای دیگر گفتم، این دولت اتفاقا می خواهد ارومیه در کل خشک شود تا نمک های آن را صادر کند، دریغ از ذره ای تدبیر و تدبر، این دولت مدام به دنبال سیاسی کاری است و متاسفانه عملکرد سیاسی حوزه محیط زیست در دولت یازدهم وضعیت را بدتر کرده است و این مسائل از دولتی که داعیه محیط زیستی و توجه به این مسئله را داشت، قابل قبول و پذیرفتنی نیست، دولت یازدهم در دور بعد جواب این بدعهدی های خود را خواهد دید. نباید از اعتما مردم سوء استفاده کرد و وعده ای را داد و بعد بی خیال تحقق آن شد.

شما چه نمره ای به عملکرد این دولت در زمینه احیاء دریاچه می دهید؟

صفر می دهم، کاری صورت نگرفته، فقط شعار داده شده است، این شعارها هم برای مردم ارومیه آب و نان نمی شود.

این همه در حالی است که در جریان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم عده ای که وابسته به همین دولت بودند و به لحاظ فکری به دولت یازدهمی نزدیک بودند از آب گل آلود ماهی گرفته و وعده هایی در زمینه دریاچه ارومیه دادند تا به مجلس ورود پیدا کنند. بنده قاطعانه می گویم که دریاچه ارومیه به یک گذرگاه برای رسیدن به قدرت و سیاسی کاری تبدیل شده است. نباید با احساسات مردم این منطقه بازی کرد. چنین امری خیانت بوده و گناهی غیرقابل بخشش است.

انتقال آب از رود ارس به ارومیه

*به اعتقاد شما راهکار احیاء دریاچه ارومیه چیست؟

راهکارها مشخص و واضح است،  می توان از آب رود ارس به این دریاچه منتقل کرد، اما این اقدامات صورت نپذیرفته و در مجموع می توان گفت که این دولت در احیای هیچ کدام از تالاب ها و دریاچه های خشکیده موفق عمل نکرده است.  یعنی می خواهم بگویم در دولت یازدهم نه تنها مشکل دریاچه ارومیه حل نشده بلکه اغلب دریاچه ها و تالاب ها به حال خود رها شده اند و احیاء نشده اند. باید به حال این وضعیت تاسف خورد و تدبیری انجام داد نباید این دریاچه ها را به حال خود رها کرد، انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته است. نباید با بی برنامگی و سیاست گذاری های غلط  سیاسی کاری کرد و همه چیز را فدای مسائل سیاسی کرد. این مسائل در حالی است که دولت در رسانه ها به دروغ به فریب افکار عمومی می پردازد و از احیاء شدن این دریاچه خبر می دهد در حالی که این مسئله کذب محض است و هرگز با واقعیت همخوانی و سازگاری ندارد.

دریاچه ارومیه به معنای واقعی کلمه در این دولت از دست رفت، این دریاچه متعلق به همه مردم ایران است اما در سایه بی تدبیری ها و مدیریت غلط حال و روز آن مناسب نیست. هم اکنون شاهد هستیم که عده ای از کارشناسان به غلط  مطرح می کنند که خشکسالی این بلا را بر سر ارومیه آورده در حالی که بنده معتقدم دست روی دست گذاشتن و کاری انجام ندادن منجر به این مسئله شده است. همچنین مسئله دریاچه ارومیه ربطی به کشاورزی در آن منطقه ندارد، طرح نکاشت هم طرح کثیفی است و نان کشاورزان این منطقه را آجر می کند. بدون هیچ شک و تردیدی باید گفت، خانه از پای بست ویران است و مشکل از جای دیگری آب می خورد.

#اقدام­­  و عمل

#کمک  به  دولت

 


انتهای پیام /

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین