کد خبر: 71794711
تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 مهر 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » چه کسی پاسخ گوی مرگ دو کارگر در حادثه سومون آباد است ؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

17004_287

به گزارش فاطر 24 ، کمتر از دو هفته پیش در پی گودبرداری غیر اصولی در ابتدای منطقه سومون آباد در خیابان دانشکده شاهد مرگ دو تن از کارگران و مصدومیت چند نفر دیگر بودیم، مجموعه‌‌ای که در ابتدایِ یکی از پر ترافیک‌ترین خیابان‌‌های شهر و در بهترین محل توسط شهرداری به عنوان پروژه مشارکتی سرمایه‌‌گذاری شکل گرفته است، هرچند به علت ریزش و گودبرداری غیر اصولی نزدیک به یک هفته ورودی خیابان به سوی مرکز خرید سومون آباد بسته بود، اما در نهایت با اعتراض کسبه و اهالی محله با دستور شهرداری بازگشایی شد.

تاکنون نه تنها هیچ گزارشی در مورد نوع تخلفات و همچنین برخورد با پیمانکار این مجموعه گزارش نشده است بلکه به صورت آرام مجددا اقدام به فعالیت کرده و کارگاه در پشت دیواری پلاستیکی دور از چشم مردم و مسئولین به فعالیت خود ادامه می‌‌دهد.

طبق اطلاعات موجود این پروژه توسط بخش خصوصی و به عنوان پروژه سرمایه گذاری مشارکتی در حال اجراست، اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا برخورد لازم با متخلفین در اجرای ساختمان شده که منجر به مرگ دو نفر در این حادثه شده است یا نه.!

میرعلی محمدی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر ارومیه در گفت‌وگو با آناج گفت: این کمیسیون به جزئیات ورود نمی‌‌کند و سازمان نظام مهندسی به عنوان سازمان نظارتی طبق مبحث دوم مسئول نظارت است البته اداره کل مسکن و شهرسازی نیز نظارت عالیه را برعهده دارد.

وی در مورد آغاز بکار این پروژه، توضیح داد: اجازه آغاز این پروژه بعد از بررسی و گزارش‌‌های نهادهای مرجع ممکن بوده که این هم با مجوز دادگستری و شهرداری و تاییدیه رسمی شهرسازی باید اتفاق می‌‌افتاد؛ اکنون گزارشی در این مورد به کمیسیون عمران شورای شهر ارومیه ارجاع نشده است.

با این سوال که سازمان نظام مهندسی مسئول نظارت بر اجرای پروژه هایی است به گفت‌وگو با دیلمقانی رئیس نظام مهندسی استان پرداختیم، وی در پاسخ به سوال که با چه مجوزی این پروژه به فعالیت خود پرداخته تاکید کرد: از آقای محمدی تعجب می‌‌کنم که مطلع نیستند پروژه فوق جزو پروژه‌‌های مشارکتی سرمایه گذاری شهرداری بوده و این پروژه بدون هیچ اعلامی به سازمان نظام مهندسی آغاز شده است.

رئیس نظام مهندسی ساختمان گفت: طبق قانون تمام پروژه‌‌های غیر دولتی باید زیر نظر این سازمان انجام گیرد اما شهرداری تمایلی برای اعلام پروژه های خود به سازمان نداشته و متاسفانه هیچ ابزار قانونی جهت پیگیری نداریم.

وی در مورد اینکه تاکنون نهادها قضایی گزارشی در مورد این تخلف خواستار شدند اعلام کرد: تاکنون هیچ نهادی از ما خواستار نظر تخصصی نشده است.

دیلمقانی از مصوبه 4 نفره امضاء شده بین اداره مسکن و شهرسازی، شهرداری، معاونت عمرانی استانداری و نظام مهندسی در مورد ارائه تسهیلات رایگان توسط این سازمان به پروژه های سرمایه گذاری خبر داد و ابراز داشت: حتی با امضاء این سند توسط شهرداری هیچ خبری نشده است.

دستگاه‌‌های مسئول نظارتی بر پروژه‌‌های موجود چقدر توجه دارند و طبق کدام مصوبات بعضا شاهد افزایش ارتفاع و طبقات ساختمان‌ها در گوشه و کنار شهر هستیم، آیا جیب سرمایه‌گذاران پر ارزش‌‌تر از جان مردان خانه‌‌ای است که برای لقمه‌ی نان حلالی حیات‌شان را از دست می‌‌دهند؟


انتهای پیام / آناج

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین