کد خبر: 74905183
تاریخ انتشار: سه شنبه 11 آبان 1395
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: امام (ره)، احیاگر امر به معروف و نهی از منکر در عصر حاضر است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم امر به معروف و نهی از منکر را فریضه غریب خواند که هنوز مراتب آن نیز دقیقا مشخص نشده است و ادامه داد: به برکت قیام اباعبدالله (ع) و قطعیاتی که در این زمینه به ما رسیده است، اصل امر به معروف مورد پذیرش همگان است؛ اما هنوز مراحل، مراتب و شیوه انجام آن و وظیفه اشخاص در این زمینه مشخص نیست و نهایتا در اموری مانند تذکر در خصوص بدحجابی خلاصه می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پايگاه اطلاع رسناي آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با اعضاي ستاد امر به معروف و نهي از منکر استان خراسان رضوي و مسئولان علمي و اجرایي برگزاري همايش امر به معروف و نهي از منکر، ضمن قدرداني از نمايندگاني از مجلس که براي تصويب قانون مربوط به امر به معروف و نهي از منکر زحمت کشيده اند، از عدم اجراي آن، اظهار تأسف کرد و افزود: متأسفانه امر به معروف و نهي از منکر، واجبي فراموش شده است؛ اگر عوام مردم اطلاع کاملي از کيفيت اجرا و محتواي اين فريضه ندارند، خيلي عيب نيست، اما وقتي کساني که وظيفه ترويج دين را بر عهده دارند، در اين زمينه دچار ابهام هايي هستند، قابل اغماض نبوده و جاي تأسف دارد.

آيت الله محمد تقي مصباح يزدي، حضرت امام خميني (ره) را احياگر امر به معروف و نهي از منکر در عصر حاضر دانست و افزود: يکي از برکاتي که با شروع نهضت امام (ره) رقم خورد، ايجاد انگيزه بحث در خصوص مسائل اجتماعي از جمله امر به معروف و نهي از منکر بود و لذا افرادي در مقالات و درس هايشان مسئله امر به معروف و نهي از منکر را مطرح کردند.

وي با اشاره به نقل خاطره اي در مورد استفتاء خود و دوستان از امام (ره) و تشکیل جلسات مباحثه درباره امر به معروف و نهي از منکر به مدت دو سال بعد از دریافت پاسخ استفتاء ادامه داد: اگر نبود شوکي که نهضت امام خميني (ره) در حوزه‌هاي علميه پديد آورد، اين موضوع‌ها همچنان مغفول باقي مي‌ماند.

آيت الله مصباح با اشاره به اين‌که پيدايش چنين انگيزه هايي در طلاب امر مبارکي بود، اما ناتمام مانده و گسترش نيافت، افزود: هر چند بحث هايي در مورد امر به معروف و نهي از منکر صورت گرفته، اما نتيجه اي که بتواند از نظر علمي، فراگير و پاسخگوي نيازهاي جامعه باشد، حاصل نشده است؛ چه بسا يکي از دلايل تعلل و کم کاري در اين زمينه این است که علما با تشکيل دولت اسلامي و وجود قوانين اسلامي، جامعه را بي نياز از پرداختن به اين مباحث دانستند.

علامه مصباح يزدي امر به معروف و نهي از منکر را فريضه غريب خواند که هنوز مراتب آن نيز دقيقا مشخص نشده است، و افزود: به برکت قيام اباعبدالله (ع) و قطعياتي که در اين زمينه به ما رسيده است، اصل امر به معروف مورد پذيرش همگان است؛ اما هنوز مراحل، مراتب و شيوه انجام آن و وظيفه اشخاص در اين زمينه مشخص نيست و نهايتا در اموري مانند تذکر در خصوص بدحجابي خلاصه مي‌شود.

وي قيام امام حسين (ع)، قيام امام (ره) واقدامات شهيد نواب صفوي را از جمله مرتبه‌هاي مختلف امر به معروف دانست و افزود: هر چند امام حسين (ع)، براي امر به معروف و نهي از منکر به شهادت رسيده و اهل بيت پاکش در اين راه، اسير شدند، اما مشخص است که هميشه نتيجه امر به معروف و نهي از منکر شهادت نيست؛ بلکه مراتبي دارد که بر مقتضاي همان بايد عمل کرد.

آيت الله مصباح يزدي ادامه داد: في الجمله مشخص است که مراتب امر به معروف، وظايف افراد در انجام اين فريضه و شيوه‌هاي کار، مختلف است، اما اين‌که مرز و تعريف دقيق آن‌ها چيست، نياز به کار دارد؛ لذا يکي از مصاديق امر به معروف و نهي از منکر در حال حاضر، تلاش براي شناخت همين مسائل است و حد اقل به عنوان مقدمه واجب، واجب است؛ چون وظيفه اي که بر مردم واجب است، بايد آن را بشناسند تا بتوانند عمل کنند.

وي با اشاره به اين‌که قشر فرهيخته جامعه اين وظيفه را بر عهده دارند، ادامه داد: گام اول براي کار در زمينه امر به معروف و نهي از منکر، روشن کردن نقاط مبهم در معنا، شکل و محتواي اين فريضه است.

وي با اشاره به سنگيني کار در اين زمينه، در پاسخ به پيشنهاد مسئولين برگزاري همايش امر به معروف و نهي از منکر، اظهار داشت: اين مؤسسه نيز آمادگي دارد در همايش‌ها و نشست‌هاي علمي تا حدي که برايش امکان دارد، مشارکت کند و البته آن را واجب و انجام وظيفه مي‌داند.

گفتني است ديدار اعضاي ستاد امر به معروف و نهي از منکر استان خراسان رضوي و مسئولين علمي و اجرايي همايش امر به معروف و نهي از منکر با علامه مصباح يزدي، پنجشنبه 29 مهر ماه در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

انتهاي پيام/

 

 

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین