کد خبر: 76502055
تاریخ انتشار: چهارشنبه 19 آبان 1395
خانه » سایت های خبری » زمان » خط و نشان جنگنده J20 برای F22 آمریکایی+ تصاویر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

چنگدو جی-۲۰ هواپیمای جنگنده نسل پنجمی است که پنهان کار بوده و در گروه صنایع هوایی چنگدو چین برای ارتش آزادی بخش خلق طراحی شده است.

به گزارش چی 24 به نقل از زمان:

به گزارش زمان؛ چنگدو جی-۲۰ هواپیمای جنگنده نسل پنجمی است که پنهان‌کار و دو موتوره است و در گروه صنایع هوایی چنگدو چین برای ارتش آزادی‌بخش خلق طراحی شده‌است.
 
این جنگنده نخستین پروازش را در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۱ انجام داد و تا سال ۲۰۱۴ چهار پیش‌نمونه از آن ساخته شده است.
 
چنگدو جی۲۰ جنگنده‌ای چندمنظوره و تک‌سرنشین و با بال‌مثلثی است که هم برای مأموریت‌های هوابه‌زمین و هم برای مأموریت‌های برتری هوایی طراحی شده‌است. جی۲۰ از همتاهای آمریکایی (اف-۲۲ و اف-۳۵) و روسی (سوخو پک فا) خود بزرگتر است و بدنه‌ای کشیده دارد.
 
ویژگی عجیب این هواپیما وجود بالچه‌های کوچکی است که جلوتر از بال اصلی هواپیما و در دو طرف دماغه نصب می‌شوند. به هواپیمایی که از این نوع پیکربندی استفاده کرده باشد نیز هواپیمای کانارد گفته می‌شود. 
 
خط و نشان جنگنده J20 برای F22 آمریکایی+  فیلم و تصاویر
 
اولین پرواز جی 20 در 11 ژانویه 2011 تقریبا 15 دقیقه طول کشید و در طول پرواز نیز یک فروند جنگنده J-10S ساخت Chengdu آن را اسکورت می‌کرد. بعد از اولین پرواز موفقیت آمیز این جنگنده، مراسمی رسمی برگزار شد. در این مراسم افرادی همچون: خلبان تست کننده جی 20 به نام لی گنگ (Li Gang) و مدیر طراحی بانگ وی (Yang Wei) به همراه ژنرال لی آندونگ (Li Andong) (معاون مدیر کل دپارتمان ملی تسلیحات و مدیر کمسیون علم و فناوری دپارتمان تسلیحات ملی در PLA از سال 2000 میلادی) حضور داشتند.
 
چین بعد از آمریکا و پیش از روسیه به عنوان سومین کشور دنیا که تمام مراحل ساخت و آزمایش پرواز یک جنگنده حقیقی و رادار گریز را خود انجام داده است انتخاب گردید.
 
روزنامه گاردین گزارش داد: با این که کارشناسان از سرعت طراحی و ساخت این هواپیما شگفت زده شده اند اما با این حال می‌گویند که هنوز قدرت نظامی چین نسبت به آمریکا عقب است و توان نیروهای نظامی چین تنها بر منطقه تحت سلطه خودشان محدود است . 
 
** سوخو پک فا روسی رقیب جی20چینی
 
هواپیمای جنگنده نسل پنجم روسی که توسط شرکت سوخو در روسیه طراحی و ساخته می‌شود. اولین نمونهٔ آزمایشی این هواپیما که سوخو ت-۵۰ نام دارد، نخستین پرواز خود را در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۰ با موفقیت انجام داد. تولید این جنگنده در همین سال آغاز شده و قرار است از سال ۲۰۱۶ وارد فعالیت رسمی در ارتش روسیه شود.
 
پک‌فا هواپیمایی دوموتوره و تک‌خلبانه با توانایی پرواز ابر پیمایشی و هواپیمای پنهان‌کار روس‌ها است. سوخو پک‌فا یک جنگنده چندمنظوره است که هم برای ماموریت‌های برتری هوایی و هم برای ماموریت‌های حمله به زمین استفاده خواهد شد. نام پک فا کوتاه شده نام روسی این جنگنده است که به معنای "هواپیمای تاکتیکی پیشرفتهٔ آینده" است. این هواپیما با نام‌های سوخو تی-۵۰، برنامه-۷۰۱ و جنگنده-۲۱ نیز شناخته می‌شود. نمونه‌های اولیه تولیدی سوخو پک فا به طور موقت با موتورهای ارتقایافته سوخو-۲۷ ساخته می‌شوند تا طراحی موتور مخصوص این هواپیما که یک طرح کاملاً جدید است به پایان برسد.
 
خط و نشان جنگنده J20 برای F22 آمریکایی+  فیلم و تصاویر
 
** مشخصات جی20
 
یک هواپیمای تک سرنشین و دوموتوره است که  تا حدی بزرگتر و سنگین تر از Sukhoi T-50 و Lockheed Martin F-22 Raptor است. طول آن در حدود 75 فوت (23 متر) و دهانه بال‌ها 45 فوت (14 متر)  است و انتظار می‌رود که در لحظه بلند شدن جنگنده، توانایی تحمل حداکثر وزن 75000 الی 80000 پوند (34000 تا 36000 کیلوگرم ) را دارا باشد. نمونه اولیه با استفاده از موتورهای روسی Saturn 117S می‌تواند قدرتی معادل 32000 پوند (15000 کیلو گرم) ارائه نماید که به گفته سخنگوی پنتاگون (Col.David Lapan) یکی از نشانه های مشکلات طراحی این هواپیما است.
 
 
این هواپیما با استفاده از 2 نوع موتور توربوفن همراه با رانش بالای 13200 کیلوگرم و مجهز به نازل های بردار کنترل رانش (TVC) ساخته می‌شوند که هر دوی آنها در چین ساخته شده اند. با این حال Richard Aboulfia گفته که موتورهای WS-10 از ضعف سانحه و احتمال خرابی در آسمان رنج می‌برند. جی 20ممکن است در سرعت پایین چابکی کمتری نسبت به Lockheed Martin F-22 Raptor یا PAK-FA داشته باشد، امااز توانایی حمل سلاح بیشتر در داخل محافظ داخلی و همچنین ظرفیت حمل سوخت بیشتر بهره می‌برد.
 
جی 20 دارای بدنه طویل و پهن می‌باشد و همچنین ورودی موتورهای آن به نسبت سایر نمونه ها کوچکتر هستند. بال ها از نوع مثلثی می‌باشند و بالچه های تعادلی (Canard) نیز رو به جلو هستند. آسمانه (Canopy) از نوع محدب و همچنین خروجی اگزوزها از نوع متغیر و حلقوی می‌باشد. بخش جلویی جی 20 شبیه F-22 Raptor و بدنه و دم آن شبیه نمونه اولیه Sukhoi T-50 است.
 
خط و نشان جنگنده J20 برای F22 آمریکایی+  فیلم و تصاویر
 
** رونمایی از  نسل جدیدی از هواپیمای رادارگیرز J20 چین
 
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، رونمایی از این جنگندۀ پیشرفته، دیروز (سه‌شنبه) برای نخستین بار در نمایشگاه هوایی چین در شهر ژوهای صورت گرفت. چین امیدوار است با رونمایی از این جنگنده که نسل پنجم جنگنده‌های رادار گریز می‌باشد، فاصله خود با آمریکا را در زمینه تسلیحات نظامی، کاهش دهد.
 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین