کد خبر: 75207373
تاریخ انتشار: چهارشنبه 12 آبان 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » کتابی که این هفته قصد معرفی آن را داریم کتابی است با عنوان "آسیب شناسی عزاداری امام حسین (ع)"
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
کتابهایی که شاید هنوز نخوانده باشید...

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

photo_2016-10-29_22-56-46

 

به گزارش فاطر 24، مرثیه خوانی و آئین های مختلف عزاداری در رثای سیدالشهداء حضرت امام حسین علیه السلام از دیر باز در میان ایرانیان رایج بوده و این آئین ها در ماه های محرم و صفر رونق و رواج فراوانی دارد. بخصوص که مکان برگزاری این مراسمات نه تنها در مساجد و حسینیه ها و تکایا، که خانه های محبین اهل بیت نیز همواره پذیرای سوگواران و عزاداران شهدای کربلا بوده است.

در طول سالیان دراز افراد و قومیت های مختلفی با شیوه ها و رسومات مخصوص به خود، آئین عزاداری محرم و صفر را برگزار کرده و می کنند اما در این میان، هستند افرادی که خواسته و آگاهانه و یا ناخواسته و از سر کم اطلاعی آئین های جدید و اشتباهی را وارد این حوزه از زندگی مردم کرده اند.

کتاب" آسیب شناسی عزاداری امام حسین (ع)" به بررسی برخی از این آسیب ها و شیوه های غلط عزاداری پرداخته است.

این کتاب 240 صفحه ای ،که به قلم اصغر کمالی نوشته شده است در چهار فصل توسط انتشارات صرفی پور منتشر شده است.

فصل اول این کتاب به کلیاتی پیرامون فلسفه عزاداری، اجر معنوی سوگواری برای امام حسین(ع) و آثار تربیتی آن می پردازد و فصول دوم و سوم کتاب نیز به آسیب های شکلی و محتوایی پرداخته است.

فصل چهارم نیز به راهکارهایی پیرامون آسیب زدایی از نهضت عاشورا اختصاص داده شده است.

در بخشی از فصل سوم این کتاب درباره جریان دامادی قاسم بن الحسن(ع) می خوانیم:

"استاد مطهری با انتقاد شدید از این روضه ها می گوید: شما را به خدا ببینید حرف هایی که گاهی از یک فرد خیلی سطح پایین می شنویم که می گویند (امام حسین(ع) فرموده است) من آرزو دارم عروسی پسرم را ببینم، عروسی دخترم را ببینم، به فردی چون حسین بن علی (ع) نسبت می دهند آن هم در گرماگرم زد و خورد و جنگ که مجال نماز خواندن هم نیست!! و می گویند حضرت فرمود: من در همین جا می خواهم دخترم را برای پسر برادرم عقد کنم و یک شکل از عروسی هم که شده، من در اینجا راه بیاندازم... در صورتی که عروسی قاسم در هیچ کتابی از کتب معتبر تاریخی وجود ندارد."

در ادامه نویسنده با چند سند و استدلال دیگر، شبهه عروسی قاسم در روز عاشورا را مورد نقد قرار می دهد.

از دیگر موضوعات مورد بحث در این کتاب می توان به: آفت قمه زنی-تحریفات و روضه های دروغین-علم های سنگین و رنگارنگ و .... اشاره کرد.

علاقمندان به مطالعه این کتاب می توانند به کتابخانه های عمومی مراجعه فرمایند.


انتهای پیام/ن

 

 

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین