کد خبر: 74621415
تاریخ انتشار: دوشنبه 10 آبان 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ورزشی » با این 7 مکمل هم حجیم شوید و هم چربی بسوزانید
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ورزشی:

آکاایران: با این ۷ مکمل هم حجیم شوید و هم چربی بسوزانید
آیا مکمل هایی که باعث افزایش حجم می شوند می توانند چربی ها را هم بسوزانند ؟ شاید این سوال خیلی از شما ها باشد . برای رسیدن به پاسخ این سوال کلیدی توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید :

,با این 7 مکمل هم حجیم شوید و هم چربی بسوزانید,آرژنین,arginine,[categoriy]

با این 7 مکمل هم حجیم شوید و هم چربی بسوزانید

با این 7 مکمل هم حجیم شوید و هم چربی بسوزانید -آکابا این 7 مکمل هم حجیم شوید و هم چربی بسوزانید,آرژنین,arginine,مقدار مصرف آرژنین,کراتین,creatine,مقدار مصرف کراتین,بتا آلانین,beta alanine,مقدار مصرف بتا آلانین,گلوتامین,glutamine,مقدار مصرف گلوتامین,پروتئین وی,whey proteine,مقدار مصرف پروتئین وی,مقدار مصرف مکمل بی سی ای ای,مکمل zma,مقدار مصرف zma,arginine),مکمل های کاربردی متفرقه

آکاایران: با این 7 مکمل هم حجیم شوید و هم چربی بسوزانید

به گزارش آکاایران: با رشد و توسعه صنعت در دنیای امروز و افزایش رقابت میان تولیدکنندگان ، انتظارات ما نیز در قبال محصولاتی که خریداری می کنیم . افزایش یافته ، به گونه ای که از یک محصول انتظار کاربری های گوناگونی را داریم .

به عنوان مثال دیگر از تلفن همراه تنها به عنوان وسیله ای صرفا جهت برقراری تماس تلفنی استفاده نمی شود بلکه چشم به قابلیت های دیگر این وسیله ، همچون دوربین فیلم برداری ، رایانه ، پخش موسیقی MP3 و … دوخته ایم . البته وجود چنین قابلیتی در محصولات از جنبه هایی می تواند برای ما سودمند نیز باشد . چرا که با خرید یک محصول از خرید چند وسیله ی دیگر بی نیاز شده و یا با همراه داشتن یک وسیله ، دیگر احتیاجی به حمل وسایل دیگر نیست . در دنیای بدنسازی نیز باید گفت که دیگری می توان نسبت به مکمل های مصرفی خودمان هم ، چنین انتظاراتی را داشته باشیم . مثلا خرید مکملی با قابلیت افزایش حجم عضلات ، ضمن آنکه قابلیت چربی سوزی بالایی هم داشته باشد ، خیلی منطقی به نظر می آید . شاید باور این مساله عجیب به نظر رسد ، اما باید تصدیق کرد که وجود این دو قابلیت در کنار هم ، آن هم در یک مکمل اصلا متناقض نیست .
دیگر چه انتظاری بالاتر از این می توانیم داشته باشیم ، دو قابلیت مهم ، یعنی افزایش حجم عضلات و سوزاندن
بافت های چربی ! در مقاله پیش رو ۷ مکمل بدنسازی را برایتان معرفی کرده ایم . محصولاتی که علاوه بر افزودن حجم عضلات ، به شما در سوزاندن بافت های چربی کمک شایانی خواهند کرد .

۱- آرژنین
بی شک همانگونه که می دانید آرژنین جزو مواد اصلی تشکیل دهنده معروف ترین مکمل های تجاری است که در آنها از منواکسید ازت (NO) استفاده شده است . در واقع ارگانیسم بدن ، آرژنین NO را به راحتی جذب می نماید . جذب این ماده در بدن باعث تنظیم رشد و انبساط و اتساع شرانین شده ضمن اینکه NO حجم عضله را افزایش داده ، باعث افزایش قدرت و توان هم می گردد . انبساط رگ ها ناشی از جذب آرژنین ، عمل خونرسانی به عضلات را تسریع و آسانتر کرده که ضمن آن عضلات با جذب بهتر خون ، اکسیژن ، مواد غذایی ، و هورمونهای متابولیکی ، یعنی هورمون هایی که نقش مستقیمی در سوخت و ساز بهتر را ایجاد می کنند ؛ عملکرد بهتری را ارائه بدهند . آرژنین همچنین باعث افزایش ترشح هورمون رشد (GH) می شود . این هورمون نقش مهمی را در افزایش حجم عضلانی ایفا می کند . با این وجود هرگز نباید نقش و اثر آرژنین را تنها در زمینه خون رسانی بهترین دانست . تحقیقات اخیر ثابت کرده که آرژنین علاوه بر افزایش حجم عضلات ، به همان مقدار باعث کاهش حجم چربی ها نیز می گردد . بر این اساس محققان انجمن ملی دانشگاه کارولینای شمالی ، به این نتیجه رسیده اند قهرمانانی که طی ۴ هفته از آرژنین استفاده کرده بودند ، بدون هیچ تغییری در تمرینات و با رژیم غذاییشان ، یک کیلو بر حجم عضلاتشان اضافه کردند ، ضمن اینکه به همان میزان یعنی یک کیلو از حجم چربی هایشان کاسته شده است .

مقدار مصرف آرژنین
جهت افزایش میزان NO و هورمون رشد و به طبع آن افزایش حجم عضلات و کاهش حجم چربی ها ، توصیه می شود مقدار ۳ تا ۱۰ گرم از نوع L-arginine ، یا آرژنین آلفا – سنوگلوتارن ، آرژنین مالات و یا آرژنین اتیل ، آن هم به میزان ۳ بار در روز استفاده شود . البته استفاده از این محصول به مقدار ۳ تا ۵ گرم نیز برای تولید NO کافی می باشد . تحقیقات ثابت کرده که استفاده از آن به مقدار بالای ۷ گرم تاثیر بسزایی در افزایش ترشح هورمون رشد داشته است . توصیه می شوند هنگام صبح ، قبل از صبحانه ، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرینات و نیز دقیقا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خواب از آن مصرف نمایید .

۲- کراتین (CREATINE)
مکمل کراتین در دنیای بدنسازی امروز ، از معروفیت و محبوبیت بالایی برخوردار است . تاثیرات افزایش حجم بالای این محصول در نزد همگان ، جای هیچ گونه تردیدی را باقی نگذاشته است . استفاده از آن همچنین باعث افزایش قدرت و توان حین تمرینات شده ، ضمن آنکه سبب افزایش ترشح IGF-1 نیز می گردد . به رغم چنین مزایایی ، اما هنوز افراد بسیاری نسبت به خاصیت مهم دیگر این محصول بی اطلاع هستند و آن خاصیت چربی سوزی بالای کراتین می باشد .
طبق نتایج تحقیقات صورت گرفته در کالج “اکسید مور” نیویورک که در مجله متابولیسم به چاپ رسید مشخص گردید افرادی که به مدت ۴ هفته از کراتین استفاده کرده بودند بدون آنکه تمرین کرده باشند ، متابولیسم بدن آنان در حالت استراحت ۳ در صد افزایش یافته بود ، در حالی که افراد دیگری که کراتین را همزمان با تمرینات بدنسازی خود مصرف کرده بودند ، متابولیسم بدنشان در حالت استراحت ، نزدیک به ۶ درصد افزایش پیدا کرده بود . این افزایش متابولیسم حاصل مقدار کالری هایی بود که طی روز سوخته شده بودند یعنی میزان بافت های چربی که طی این مدت از بین رفته بودند . همچنین طبق تحقیق دیگری که روی جامعه آماری سربازان ارتش ، از سوی انستیتوی نظامی تحقیقات پزشکی ماساچوست آمریکا صورت گرفت مشخص شد این افراد که تنها طی ۵ روز کراتین مصرف کرده بودند ، وزن بدنشان به ۳/۱ کیلوگرم افزایش پیدا کرده ، ضمن آنکه مقدار ۲۲۰ گرم از حجم بافت های چربی بدنشان کاهش یافته بود . درست است که شاید این مقدار خیلی قابل توجه و زیاد جلوه نکند ، اما فراموش نکنیم زمان مصرف کراتین تنها چیزی کمتر از یک هفته بوده است .
تاکنون کسی واقعا نتوانسته در مورد نقش چربی سوزی کراتین و چگونگی این قابلیت ضد چربی اش به پاسخ دقیقی برسد . در واقع هنوز اسرار دیگری از این ماده اعجاب انگیز بر ما پوشیده مانده است . محققین این گونه تصور می کنند که کراتین با داشتن خاصیت افزایش توان عضلانی ، سبب سوزاندن و ذوب کردن بافت های چربی می شود . به اعتقاد آنان بدنسازان و یا کسانی که هر روز با وزنه های سنگین سر و کار دارند ، متابولیسم و سوخت و ساز بدن آنها هنگام استراحت و حتی تا ۲ روز پس از تمرینات ، بسیار بالاست .
مقدار مصرف کراتین
توصیه می شود که از کراتین به میزان ۲ تا ۵ گرم قبل و بعد از تمرین استفاده شود . اگر در طول استفاده از کراتین احساس کردید که عضلاتتان کارایی لازم را ندارند ، بی تردید دلیل این مساله به دلیل تجمع و تراکم آب می باشد . پس چنانچه زیر پوست آب متراکم و انباشته گردد ، توصیه می شود که سریعا استفاده از کراتین منوهیدرات را قطع کرده و بجای آن از کراتین دیگری استفاده نمایید که جذب آن توسط عضلات راحت تر صورت بگیرد . محصولاتی نظیر “کراتین انبل استر” یا کراتین آلفا –ستوگلوتارت .

۳ – بتا آلانین (BETA ALANINE)
این مکمل افزایش نیرو چه در بین محققان و مطالعات بالینی و کلینیکی و نیز در بین بدنسازان ، از حیث تاثیر و کارایی خویش ، جای خود را باز کرده است . جهت آسان کردن درک شیوه عملکرد این مکمل در بدن باید بگوییم که اسید آمینه بتا – آلانین ضمن ترکیب با اسید آمینه دیگری موسوم به هیستیدین ، اسید آمینه ترکیبی دیگری به نام کارنوسین را در بدن تشکیل می دهد . تحقیقات بسیاری به نقش مهم بتا آلانین یا همان کارنوسین در افزایش قوای جسمانی و عضلانی و البته خاصیت چربی سوزی آن صحه گذاشته است . با این وجود چنانچه این ماده را با کراتین مخلوط و مصرف کنیم ، تاثیرش دوچندان می گردد . طبق تحقیق صورت گرفته از سوی محققین کالج نیوجرسی افرادی که بتا آلانین را همراه کراتین مصرف کرده بودند ، حجم عضلانی بیشتر و البته فرایند چربی سوزی بالاتری را نسبت به افرادی بدست آورده بودند که صرفا از مکمل کراتین استفاده کرده اند . به گفته دیگر بتا آلانین با تشدید فرآیند خون رسانی به عضلات بدن نقش مهمی را نیز در سوزاندن و از بین بردن بافت های چربی ذخیره شده ایفا می کند .
همانگونه که قبلا گفتیم ، نقش چربی سوزی بتا آلانین ، همواره موضوع تحقیقات را تا به امروز تشکیل داده است . بدون شک حتما این خاصیت بتا آلانین ، ارتباط مستقیمی با خاصیت افزایش حجم و نیروی عضلانی دارد . خاصیتی که به خوبی انرا قابل قیاس با سایر مکمل های معروف چون کراتین کرده و به کمک آن می توان سنگین ترین وزنه ها را نیز مهار نموده ، بنابر این تحقیقات انجام شده ، بلند کردن وزنه های سنگین ، بزرگترین چالش متابولیسم بدن در زمان انجام تمرینات را تشکیل می دهد ، بنابراین بتا آلانین به خوبی می تواند استقامت و تحمل عضلات را افزایش داده و این چیزی است که به مدد آن می توانیم تمرینات را با شدت و و جدیت بیشتری دنبال نماییم . یقینا این گونه تمرین قابلیت سوزاندن کالری ها و چربی های بسیار زیادی را خاصه در زمان تمرین داراست .
مقدار مصرف بتا آلانین
توصیه می شود مقدار ۱ تا ۲ گرم بتا آلانین یا همان کارنوسین را با مکمل کراتین ترکیب کرده و بلافاصله قبل و بعد از هر جلسه تمرین مصرف نمایید .

۴ – گلوتامین (GLUTAMINE)
مکمل گلوتامین اثر مهمی در عضله سازی و خصوصا جلوگیری از تحلیل عضله و حفظ و نگهداری از آن دارد . این سه دلیل می تواند استفاده از آن را به خوبی برای همه بدنسازان توجیه کند . اما دلیل دیگری که نسبت به بقیه دلایل مهمتر به نظر می رسد ، خاصیت چربی سوزی بسیار بالای این مکمل است . در تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه آیوای ایالات متحده ثابت شده که مکمل گلوتامین متابولیسم یا سیستم سوخت و ساز بدن را به طرز چشمگیری افزایش می دهد . طی این تحقیق چند زن و مرد از مکمل گلوتامین به طور خالص و یا در حالت ترکیب با اسید آمینه های دیگری همچون گلیسین ، سرین و یا آلانین ، همراه صبحانه خود استفاده کردند . بدینگونه این مکمل در افزایش سوزاندن کالری و چربی بدنشان ، آن هم حتی تا ۶ ساعت پس از مصرف ، تاثیر زیادی داشت . تغذیه ورزشکاران و اصول تغذیه در ورزش - سایت ادکوان.همچنین در مرحله دیگر این تحقیق ، از مکمل گلوتامین به طور خالص و یا ترکیب با اسید آمینه های دیگر دقیقا قبل از تمرینات استفاده گردید البته تمرینات به صورت سبک و تمرین با دوچرخه های ثابت انجام شد که فرآیند چربی سوزی نسبت به تحقیق قبلی به چند برابر افزایش پیدا کرده بود . تحقیقات در خصوص چگونگی فرآیند چربی سوزی روی این مکمل همچنان انجام می گردد ، که طبق آن به این نتیجه رسیده اند که گلوتامین در بدن باعث ترشح گلوکز در کبد شده که این روند انرژی حاصله خود را از سوزاندن کالری های انباشته بدست می آورد . مکمل گلوتامین به عنوان یکی از مکانیزم های اصلی در سوزاندن چربی ها و قند ها در بدن شناخته شده است . البته لازم است تا به خاصیت و قابلیت دیگر گلوتامین نیز تنها اشاره ای شود که آن هم افزایش GH یا هورمون رشد در بدن است .

مقدار مصرف گلوتامین
چنانچه هدف از مصرف مکمل گلوتامین افزایش متابولیسم و فرآیند چربی سوزی آن است ، توصیه می شود میزان ۵ تا ۱۰ گرم گلوتامین را همراه صبحانه خود صرف نمایید ، یعنی دقیقا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از شروع تمرینات و بلافاصله پس از انجام آن ، و سرانجام ترجیحا قبل از خواب .

۵ – پروتئین وی (WHEY PROTEINE)
همانطور که می دانید مصرف مقداری Whey قبل و بعد از تمرینات ، نقش بسزایی درکارکرد و خصوصا عضله سازی ایفا می کند . در واقع مصرف مقدار اندکی از پروتئین Whey باعث بهبود عملکرد خونرسانی به عضلات شده و انرژی مورد نیاز آنها را به خوبی تامین می کند . همچنین مصرف این مکمل پس از تمرینات عمل سنتز یا تجزیه پروتئین بدن را بهبود و تسریع می سازد . جالب آنکه بدانید پروتئین Whey به شما در لاغر شدن هم کمک شایانی می کند . تحقیق صورت گرفته از سوی محققین دانشگاه گیلفورد نشان داده افرادی که ۹۰ دقیقه قبل از صرف غذا ، مقدار ۸ گرم پروتئین Whey را نوشیده اند ، به مقدار قابل توجهی از گرسنگی شان کاسته شده و مقدار غذایشان به مراتب نسبت به زمانی که از پروتئین های دیگر استفاده کرده بودند کمتر شده بود . خاصیت پروتئین Whey در ایجاد احساس سیری ۶۰ درصد بیشتر نسبت به سایر پروتئین ها می باشد. این هورمون ها قادرند احساس گرسنگی را کاهش دهند ، به گونه ای که نوشیدن مقداری از این پروتئین حس گرسنگی را در طی روز کنترل خواهد کرد .

مقدار مصرف پروتئین وی
نوشیدن مقدار ۲۰ تا ۴۰ گرم پروتئین Whey در بین غذا بهترین راه جهت از بین بردن احساس گرسنگی های بی موقع تلقی می شود . البته توصیه می شود قبل و بعد از انجام تمرینات هم از این میزان پروتئین استفاده نمائید.

۶ – مکمل بی سی ای ای (BCAA)
مکمل BCAA متشکل از اسیدهای آمینه اصلی “لوسین” ،” ایزولوسین” و “والین” می باشد . اسیدهای آمینه ای که نقش مهمی را در فرایند ساختن ، حفظ و نگهداری و افزایش کارایی بافت های عضلانی ایفا می کنند . در واقع این اسیدها باعث تجزیه بهتر و سریع تر پروتئین ها شده و ترشح هورمون “کورتیزول” یا هورمون تحلیل دهنده انرژی را کاهش می دهد . با این وجود حتما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که مکمل BCAA علاوه بر خاصیت عضله سازی قادر است بافت های چربی را به خوبی سوزانده و ذوب سازد . تغذیه ورزشکاران و اصول تغذیه در ورزش - سایت ادکوان.طبق تحقیق صورت گرفته بر روی تعدادی کشتی گیر ، ثابت گردید این افراد که از مکمل BCA استفاده کرده بودند ضمن اینکه رژیم غذایی کم کالری خود را نیز حفظ کرده بودند به مقدار قابل توجهی از وزن ، حجم چربی بدن ، خصوصا چربی های زائد ناحیه شکمتان ، کاسته شده بود . همچنین تحقیقات نشان داده که اسید آمینه لوسین علاوه بر نقش مهمش در کاهش وزن قادر است تجزیه پروتئین را در بدن بهبود بخشد . روندی که مستلزم مصرف انرژی بسیاری است . این اسید همچنین احساس گرسنگس را کاهش می دهد .
مقدار مصرف مکمل بی سی ای ای (BCAA)
توصیه می شود قبل و بعد از تمرینات مقدار ۵ تا ۱۰ گرم مکمل BCAA را همراه سایر مکمل ها بصورت نوشیدنی مصرف کنید خصوصا مصرف همین میزان از مکمل یاد شده هنگام صبح و بعد از ظهر ، ضمن کاهش احساس گرسنگی به میزان قابل توجهی فرایند چربی سوزی را افزایش می دهد .

۷ – مکمل ZMA
طی تحقیقی که روی بازیکنان فوتبال آمریکایی صورت گرفت ، ثابت گردید که ترکیب عنصر “روی” ، منیزیم اسپارتات و ویتامین B6 باعث افزایش ترشح هورمون تستوسترون و IGF-1 شده که این روند سبب افزایش قدرت و توان می گردد . با این وجود تاثیر ZMA را به جز این نباید تنها در عضله سازی جستجو کرد ، چرا که روی موجود در این مکمل قادر نیست تا مانع از ترشح هورمون تیروئید شده ، یعنی هورمونی که ترشح زیادش باعث وقفه در سوخت و ساز بدن می گردد .
طبق نتیجه تحقیقات انجام شده در دانشگاه ماساچوست آمریکا ، مشخص شد افرادی که عنصر روی را از رژیم غذایی خود حذف کرده بودند ، سیستم متابولیسم با سوخت و ساز بدنشان به طرز چشمگیری دچار کاهش و ضعف شده بود . این در حالی بود که وقتی از آنها مکمل حاوی روی آن هم به مدت ۲۰ روز به مقدار ۲۵ میلی گرم در روز استفاده کردند . متابولیسم بدنشان همانند روزهای قبل از رژیم فقر روی ، افزایش و بهبود پیدا کرده بود . همچنین نتیجه تحقیق اخیر دیگری ثابت کرده که کاهش مصرف روی ، باعث کاهش شدید “Leptine” شده است . لپتین هورمونی است که سوخت و ساز بدن را در حالت فعال نگاه داشته ضمن اینکه باعث کاهش اشتها نیز می گردد . بطوریکه عدم ترشح آن نقش مهمی در بروز بیماری های چاقی مفرط دارد .
مقدار مصرف ZMA
یک مکمل خوب ZMA حاوی ۳۰ میلی گرم روی ، ۴۵ میلی گرم منیزیم اسپارات و ۵/۱۰ میلی گرم ویتامین B بوده که توصیه می شود یک ساعت قبل از خواب مصرف گردد . البته منیزیم موجود در این مکمل ضمن چربی سوزی ، ممکن است باعث بروز تاثیر کمی روی خواب افراد گردد .

تغذیه ورزشکاران و اصول تغذیه در ورزش -

با این 7 مکمل هم حجیم شوید و هم چربی بسوزانید

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین