کد خبر: 76857364
تاریخ انتشار: جمعه 21 آبان 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی » از محله «عودلاجان» تهران چه می دانید؟ +تصاویر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:

,عودلاجان، محله ای با قدمت بیش از 250 سالاز محله «عودلاجان» تهران چه می دانید؟ +تصاویر,[categoriy]

از محله «عودلاجان» تهران چه می دانید؟ تصاویر

از محله «عودلاجان» تهران چه می دانید؟ +تصاویر -آکاعودلاجان، محله ای با قدمت بیش از 250 سالاز محله «عودلاجان» تهران چه می دانید؟ +تصاویر

آکاایران: از محله «عودلاجان» تهران چه می دانید؟ +تصاویر

آکاایران: عودلاجان، محله ای با قدمت بیش از 250 سال

به گزارش آکاایران:
محله عودلاجان سابقه تاریخی کهنی دارد. در واقع این قدمت به ابتدای تاریخ تهران بازمی گردد؛ از زمانی که تهران یک قریه کوچک بیشتر نبوده، محله عودلاجان نیز وجود داشته و لهجه ساکنان آن نیز به روستانشینان شمیران شبیه بوده است.


محله عودلاجان از قدیمیترین محله های تهران است که از غرب به میدان پانزده خرداد، از شرق به خیابان سیروس، از شمال به چهارراه سرچشمه و از جنوب به چهارراه مولوی منتهی می شود و با وسعتی حدود ۱۵۰ هکتار بیش از ۲۱ هزار نفر را در خود جای داده است.
حسین کریمان در «تهران در گذشته و حال» در این باره توضیح کاملی می دهد و می نویسد این نام متعلق به زمانی است که تهران دهی بوده است و مردمانش لهجه خاص محلی خود را داشتند. لهجه ای که ده نشینان شمیران هم دارند و به همان لهجه با هم صحبت می کنند.
درباره وجه تسمیه این محله مختصر گفته شده یعنی «محل تقسیم آب». اما استخراج معنا از این کلمه غریب هم خالی از لطف نیست.
اینکه از دو واژه «عود» و «لاجی» تشکیل شده است که آن هم به دلیل قرارگرفتنش در راسته عطارها بوده است. دیگر اینکه عودلاجان در واقع اودلاجان بوده و از «او» یعنی آب و «دراجیدن» به معنای بخش کردن و «ان» که پسوند مکان است به وجود آمده و این همه یعنی جایی که آب های نهر تقسیم می شود. از این میان ظن دوم قوی تر است که این منطقه در محلی قرار داشته است که کاربری منسوب به این اسم درباره آن می تواند صادق باشد.
عودلاجان به دلیل ارتفاع بیشترش نسبت به مناطق جنوبی تهران بر این محله ها تسلط داشت و آب نواحی جنوبی از آنجا تقسیم می شد. محل تقسیم هم سرچشمه بود. برای همین عودلاجان یا اودلاجان را محل تقسیم آب می گفتند.

عودلاجان محله ای است که اوج قدرت و ثروت و مرفه نشینی تهران در دوره قاجار بود


عودلاجان پیشینه ای بیش از چهارصد سال دارد. چنان که مورخان بر آن اتفاق نظر دارند حصارکشی در اطراف قریه تهران که روستایی در نزدیکی ری بود، به دستور شاه طهماسب انجام می پذیرد. بعد از آن شاه عباس و شاه سلیمان نیز ساخت و سازهایی در این مکان سوق الجیشی انجام دادند. نهایتا در زمان آقامحمدخان قاجار این مکان مورد توجه قرار گرفت و به عنوان پایتخت انتخاب شد. عودلاجان در کنار محله های سنگلج، چال میدان، ارگ و بازار به عنوان قدیمی ترین محله های تهران شناخته می شود. محتمل است که گسترش تهران از همین محل شروع شده باشد که بافت های تاریخی به مراتب قدیمی تری در آن یافت می شود از جمله امام زاده یحیی که تاریخ این بنا به دورانی قبل از صفویه بازمی گردد.
در دوره قاجار عودلاجان جزو مناطق اعیان نشین پایتخت به شمار می رفته است. قوام الدوله، نصرالدوله، مدرس، موتمن الاطباء، امین نظام، عزت الدوله، ملک الشعرا و نام های آشنای دیگری از عصر قاجار با این محله پیوند خورده اند.
آثار ثبت شده بافت تاریخی عودلاجان شامل امامزاده یحیی، مسجد خان مروی، مسجد میرزا محمود، مسجد شاهی، سقاخانه سرچشمه، آب انبار مسجد حکیم، باغ سفارت روسیه، بازارچه نایب السلطنه، ساختمان چاپخانه، حمام حکیم باشی، حمام خانم، خانه فرمانفرما، خانه قوام الدوله، خانه امام جمعه، خانه وثوق، خانه موتمن الاطبا، گذر و محله مدرسه خان مروی و مدرسه رضاییه است. خود محله تاریخی عودلاجان هم در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
عودلاجان تاریخ تهران است. نه تنها روزگاری نه چندان دور بزرگان و رجال سیاسی و فرهنگی و اقتصادی پایتخت در این محل زندگی می کرده اند، که عودلاجان نمادی از زندگی اجتماعی و مناسبات انسانی ساکنان تهران نیز به شمار می رود. در پیچ و خم کوچه های باریک و کم عرض این محله که به کوچه های آشتی کنان شناخته می شوند و هنوز برخی از آن ها باقی مانده اند، مسلمان و زرتشتی و یهودی، به آشتی در کنار یکدیگر روزگار می گذراندند.

در نقشه های قدیم تهران بخش مهمی از محله عودلاجان با نام محله کلیمی ها شناخته می شود


در نقشه های قدیم تهران بخش مهمی از محله عودلاجان با نام محله کلیمی ها شناخته می شود. خود کلیمی های ساکن در این محل به آنجا سرچال می گفتند که هنوز هم این نام زنده است. نقل وجود دارد که به خاطر گود بودن این قسمت از محله آب باران و آب های جاری به چاله و چاه این قسمت سرازیر می شد و به همین روی به سرچال معروف شده است. تا زمانی که کلیمیان هنوز به صورت متمرکز در این محل زندگی می کردند، حتی کلیمیان تهران را به نام ساکنان سرچال می شناختند.
در سال های اخیر فعالیت ها و اظهارات زیادی مبنی بر بازسازی و احیای این بافت تاریخی شهر انجام شده است. تغییر چهره عودلاجان از وضعیت نابسامان به یک شهر موزه، چنان که در بسیاری از شهرهای تاریخی اروپایی نظیر این بافت های احیاشده وجود دارد، نیازمند همت و عزمی گسترده است، با این وجود اقداماتی نیز در این راستا صورت گرفته است.
از فعالیت های آکادمیک مانند مستندسازی و طراحی در محله عودلاجان با همکاری دانشگاه فلورانس و دانشگاه پاویای ایتالیا و دانشکده معماری دانشگاه تهران تا بازدیدهای مسوولان و افراد تاثیرگذار از منطقه و برگزاری جلسات با هدف احیای این محله تاریخی، که البته به بازسازی ها و مرمت هایی هم در بناهای عودلاجان انجامیده است.

هرچقدر که عودلاجان در تاریخ شناخته شده است، اکنون بیشتر مردم تهران از آن اطلاعی ندارند


با این همه عودلاجان هنوز رویای تبدیل شدن به شهر موزه را می پروراند و نیاز به توجه و مراقبت دارد. مشاغل و اصناف ناهمگون این منطقه سامان دهی نشده اند، این منطقه نیازمند زیباسازی و مناسب سازی است، رفت وآمدها و اقامت های بی خانمان ها و افراد پرخطر در این منطقه هنوز معضل است و هنوز خیلی راه مانده تا رنگ دوران روشن عودلاجان به آن بازگردد و با ساکنان محله های شمال تهران آشتی کند.

توصیه های سفر -

از محله «عودلاجان» تهران چه می دانید؟ تصاویر

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین