کد خبر: 76506669
تاریخ انتشار: چهارشنبه 19 آبان 1395
خانه » سایت های خبری » زمان » ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد؛ ترامپ 274، کلینتون 218
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

آرای الکترال ایالت اوهایو به دونالد ترامپ رسید. در دهه های اخیر تمامی روئسای جمهور آمریکا با پیروزی در این ایالت، به کاخ سفید رفته اند و هیچ رئیس جمهوری بدون پیروزی در این ایالت به اتاق بیضی نرسیده است. نیویورک تایمز همچنان شانس پیروزی ترامپ را افزایش میدهد؛ حالا 73 درصد. جان ساپل سردبیر بی بی سی آمریکا نوشته است که در ستاد مرکزی هیلاری کلینتون وضعیتی مثل مجلس ختم برقرار است.در حالی که از شب گذشته برخی از حوزه های رای گیری کوچک در ایالت نیوهمپشایر انتخابات را آغاز و به پایان رسانده اند، اکنون با

به گزارش چی 24 به نقل از زمان:

در حالی که از شب گذشته برخی از حوزه های رای گیری کوچک در ایالت نیوهمپشایر انتخابات را آغاز و به پایان رسانده اند، اکنون با آغاز رای گیری در شش ایالت شرقی آمریکا انتخابات ریاست جمهور آمریکا وارد حساس ترین لحظات خود میشود. 
 
به گزارش «تابناک» راس ساعت 6 صبح به وقت محلی در ایالات شرقی آمریکا انتخابات، رسما وارد مرحله اساسی و حساس خود شده است. در حالی که هنوز نظر سنجی ها جریان دارد و حکایت از نزدیکی شدید آرا بین دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون هستند، به شکل مشخص نمی‌توان در مورد بسیاری از ایالت هایی که رای آنها هنوز مشخص نیست نظر خاصی داد.
 
«تابناک» تا پایان شمارش آرا و اعلام نتیجه قطعی رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، لحظه به لحظه به پوشش این رویداد می پردازد. انتخابات آمریکا را از طریق «تابناک» پیگیری کنید و در جریان متن و حواشی این انتخابات حساس قرار بگیرید.
 

 

 ***  
 
10:05
 
با وجود آنکه هنوز نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روشن نشده است، مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه، حزب راست افراطی این کشور، به دونالد ترامپ به عنوان «رئیس جمهور جدید ایالات متحده» و همچنین به مردم آمریکا تبریک گفته است.

  

 *** 
   
 
9:50
  
 
هیلاری کلینتون بر دونالد ترامپ جمهوری خواه در ایالت مین پیروز شد. بر اساس آخرین ارزیابی، دونالد ترامپ با 254 رای در مقابل کلینتون با 218 رای پیش است.

 

 *** 
 
9:36
 
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در پیغامی از پیش ضبط شده از آمریکایی‌ها خواسته است که پس از انتخاباتی خسته کننده و گاه عجیب یکدیگر را نه به چشم دموکرات یا جمهوری‌خواه، بلکه به چشم هموطن نگاه کنند. او گفت فارغ از اینکه نامزد مورد نظر شما برنده بشود یا نه فارغ از هر چه که بشود، خورشید فردا دوباره می‌تابد، و آمریکا همچنان برترین کشور جهان خواهد بود.
 

ترامپ با پیروزی در فلوریدا به یک قدمی کاخ سفید رسید؛ ترامپ 244، کلینتون 215 

 
*** 
 
9:30
 
تصویر تازه از خارج از تالار شیشه‌ای که برای نطق پیروزی کلینتون در نظر گرفته شده است. این ساختمان بسیار خلوت شده و احتمال می‌رود کلینتون در ساعات پیش رو زیر این سقف شیشه‌ای که نتوانست از آن عبور کند و به کاخ سفید برسد، نطق شکست را بخواند. در مقابل، شواهد نشان می‌دهد که ترامپ خود را برای نطق پیروزی در نیویورک آماده کرده است.
 
ترامپ با پیروزی در فلوریدا به یک قدمی کاخ سفید رسید؛ ترامپ 244، کلینتون 215

  

 *** 
 
9:29
 
همانگونه که پیش بینی می‌شد شاخص بورس تهران نیز به شدت سقوط کرد و تابلوهای بورس به طور کامل قرمز شده است. در صورت پیروزی قطعی ترامپ، افزایش شدت این سقوط در بورس تهران به عنوان یکی از بازارهای تاثیرپذیر از تحولات سیاسی آمریکا قابل پیش بینی است. سقوط شدید در بورس اکثر کشورهایی که اکنون عرضه سهام جریان دارد، رخ داده و این واکنش به توجه به برنامه اقتصادی ترامپ قابل انتظار بود.
 

 

 *** 
 
9:20
 
اشک‌ها و لبخندها در ستاد دو کاندیدا، بهت و حیرت‌ها در گروه‌های مرجع طرفدار دو طرف اکنون در قاب عکس ثبت می‌شود. بسیاری از رهبران سیاسی دنیا و بسیاری از ستاره‌های مطرح آمریکا مواضع بسیار شدیدی علیه ترامپ اتخاذ کرده بودند و خواستار رای مردم آمریکا به کلینتون شده بودند. اکنون اکثریت رای دهندگان آمریکایی به این خواسته‌ها «نه» گفته‌اند و یک شگفتی رقم زده‌اند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

 *** 
 
 
8:56
 
6 رای الکترال ایالت نوادا به سبد هیلاری کلینتون رسید و اکنون ترامپ با 244 رای در مقابل کلینتون با 215 رای قرار دارد. احتمال اینکه کلینتون بتواند فاصله آرایش را با ترامپ جبران کند، بسیار بعید است و اکثر تحلیل گران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تمام شده، قلمداد کرده ‌اند.
 

*** 

 
8:50
  
 
براساس جدیدترین نتایج اعلام شده ، دونالد ترامپ تاکنون توانسته است چهل و هشت ممیز سه دهم درصد از کل آرای مردم آمریکا  به دست بیاورد. این درحالی است که تعداد آرای هیلاری کلینتون چهل و هفت ممیز دو دهم درصد از کل آراء است. گری جانسون نامزد حزب لیبرترین نیز دو ممیز چهار دهم درصد از کل آرای مردمی را در آمریکا به دست آورده است.
 
 
 
 *** 
 
8:25
  
 

شمار کرسی های جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا به 204 کرسی رسید و 138 کرسی از آن دموکرات ها شده است. 

 

 

 *** 
 
8:04
 
پیروزی ترامپ آنچنان برای طرفداران کلینتون بهت آور بوده که شماری از حاضران در محل در نظر گرفته شده برای جشن پیروزی کلینتون، از آن محل خارج شدند و تحت درمان‌های پزشکی قرار گرفتند. ترامپ با 228 رای در مقابل کلینتون با 209 رای پیش افتاده و راهی طولانی تا عدد طلایی 270 ندارد.
 
 *** 
 
8:02
 
29 رای فلوریدا از آن دونالد ترامپ رسید. ترامپ راه چندانی تا پیروزی ندارد و به نظر می‌رسد در کمال شگفتی و برخلاف اکثر نظرسنجی‌ها و تحلیل‌ها، نماینده «تغییر» در ساختار سیاسی آمریکا، برنده انتخابات خواهد شد.

 

 
 *** 
 
 
7:57
 
6 رای ایالت یوتا نیز به دونالد ترامپ رسید. ناظران در انتظار مشخص شدن رای ایالت حساس فلوریدا هستند؛ ایالتی که اگر آرایش به سبد ترامپ بریزد، سرنوشت انتخابات تقریباً مشخص شده است.

 

*** 
 
7:47
 
نیویورک تایمز شانس پیروزی ترامپ را به 95 درصد افزایش داد. این نشریه آمریکایی که رسماً حامی کلینتون بود، یک روز پیش از انتخابات شانس پیروزی ترامپ را کمتر از 20 درصد تخمین زده بود!
  لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 187، کلینتون 197
 
 

 

*** 
 
7:38
دونالد ترامپ 15 رای ایالت کلیدی کارولینای شمالی را نیز برد. این ایالت جزو ایالت های کلیدی بود که آرای مردد داشت و کلینتون با شکست در این ایالت برای پیروزی کار دشواری خواهد داشت.

  

 

 

*** 
 
7:32
 

خبرگزاری فرانسه می‌گوید شاخص بازار سهام در هند 6 درصد افت کرده است. پیش بینی می‌شود با توجه به رویکردهای اقتصادی ترامپ، این سرنوشت تمامی بازارهای بورس دنیا از جمله بازار بورس آمریکا باشد.

 

 

*** 
 
7:27

 

55 رای ایالت کالیفرنیا و 4 رای ایالت هاوایی مطابق با پیش بینی‌ها به کلینتون رسید. 4 رای ایالت آیداهو نیز مطابق با پیش بینی و به صورت سنتی به دونالد ترامپ رسید.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 187، کلینتون 197
 
 
 
 
*** 

 

 7:11
 
 
آرای ایالت‌های ویرجینیا (13 الکترال) و کلورادو (9 الکترال) به هیلاری کلینتون رسید اما هنوز برخی ایالت های کلیدی آمریکا باقی مانده است. تا بدین جا ترامپ با 168 رای الکترال در مقابل 131 رای کلینتون پیشتاز است، هرچند آرای ایالت های غربی نظیر کالیفرنیا به کمک کلینتون خواهد آمد.  
***  

 

 7:08
 
 
نیویورک تایمز همچنان در حال افزایش شانس پیروزی ترامپ است. بر اساس ارزیابی این روزنامه آمریکایی شانس پیروزی ترامپ 88 درصد است.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 167، کلینتون 122 
 
 
*** 
 7:00
 
 
نیویورک تایمز شانس پیروزی ترامپ را به 82 درصد افزایش داد و تخمین زده ترامپ با 290 رای الکترال رئیس جمهور بعدی آمریکا می‌شود.
 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 150، کلینتون 122 

 
 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 150، کلینتون 122

 

 
*** 
 

6:59 

 
 
پل رایان که از چهره های برجسته جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ‌آمریکا است بار دیگر در ایالت  «ویسکانسن» رای آورد و دوره عضویت وی در مجلس نمایندگان آمریکا تمدید شد. بدین ترتیب رایان قادر خواهد بود بار دیگر بر خواسته خود مبنی بر حفظ سمت ریاست مجلس نمایندگان آمریکا پافشاری کند. ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، عالی ترین سمت در کنگره این کشور است.  در صورتی که رایان با رای اعضای مجلس نمایندگان آمریکا دوباره به سمت ریاست این مجلس برگزیده شود، احتمالا اکثریت کوچکتری از نمایندگان جمهوریخواه را در اختیار خواهد داشت.  رایان که 46 سال سن دارد، از ماه اکتبر سال 2015 سمت ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را به عهده داشته است. 
 

***  

 
 

 

6:56

 

 
طبق آخرین گزارشها دونالد ترامپ موفق شده است در ایالت مونتانا نیز پیروز انتخابات باشد و سه رای این ایالت را نیز به سبد رای خود اضافه کند. وی همچنین در ایالت یوتا از رقیب انتخاباتی خود پیش افتاده است که البته هنوز برای نتیجه گیری در مورد این ایالت کمی زود است زیرا همچنین احتمال پیروزی مک مولین در یوتا نیز متصور است. در حالی حاضر به جز فلوریدا دو ایالت دیگر تاثیر گذار در انتخابات وجود دارند که یکی آیوا است و دیگری نوادا. هر کدام از این ایالت ها 6 رای الکتورال دارند و هرچند دونالد ترامپ در هر دوی این ایالت ها پیش افتاده است اما هنوز احتمال تغییر آرا در این ایالت ها وجود دارد. 
 
 
*** 
 
 
6:53
 
آرای الکترال ایالت اوهایو به دونالد ترامپ رسید. در دهه‌های اخیر تمامی روئسای جمهور آمریکا با پیروزی در این ایالت، به کاخ سفید رفته‌اند و هیچ رئیس جمهوری بدون پیروزی در این ایالت به اتاق بیضی نرسیده است.
 
 
*** 
 

 

 
 6:50
 
سی ان ان گزارش کرده تاکنون بیش از چهل میلیون توییت در سراسر جهان درباره انتخابات آمریکا ثبت شده است. دنیا ناظر این انتخابات است و در نخستین واکنش ها به پیشتازی موقت ترامپ، بورس های آسیایی سقوط کرده است.

 

 
***
 
6:42
 
نیویورک تایمز همچنان شانس پیروزی ترامپ را افزایش میدهد؛ حالا 73 درصد. جان ساپل سردبیر بی‌بی‌سی آمریکا نوشته است که در ستاد مرکزی هیلاری کلینتون وضعیتی مثل مجلس ختم برقرار است.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 149، کلینتون 109 
 
 

 

***
 
6:32
 

نیویورک تایمز، شانس پیروزی ترامپ را بار دیگر افزایش داد و این بار به 64 درصد رساند. آیا شگفتی رقم می‌خورد؟

 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 136، کلینتون 104 
 
 

 

***
 
6:25
 
رویترز گزارش کرد، حزب جمهوری‌خواه آمریکا کنترل مجلس نمایندگان این کشور را حفظ کرد. در انتخابات مجلس نمایندگان جمهوری خواهان با کسب یکصد و پانزده کرسی در برابر هشتاد و شش کرسی دموکرات ها پیشتاز هستند. در انتخابات مجلس سنای آمریکا نیز جمهوری خواهان با کسب چهل و دو کرسی در برابر سی و نه کرسی دموکرات ها پیشتاز هستند. این نتایج قطعی نیست و شمارش همچنان ادامه دارد.
 

 

***
 
6:22
 
 
تحلیل گر وب سایت تحلیل انتخابات Five Thirty Eight هری انتن، دقایقی قبل در صفحه توییتر خود نوشت: ترامپ در مناطقی در حال پیروز شدن است که پیش از این هیچ جمهوری خواهی در آن ها پیروز نبوده است.
 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 136، کلینتون 104

 
 *** 

 

 6:11
 
نیویورک تایمز، شانس پیروزی ترامپ را الان به 59 درصد افزایش داد.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 136، کلینتون 104
 
 *** 
 6:08
 
در حالی که در ایالت فلوریدا تاکنون 94 درصد از آرا شمارش شده است، هنوز نتایج مربوط به سه منطقه پر جمعیت از این ایالت شمارش نشده است و اتفاقا این سه منطقه‌ای است که احتمالا رای آنها به نفع هیلاری کلینتون بود. چنانچه آرای این سه منطقه بتواند میزان کلی رای کلینتون را به ترامپ نزدیک کند، احتمال باخت ترامپ در این ایالت یا بازشماری اتوماتیک آرا بالا میرود. در صورت باخت در ایالت فلوریدا، ترامپ باید برای بردن در انتخابات، قطعا ایالت پنسیلوانیا را از آن خود کند. در غیر این صورت شانس وی برای برنده شدن در انتخابات بسیار اندک میشود. 
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 84، کلینتون 97 

 

***
 
5:56
 

در حالی که دونالد ترامپ تا کنون از رقیب انتخاباتی خود پیش افتاده است، اما هنوز نتایج رسمی آرا در بسیاری از ایالت های آبی اعلام نشده است. از جمله این ایالت ها ایالت کالیفرنیا است که با 55 رای الکتورال میتواند هیلاری کلینتون را از رقیب انتخاباتی خود پیش اندازد.

در حال حاضر دونالد ترامپ در فلوریدا با اختلاف بیش از 1 درصد از رقیب خود پیش است و کمتر از 7 درصد آرا در این ایالت برای شمارش باقی مانده است. در ایالت های دیگر از جمله میشیگان، جورجیا، کارولینای شمالی، ویرجینیا و اوهایو نیز دونالد ترامپ از رقیب خود پیش است.

در ایالت ویسکونسین در حالی که تاکنون تنها 1 درصد از آرا شمارش شده دونالد ترامپ پیش است و در ایالت نیوهمپشایر نیز تا کنون حدود 20 درصد از آرا شمارش شده و رقابت هر دو نامزد پایاپای است.
 

 
 
 
 *** 
 
 
5:35 
 
 
هیلاری کلینتون با 97 رای الکترال در مقابل 84 رای ترامپ پیشتاز است. در ایالت های حساس، هنوز سرنوشت انتخابات مشخص نیست و کاندیداها شانه به شانه رقابت می کنند.
 
 ***
 
 
4:58
 
ترامپ با 68 رای در مقابل 66 رای کلینتون پیشتاز است. او ایالت آلاباما  و تنسی را نیز به خود اختصاص داده است.  این نتایج رسمی نیست.
 
 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68
 
 
 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68

  *** 

 
 4:32 بامداد چهارشنبه
 
دونالد ترامپ در ایالت‌های اوکلاهاما (7 الکترال)، می سی سی پی (6 الکترال) کارولینای جنوبی (9 الکترال) پیروز شد و مجموع آرایش به 48 رای رسید، هیلاری کلینتون در ایالت‌های مریلند (10 الکترال)، ماساچوست (11 الکترال)، رودآیلند (الکترال)، نیوجرسی (14 الکترال)، دلاور (3 الکترال)، واشنگتن (3 الکترال) و ایلینوی (20 الکترال) مجموع آرایش به 68 رای رسید. این نتایج رسمی نیست.

 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68
 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68
 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 66، کلینتون 68

 

 
 

 

 
 

  *** 

 
 4:00 بامداد چهارشنبه
 
سی ان ان گزارش کرده است، با شمارش ۳۰ درصد آرا در فلوریدا هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ رقابت شانه به شانه ای دارند. پیروزی در فلوریدا برای دونالد ترامپ بسیار اهمیت دارد.
 

  *** 

 
 3:59 بامداد چهارشنبه
 
دونالد ترامپ 5 رای از ایالت ویرجینیای غربی (ایالت سنتی جمهوری خواهان) را نیز به دست آورد و تاکنون با 24 رای در مقابل 3 رای کلینتون پیشتاز است. هر دو کاندیدا تاکنون رای ایالت های سنتی شان را گرفته‌اند و هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 24، کلینتون 3

 

  *** 

 
 3:40 بامداد چهارشنبه
 در انتخابات سنای آمریکا، دموکرات ها 37 کرسی در مقابل 33 کرسی جمهوری خواهان پیش است.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 24، کلینتون 3 
 
 
 

 

 

  *** 

 
 3:31 بامداد چهارشنبه

 

 
دونالد ترامپ با کسب آرای ایالت ایندیانا و کنتاکی (دو ایالت سنتی جمهوری خواه) 19 رای الکترال دارد و در مقابل هیلاری کلینتون با 3 رای الکترال ایالت ورمونت آغاز کرده است. عدد طلایی 270 است.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 19، کلینتون 3لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 24، کلینتون 3 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 24، کلینتون 3
 
 
 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ترامپ 24، کلینتون 3

 *** 

 
 3:08 بامداد چهارشنبه
 
استیو روزنبرگ، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو که در باری در پایتخت روسیه، انتخابات آمریکا را پیگیری می‌کند، این عکس را پست کرده که پوتین، مارین لوپن و دونالد ترامپ را نشان می‌دهد.
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: پیشتازی کلینتون در چند ایالت کلیدی 
 

 *** 

 

 3:07 بامداد چهارشنبه

  

 
گزارش‌ها از شهر آزوسا، در جنوب کالیفرنیا، حاکی از تیراندازی در نزدیکی یک محل رای گیری است. برخی منابع از زخمی شدن دست کم دو نفر خبر داده‌اند. یک مقام محلی موقعیت در شهر آزوسا را "حساس و بحرانی" توصیف کرده است. ماهیت حادثه و ارتباط احتمالی آن با انتخابات روشن نیست. پیش‌تر خبرهایی درباره کشف یک بسته مشکوک در یکی از شعب اخذ رای منتشر شده بود که منجر به تخلیه این شعبه اخذ رای شده بود.
 
  ***  
 
 2:58 بامداد چهارشنبه
 
 
بر اساس نظرسنجی مشترک رویترز و ایپسوس، ۱۵ درصد از آمریکایی‌های رای‌دهنده گفته‌اند که این نخستین حضورشان در انتخابات است، حال آنکه این رقم در انتخابات سال ۲۰۱۲ حدود ۹ درصد بوده است.

 

 

*** 

 
 2:35 بامداد چهارشنبه

  

 

تاکنون بیش از 25 میلیون توییت در سراسر جهان درباره انتخابات آمریکا ثبت شده است. 

 
 
 *** 
 
 2:28 بامداد چهارشنبه
 
شبکه تلویزیونی سی ان ان در خبری فوری اعلام کرد نظرسنجی از رای دهندگان آمریکایی نشان می دهد هفتاد درصد رای دهندگان سفید پوست و دوازده درصد سیاه پوست بودند. اگر این وضعیت در ایالت‌های کلیدی که سرنوشت آنها از قبل مشخص نیست، رقم خورده باشد، شرایط ترامپ بهتر خواهد بود. ترامپ در میان سفیدپوستان آمریکایی رای به مراتب بالاتری نسبت به کلینتون دارد.
 

 

 
 *** 
 
 2:22 بامداد چهارشنبه

  

 
پلیس نیویورک به واسطه دغدغه حمله مسلحانه یا تروریستی به برج ترامپ، رفت و آمد در خیابان‌های اطراف این برج را محدود کرده است. پلیس با کامیون های مملو از شن و ماسه، ورودی برج ترامپ را مسدود کرده تا احتمالاً مانع از اقدامی شبیه به حمله انتحاری شود! حضور نیروهای پلیس و امنیتی آمریکا در مناطق مرکزی نیویورک بسیار پررنگ شده است.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: پیشتازی کلینتون در چند ایالت کلیدی 
 
 

*** 

 

 2:20 بامداد چهارشنبه

 

 
فاکس نیوز در نظرسنجی اخیر خود اعلام کرد دیدگاه منفی مردم آمریکا به جمهوریخواهان به مراتب بیشتر از دمکرات هاست. طبق این نظرسنجی پنجاه و شش درصد دیدگاهی منفی به حزب جمهوریخواه دارند و این در حالی است که دیدگاه منفی در قبال دمکرات ها در میان شرکت کنندگان در این نظرسنجی، فقط چهل و نه درصد است. چهل و نه درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی بر این باور هستند که دولت باید دخالت کمتری در امور کشوری داشته باشد. پنجاه و دو درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی فاکس نیوز نیز مسائل اقتصادی را مهم ترین موضوع پیش روی کشورشان قلمداد کرده اند.
 
***  
 
 2:19 بامداد چهارشنبه
 
این کیک نیمه تنه ترامپ است که به برج ترامپ منتقل شده است. آیا این کیک حکم شیرینی پیروزی این میلیاردر را خواهد داشت؟ لااقل ترامپ چنین تصور می‌کند.
 
 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: نتایج اولیه چند ایالت به نفع کلینتون
 

 *** 

 
 2:05 بامداد چهارشنبه
 
وبسایت دونالد ترامپ امشب مدتی هک شد و مدتی ایموجی مدفوع بالای سایت قرار گرفت. هم اکنون بالای بخشی از وبسایت ترامپ نوشته شده: «کلینتون برنده است.»
 
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: نتایج اولیه چند ایالت به نفع کلینتون  
 
 *** 
 
 1:57 بامداد چهارشنبه

 

 
آسوشیتدپرس گزارش داده است، از هر ۱۰ آمریکایی که روز سه‌شنبه رای داده‌اند، هفت نفر از آنها گفته‌اند که به نظرشان مهاجران غیرقانونی در ایالات متحده باید در کشور بمانند. تنها ۲۵ درصد معتقدند که این مهاجران باید اخراج شوند.  بیش از نیمی از این رای دهندگان گفته‌اند که با ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک برای ممانعت از ورود مکزیکی به ایالات متحده مخالف هستند. با این حال موضوع مهاجرت لزوما جزء اولویت‌های رای دهندگان نبوده و از هر ۱۰ رای‌دهنده آمریکایی در روز سه‌شنبه تنها یک نفر معتقد بوده که موضوع مهاجرت مسئله مهمی برای ایالات متحده است.  بحث مهاجرت از مهمترین محورهای دونالد ترامپ در مبارزان انتخاباتی‌اش بود. 
 

 

 *** 
 
 1:50 بامداد چهارشنبه
 
بر اساس نظرسنجی وال استریت ژورنال، اغلب رأی‌دهندگان رفتار ترامپ را مناسب ریاست‌جمهوری ندانسته‌اند، اما رفتارهای کلینتون را مناسبت خوانده‌اند؛ اغلب رأی‌دهندگان گفته‌اند نه کلینتون و نه ترامپ، قابل اعتماد و صادق نیستند؛ کمی بیش از نصف رأی‌دهندگان کلینتون را دارای صلاحیت ریاست‌جمهوری دانسته‌اند. اکثریت قاطع آنها ترامپ را فاقد صلاحیت دانسته‌اند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 *** 
 
 1:45 بامداد چهارشنبه
 
 
بی بی سی گزارش کرد، امروز همزمان با رای‌گیری برای انتخاب رئیس جمهوری جدید آمریکا، در نُه ایالت مهم این کشور، رای‌دهندگان در مورد قانونی شدن مصرف ماریجوآنا و یا دست کم قانونی شدن مصرف آن برای مقاصد پزشکی، تصمیم می‌گیرند.  مهمترین ایالت در این میان، کالیفرنیاست؛ پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا با حدود چهل میلیون سکنه که در جنوب خود با مکزیک هم مرز است. کالیفرنیا قطب کشاورزی و قلب اقتصاد آمریکا است و در صورتی که مردم این ایالت به آزادی مصرف ماریجوآنا رای دهند، آن وقت انقلابی در تاریخ موادمخدر جهان روی خواهد داد.

 

 *** 
 
 1:31 بامداد چهارشنبه
 
 
برنی سندرز با انتشار عکسی از رأی دادنش، در توئیتر نوشت: امیدوارم امروز دونالد ترامپ را شکست دهیم، بد هم شکستش دهیم. 
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: نتایج اولیه چند ایالت به نفع کلینتون 
 
 *** 
 
 1:25 بامداد چهارشنبه
 

ایندیانا و کنتاکی اولین دو ایالتی بودند که رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آنها پایان یافت. 

 
 

 

 
 *** 
 
 
 1:12 بامداد چهارشنبه

 

 
به واسطه وسعت آمریکا، اختلاف زمانی چشمگیری میان زمان بسته شدن شعب اخذ رای در ایالت‌های مختلف وجود دارد. این نقشه به خوبی این اختلاف ساعت و زمان بسته شدن شعب اخذ رای در ایالت‌های مختلف را نشان می‌دهد؛ وضعیتی که باعث می‌شود همزمان با اخذ رای در برخی ایالت‌ها، نتیجه تقریباً نهایی برای ایالت‌‌های دیگر مشخص شده باشد. 
 لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: جورج بوش نیز به کلینتون رای داد؟!

 

 *** 
 
 1:04 بامداد چهارشنبه
 
گروهی از کوبایی‌ها به آسوشیتدپرس گفته‌اند خواستار برنده شدن هیلاری کلینتون هستند. کلینتون گفته که روند عادی‌سازی رابطه میان واشینگتن و هاوانا را که دستاورد دولت باراک اوباماست دنبال می‌کند. دونالد ترامپ در مقابل تاکید کرده که این سیاست را کنار خواهد گذاشت.
 
وزیر امور خارجه آرژانتین هم از تمایل کشورش به انتخاب خانم کلینتون سخن گفته است. سوزان مالکورا اظهار داشت که انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری، پیشرفت‌های اخیر در بهبود روابط دو کشور را متوقف می‌کند.
 

 

 
 ***
 
 00:52 بامداد چهارشنبه
 
 در شرایطی که گزارش‌ها حکایت از پیشتازی هیلاری کلینتون در ایالت‌‎های ویسکانسین، فلوریدا، نورث کارولینا، پنسیلوانیا، آیووا، اوهایو و پیشتاز دارد، دونالد ترامپ نیز در ایالت های ایندیانا، کنتاکی و نیوهمپشر پیشتاز است. 
 
 
 
 ***
 
 00:49 بامداد چهارشنبه
 
دونالد ترامپ در توییتی تاکید کرده که از برج ترامپ در منهتن نیویورک با خانواده و دوستانش نتایج انتخابات را تماشا می‌کند. ترامپ تاکید کرده است: «خیلی هیجان انگیز است!» خبرنگاران در پایین برج ترامپ تجمع کرده اند.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: جورج بوش نیز به کلینتون رای داد؟! 
 

 

*** 
 
  00:30 بامداد چهارشنبه

 

 
سازه‌ای که هیلاری کلینتون برای نطق پیروزی در انتخابات در نظر گرفته و توسط گروهی از مهندسان و کارگران بنا شده، شیشه‌ای است. کلینتون هشت سال پیش در جدال با باراک اوباما، رسیدن یک زن به اتاق بیضی کاخ سفید را به یک سقف شیشه‌ای تشبیه کرده بود و حالا خود را برای عبور از این سقف شیشه‌ای آماده است.
 

 

***
 
  00:16 بامداد چهارشنبه
 
 
 
 
یک قاضی در ایالت نوادا شکایت اضطراری دونالد ترامپ را رد کرد که خواهان کنار گذاشتن آرای اخذ شده در رأی‌گیری زودرس در چهار حوزه رأی گیری شده بود. ستاد انتخاباتی آقای ترامپ به این امر اعتراض داشتند که مسئولان محلی شعبه های اخذ رأی را پس از پایان زمان رأی گیری باز نگه داشته بودند تا لاتین تبارهای بیشتری رأی بدهند. مسئولان محلی می گویند که تنها به کسانی اجازه ورود داده شده که در صف حوزه های رأی گیری حضور داشته اند. لاتین تبارها بیشتر به دموکرات ها گرایش دارند و تصور می شود که بیشتر آنها به هیلاری کلینتون رأی دهند.
 
*** 

 

 00:10 بامداد چهارشنبه 

 

 
«راش لیمباف» خبرنگار نزدیک به جمهوری‌خواهان گزارش کرده است، «جورج بوش» رئیس جمهور پیشین آمریکا که یک جمهوری خواه افراطی است، به کلینتون رأی داده است. ساعتی پس از انتشار این خبر، سخنگوی بوش تاکید کرد که رئیس جمهور پیشین آمریکا و همسرش به هیچ کدام از دو کاندیدا رای نداده اند و رای سفید به صندوق انداخته‌اند.

 

 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آیا پیش‌بینی 32 ساله، 4 سال تمدید می‌شود؟  

*** 

 

23:52 سه شنبه 
  
کورنل بروکس رئیس انجمن ملی پیشرفت رنگین پوستان آمریکا با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت دونالد ترامپ نتوانست به صورت دقیق و با برنامه به دغدغه های رنگین پوستان آمریکا بپردازد. 

 

*** 
 
 23:47 سه شنبه 
 
دولت آمریکا به روسیه هشدار داد که در انتخابات امروز ریاست‌جمهوری ایالات متحده مداخله نکند وگرنه با «پیامدهای جدی» روبرو خواهد شد. یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» این هشدار را داد. 

 

*** 

 

 23:40

  

 
ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون و مشاوران او به خبرنگار سی ان ان گفتند که درباره نتایج انتخابات در ایالت های میشیگان و پنسیلوانیا نگرانی ندارند. آنها همچنین درباره ایالت فلوریدا هم اعتقاد به پیروزی دارند. مشاوران کلینتون می گویند احتمالا ایالت کارولینای شمالی شاهد نزدیک ترین رقابت خواهد بود.
 

 

*** 

 

 23:32
آخرین شعب اخذ رای در آمریکا حداکثر تا نه ساعت دیگر بسته خواهد شد. تشدید فضای دوقطبی در انتخابات آمریکا منجر به افزایش نسبی مشارکت در این دوره از انتخابات شده است.
 
*** 

 

 23:15

 

 
درحالی که برخی از ایالت های آمریکا انتشار تصاویر برگه‌های رای را ممنوع اعلام کرده‌اند، اریک ترامپ پسر دونالد ترامپ (نامزد حزب جمهوریخواه) تصویر برگه رای خود را در توییتر منتشر کرد. این اقدام برخلاف قانون است و حتی می تواند فرد مجرم زندانی شود. اریک ترامپ پس از آگاهی از این ممنوعیت به سرعت این عکس را از توییت خود حذف کرد.
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: نتایج اولیه چند ایالت به نفع کلینتون 
 
 
 

 

*** 
 

 

 23:10

 

 
ایندپندنت آنلاین گزارش کرد، هیلاری کلینتون رای ۷۱.۶ درصد رای‌دهندگان آمریکایی در جزیره گوام واقع در غرب اقیانوس را به دست آورده و دونالد ترامپ تنها ۲۴.۲ درصد آراء را کسب کرده است. البته آراء جزیره گوام در نتیجه نهایی انتخابات محاسبه نمی‌شود اما آن طور که این نشریه بریتانیایی تحلیل کرده، نشانه قابل اعتمادی است که جهت آراء به کدام سو است. گوام در ۳۲ سال گذشته نتیجه انتخابات آمریکا را به درستی پیش‌بینی کرده است. 
 
*** 

 

 22:31
 
 
آنگلا مرکل، می‌گوید که پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گامی به جلو برای ایجاد توازن جنسیتی در میان رهبران جهان است. 
 
 
*** 
 
 
 22:00
 
 
خبرگزاری رویترز گزارش داد ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در شکایتی که در نوادا ثبت شد اعلام کرد مقامات انتخاباتی در شهر کلارک کانتی برای انحراف مسیر رای‌گیری «عمدا با فعالیت‌های حزب دموکرات هماهنگ عمل می کنند.» 
 
لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: نتایج اولیه چند ایالت به نفع کلینتون 
 
 
***
 
 21:55 
 
 
شاخص داو جونز در روز انتخابات آمریکا ساعاتی پس از باز شدن بازار سهام نیویورک ترقی کرد و بیش از ۱۱۴ واحد افزایش یافت. این شاخص در اوایل روز به وقت شرق آمریکا رشد منفی داشت.
 
 

***

20:52

 

در حالی که چند ساعت از شروع رای گیری در سرتاسر ایالات متحده میگذرد، خبر گزاری سی ان ان گزارش داده است که در ایالت یوتا و در شهر واشنگتن یک مشکل فنی در تمامی ماشین های رای گیری در هر 37 محل رای گیری این شهر منجر به بروز مشکلاتی در اخذ رای شده.

مدیر انتخابات ایالت یوتا، مارک توماس به این خبرگزاری گفته است که ماشین های رای گیری در تمامی سطح این شهر با یک مشکل فنی مواجه شده اند اما این مشکل را به شکل دقیق توضیح نداده است. این مشکل میتواند بیش از 50 هزار شرکت کننده در انتخابات را که هنوز رای خود را ثبت نکرده اند تحت تاثیر قرار دهد. در این شهر تا کنون 30 هزار نفر آرای خود را ثبت کرده اند.

 

 

***

20:32

 

گزارش ها حاکی از آن است که برخی هرج و مرج ها در ایالت فلوریدا و در حوزه های رای گیری مشاهده شده است. یک نهاد حمایت از حقوق رای دهندگان در آمریکا دقایقی قبل با اعلام این مسئله گفته است که از صبح امروز تعداد زیادی از شهروندان آمریکایی در تماس با این نهاد از بروز برخی هرج و مرج ها در حوزه های اخذ رای و عدم توانایی خود برای به صندوق انداختن آرا شکایت کرده اند.

موسسه Advancement Project اعلام کرده است که اغلب این شکایت ها از ایالت فلوریدا بوده است که به شکل سنتی یکی از مهمترین ایالت های رقابتی در انتخابات آمریکا است. برخی از این گزارشها در مورد حضور افرادی در حوزه های رای گیری است که با ارعاب و ترساندن رای دهندگان مانع از حضور آنها در حوزه ها میشوند.

 

 

***

19:44

 

دقایقی قبل دونالد ترامپ به همراه همسر خود ملانیا ترامپ، رای خود را در حوزه رای گیری در منهتن نیویورک، جایی که برای انتخابات ثبت نام کرد به صندوق انداخت. وی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت کمپین انتخاباتی وی در ایالت های محل رقابت گفت: بسیار عالی است، همه چیز خوب است، به شکل کلی همه چیز عالی است.

 

قبل از رسیدن دونالد ترامپ به محل رای گیری ماموران امنیتی خیابان محل حضور وی را بستند و گفته میشود که برخی از رای دهندگان حاضر در این محل وی را تشویق کرده در حالی که برخی دیگر او را هو کرده اند.
 

 

 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آخرین پیش بینی نتایج انتخابات: پیروزی کلینتون با 322 رای الکتورال

 

***

19:32

 

آخرین پیش بینی انتخاباتی که از سوی موسسه Crystal Ball وابسته به استاد علوم سیاسی دانشگاه ویرجینیا لاری ساباتو منتشر شده است، پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات امروز را با بدست آوردن 322 رای الکتورال نشان میدهد. در این پیش بینی گفته شده است که ترامپ در نهایت میتواند 216 رای الکتورال را به دست آورد. این آخرین نتیجه همچنین 29 رای الکتورال را نسبت به ارزیابی قبلی به سبد رای کلینتون اضافه کرده است که در دلیل آن متمایل شدن ایالت فلوریدا به سمت هیلاری کلینتون است.

این در حالی است که ایالت های نیوهمپشایر، پنسیلوانیا و میشیگان که پیش از این احتمال رای آنها به نفع کلینتون بوده است، در حال حاضر کمی به نفع ترامپ متمایل شده و در نتیجه این موضوع تعداد آرای الکتورال هیلاری کلینتون با این وضعیت (آرای مطمئن و احتمالی) به 270 رای نخواهد رسید.

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ازدحام عجیب جمعیت در اولین ساعات در حوزه های رای گیری

 

***

19:10

 

رای دهندگان آمریکایی بعد از انداختن آرای خود در صندوق در ایالات نیویورک، برچسب های مشخص کننده رای دادن خود را به احترام سوزان آنتونی بر روی مقبره وی قرار دادند. سوزان آنتونی یکی از برجسته ترین زنان مدافع حقوق زنان برای رای گیری و شرکت در انتخابات بود که تلاش های وی تاثیر به سزایی برای دادن حق رای به زنان داشت. وی خود هیچ گاه فرصت شرکت در انتخابات را نداشت:

 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ازدحام عجیب جمعیت در اولین ساعات در حوزه های رای گیری

 

***

18:22

 

آنچه از عکسهای ارسالی رای دهندگان بر روی شبکه های اجتماعی میتوان دریافت این است که به شکلی عجیب حوزه های رای گیری در ایالت های مختلف ودر اولین ساعات رای گیری با ازدحام جمعیت مواجه است و در برخی از حوزه ها صف های طولانی رای دهندگان تعجب رسانه ها را به خود جلب کرده است. در زیر برخی از تصاویر بدست آمده از حوزه های مختلف رای گیری در ایالات متفاوت را مشاهده میکنید:

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

***

17:58

 

اریک ترامپ فرزند دونالد ترامپ بعد از انداختن رای خود به صندوق در یکی از حوزه های رای گیری در نیویورک، به خبر نگار شبکه خبریMSNBC گفت که پدرش در صورتی که نتایج انتخابات مشروع و منصفانه باشد، به نتایج تن خواهد داد و آنها را تصدیق خواهد کرد. فرزند نامزد حزب جمهوری خواه گفت: همه آنچه ما میخواهیم یک روند قانونی و منصفانه نه تنها در این انتخابات بلکه در همه انتخابات ها است.

وی بیان کرد: اگر پدرم در انتخابات بازنده باشد و نتایج منصفانه و مشروع باشد، و خبری از تقلب در انتخابات نباشد، در نتیجه بدون هیچ شکی نتایج را قبول خواهد کرد.

 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ازدحام جمعیت در حوزه های رای گیری / هیلاری کلینتون: در صورت پیروزی هر کاری از دستم برآید برای کشور انجام میدهم

***

17:51

 

در حالی که اکنون تعدادی از سیاستمداران از جمله جو بایدن رای خود را در صندوق های رای انداخته اند، گفته میشود که باراک اوباما در روز انتخابات مشغول بازی بسکتبال است. وی این رویه را از سال 2008 در پیش گرفته است. باراک اوباما پیش از این رای خود را در ایالت ایلینویز به صندوق انداخته است:

 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: ازدحام جمعیت در حوزه های رای گیری / هیلاری کلینتون: در صورت پیروزی هر کاری از دستم برآید برای کشور انجام میدهم

 

***

17:25

 

دو تن از رای دهندگان زن آمریکایی در حوزه انتخابیه ای که دونالد ترامپ در آن رای میدهد دستگیر شدند. علت دستگیری این دو زن این بوده است که در اعتراض به نامزد حزب جمهوری خواه برهنه در این حوزه انتخابیه حاضر شده و دست به اعتراض علیه دونالد ترامپ زده اند.

 

 

***

17:08

 

هیلاری کلینتون بعد از انداختن رای خود به صندوق به همراه بیل کلینتون طی سخنانی کوتاه اشاره کرد: من به خوبی میدانم که این مسئولیت – ریاست جمهوری – چه مسئولیت سنگینی است. بسیاری از مردم بر روی نتایج این انتخابات و معنای آن برای آینده کشور ما حساب باز کرده اند و من اگر به اندازه کافی خوش اقبال باشم که امروز برنده این انتخابات شوم، هر کاری که بتوانم برای کشور خواهم کرد.

 

 

***

16:41

 

هیلاری کلینتون و همسر وی بیل کلینتون دقایقی قبل برای انداختن رای خود در حوزه ای در نیویورک وارد این حوزه رای گیری شدند. با ورود آنها به این حوزه مردمی که برای رای گیری حاضر شده بودند برای آنها هلهله سر دادند و کلینتون بدون آنکه با رسانه ها سخن بگوید، برای مردم دست تکان داد. هیلاری کلینتون بعد از گرفتن سلفی با هواداران خود رای خود را به صندوق انداخت.

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آغاز رای گیری در ایالات کلیدی/ دونالد ترامپ: مردم ما در سختی به سر میبرند

 

 

***

16:19

 

اریک ترامپ فرزند دونالد ترامپ با انتشار تصویری از برگه رای خود در حوزه رای گیری در ایالت نیویورک در توییتر نوشت: افتخار بزرگی است که به پدرم رای بدهم. او کار بزرگی برای ایالات متحده آمریکا انجام خواهد داد.

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آغاز رای گیری در ایالات کلیدی/ دونالد ترامپ: مردم ما در سختی به سر میبرند

 

***

16:06

 

از دقایقی قبل رای گیری در ایالت های فلوریدا، دلاویر، جورجیا، الینویز، لوییزیانا، ماساچوست، مریلند، میشیگان، میزوری، نیوهمپشایر، پنسیلوانیا، رودآیلند، کارولینای جنوبی و بخش های از تنسی آغاز شده است.

تصاویری که تا کنون منتشر شده است حاکی از شلوغی حوزه های رای گیری در ایالت های مختلف آمریکا است:

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آغاز رای گیری در شش ایالت شرقی / پیشتازی دونالد ترامپ در ایالت نیوهمپشایر

 

 

 

***

15:41

 

دونالد ترامپ در اولین مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، در پاسخ به این سوال که آیا طی کمپین های انتخاباتی به لحاظ شخصیتی تغییر کرده است یا نه، به این شبکه خبری گفت: این رقابت یک رقابت شگفت انگیز بود و در طی 17 تا 18 ماهی که من وارد آن شدم، یک روند بسیار زیبا و دوست داشتنی بوده است. مردم این کشور بی نظیر هستند من با همه مردم در همه سطح و قشری برخورد کردم و آنها شگفت انگیز هستند. مردم میگویند که چه چیز یاد گرفته ام. این چیزی است که من یاد گرفتم: مردم آمریکا بی نظیر هستند.

 

دونالد ترامپ در ادامه سخنان خود گفت: من امیدهای زیادی میبینم و بسیاری از رویاهای دست نیافتنی را که با هدایت و رهبری صحیح به واقعیت تبدیل شده اند. اکنون مردم ما در سختی به سر میبرند، کهنه کاران ما در سختی هستند و مردم و کهنه کاران ما به خوبی صیانت و سرپرستی نمیشوند. این موضوع بسیار ناراحت کننده است. این در حالی است که کشور ما ظرفیت های چشمگیر و عظیمی دارد.

ترامپ با اشاره به این موضوع که بیش از 100 میلیون دلار از پول های شخصی خود را برای کمپین های انتخاباتی هزینه کرده است گفت: اگر در انتخابات برنده نباشم این موضوع یک اتلاف وقت، هزینه و ارنژی عظیم برای من است.

 

 

 

***

15:28

 

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه در اولین پیام توییتری خود در اولین ساعات روز رای گیری در آمریکا نوشت: امروز دوباره آمریکا را بزرگ میکنیم.

ترامپ در توییتر خود همچنین نوشت: امروز ما در ایالت بزرگ میشیگان پیروز خواهیم بود و مجددا کاخ سفید را پس میگیریم.

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آغاز رای گیری در شش ایالت شرقی / پیشتازی دونالد ترامپ در ایالت نیوهمپشایر

 

 

 

***

15:07

 

با آغاز رای گیری در ایالات کارولینای شمالی، وست ویرجینیا و اوهایو فرماندار اوهایو جان کسیچ، که خود سابقا کاندیدای حزب جمهوری خواه برای ریاست جمهوری بوده است، طی یک پیام توییتری از مردم این ایالت خواست تا به پای صندوق های رای بروند:

 

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آغاز رای گیری در شش ایالت شرقی / پیشتازی دونالد ترامپ در ایالت نیوهمپشایر

 

 

***

14:58

 

در حالی که رای گیری در تعدادی از ایالت های آمریکا از ساعت 2:30 به وقت تهران آغاز شده است، وب سایت نظر سنجی Five Thirty Eight شانس پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات آمریکا را تا 70 درصد افزایش داده است. شب گذشته این وب سایت شانس کلینتون را تا 65 درصد کاهش داده بود.

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آغاز رای گیری در شش ایالت شرقی / پیشتازی دونالد ترامپ در ایالت نیوهمپشایر

همچنین رویترز شانس پیروزی کلینتون را 90 درصد ارزیابی کرده است و نیویورک تایمز نیز اختلاف آرای کلینتون و ترامپ را به ترتیب 46 و 42.9 درصد اعلام کرده است.

در زیر تصویری از اولین حضور رای دهندگان در حوزه های رای در اولین ساعات رای گیری در انتخابات برخی ایالات را مشاهده میکنید:

لحظه به لحظه با انتخابات آمریکا: آغاز رای گیری در شش ایالت شرقی / پیشتازی دونالد ترامپ در ایالت نیوهمپشایر

***
 
14:50

 

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین