کد خبر: 71787807
تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 مهر 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » مرز های استان و پای لنگ قانون تجارت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
نمایندگان و ومسئولان فکری کنند ؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

jan_311824

به گزارش فاطر 24 ، نگاه های جزیره ای 23 دستگاه  دولتی در حل مشکلات مرزهای استان

در طول سه دهه اخیر بیش از هزاران قانون تجارتی در کشور به تصویب رسیده که هر یک از این قوانین به جای برداشتن سنگ مشکلات از پیش پای اقتصاد کشور خود به مانعی مهم تبدیل شده است.

آذربایجان غربی به دلیل هم مرزی با سه کشور خارجی یکی از مناطق مستعد با ظرفیت و پتانسیل بالا در  بخش تجارت مرزی است اما وجود قوانین پیچیده و بروکراسی های طولانی موجب شده "تجارت در مرزها" که به عنوان دروازه مهم به پیشرفت و توسعه منطقه محسوب می شود دچار چالش های جدی باشد.

 متاسفانه وجود آسیب های روحی و روانی در تجار در رسیدگی به امورات اداری واردات و صادرات، نبود مدیریت واحد زمان، استفاده از کالاهای فاسد شدنی و بسیاری از عوامل دیگر از معضلات مهم تجارت در مرزهای استان است.

 دخالت و تدوین خودسرانه استاندارد ها و آیین نامه ها از سوی 23 دستگاه اجرایی دولتی از جمله انبارهای عمومی، گمرک، قرنطینه، جهاد کشاورزی، علوم پزشکی، هنگ مرزی  و نهاد ریاست جمهوری که بیشترین مسئولیت را در این راستا دارند سبب شده عمده امورات تجارت در مرزها با مشکل مواجه شود به گونه ای که شاهد صف های طویل در گمرکات استان باشیم.

 به طور کلی در بررسی ریشه ای این مشکل که در دهه 60 انجام شده علت اساسی بروز مشکلات نبود مدیریت واحد و یکپارچه عنوان شده است هر چند که با گذشت چندین سال از این موضوع هیچگونه اقدام اجرایی برای پیاده کردن این موضوع انجام نشده و فقط در سطح کاغذ بازی های مسئولان باقی مانده است چراکه بیشتر مسئولان دستگاه های دولتی فقط مشغول فعالیت های روزمره خود بوده و کمتر به مطالعه و پژوهش در ریشه مشکلات پرداخت اند.

 به طور صریح باید گفت نگاه های جزیره ای دستگاه های دولتی به مشکلات تجارت در مرزها نمی تواند مرحمی برای بلاتکلیفی و سردرگمی تجار باش در این بین به نظر می رسد بی توجهی مسئولان و عدم ارائه راهکار و راهبرد برای تسهیل و تسریع در امر صادرات و واردات، کوچک و ناچیز بودن موضوع را نشان می دهد.

 سهل انگاری دستگاه های دولتی در ارائه یک لایحه مدیریت واحد برای مرزها که تنها راه حل خروج مرزها از مشکلات بوده برای تصویب در مجلس شورای اسلامی کار آنچنان سختی نیست که از دست 23 ارگان دولتی که خود را مکلف برای خدمت به مردم دانسته اند برنیاید.

در این میان باید به نقش نمایندگان استان نیز اشاره کرد چنانکه وکلای ملت در مجلس وظیفه دارند تا برای اصلاح مواردی از این دست که از وظایف مصرحه نمایندگی است اقدامات پیش دستانه را انجام دهند .


انتهای پیام / مهسا پاشازاده

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین