کد خبر: 78581279
تاریخ انتشار: شنبه 29 آبان 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی » زیباییِ از دست رفته روستای گردشگری قلات
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:
آکاایران: آنقدر زباله های شهری، تعدد خانه های مخروبه و کوه هایی که در حال برش هستند تا به ساختمان های فلزی و بتنی تبدیل شوند در روستای هدف گردشگری قلات جلوه گری می کند که آب و هوای مطلوب، رودخانه همیشه جاری و درختان سر به فلک کشیده توجه گردشگران را به خود جلب نمی کند و انگار دیگر حرفی برای گفتن ندارد!
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 52
وب سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله های شهری، تعدد خانه های مخروبه و کوه هایی که در حال برش هستند تا به ساختمان های فلزی و بتنی تبدیل شوند در روستای هدف گردشگری قلات جلوه گری می کند که آب و هوای مطلوب، رودخانه همیشه جاری و درختان سر به فلک کشیده توجه گردشگران را به خود جلب نمی کند و انگار دیگر حرفی برای گفتن ندارد!
,فارس،شیراز،روستای تاریخی,[categoriy]

زیباییِ از دست رفته روستای گردشگری قلات

زیباییِ از دست رفته روستای گردشگری قلات - آکافارس،شیراز،روستای تاریخی

آکاایران: زیباییِ از دست رفته روستای گردشگری قلاتاینجا قلات است؛ روستایی که توصیف زیبایی هایش نه تنها در اسناد و کتب تاریخی آمده بلکه بسیاری از سیاحان و گردشگران خارجی که در دوره های مختلف تاریخی به سرزمین فارس سفر کرده اند از جاذبه های طبیعی و زیبایی های روستای قلات که به کلات سرخ شیراز هم معروف بوده، دیدن کرده اند. روستایی که هم اینک به عنوان یکی از 46 روستای هدف گردشگری فارس معرفی شده و در فصول مختلف سال نیز پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.
به گزارش آکاایران: اما آنچه که این روزها با ورود به روستای قلات می توان دید ورودی 2 هزار و 500 تومانی برای ارائه هیچ خدماتی و زباله های شهری است که در گوشه و کنار بافت قدیم و رودخانه و آبشار دیده می شود. حال بگذریم از پرسه سگ های ولگرد و خانه های مخروبه ای که به محل امنی برای فعالیت خلافکاران تبدیل شده است.


گرچه خیابان اصلی روستا سنگفرش شده و با تخریب بسیاری از خانه های قدیمی، پارکینگ های متعددی هم از ابتدای ورودی روستا ایجاد گشته اما گردشگران با خودروهای سبک و سنگین و با پرداخت دوهزار و 500 تومان می توانند وارد روستا شوند و وقتی هم علت اخذ ورودی را از نگهبان می پرسی، در جواب به خدمات رفاهی و اقامتی اشاره می کند که به گردشگران ارائه می گردد، اما آنچه که گردشگران می بینند وجود زباله های شهری، سرویس های بهداشتی نامناسب و سگ های ولگرد در گوشه و کنار روستا است.
قلات از جمله روستاهای هدف گردشگری و تاریخی استان فارس است که قدمتی طولانی دارد.بنابراین گزارش بقایای بناهای قدیمی که تاریخ برخی از آن ها به قرون پیش و بعد از اسلام مربوط می شود، تاریخ استقرار انسانی در این ناحیه را به دوران گذشته پیوند می زند.

مردم روستای قلات به زبان فارسی و با لهجه محلی (قلاتی) سخن می گویند،روستای قلات در ناحیه کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد، خانه های روستائیان به صورت پلکانی در دامنه کوه بنا شده و درختان بلندی آن ها را در برگرفته است.
مصالح به کار رفته در خانه های قدیمی سنگ، خشت، گل، گچ و چوب و سقف آن ها نیز مسطح است، برخی از خانه ها در یک طبقه و برخی دیگر در دو طبقه ساخته شده اند.
موقعیت تفرجگاهی روستای قلات به رونق و آبادانی آن افزوده است به طوری که در سال های اخیر بناها و خانه های مدرنی در این روستا ساخته شده و سیمای قدیمی روستا را دگرگون کرده است.
بناهای جدید از مصالحی مانند سنگ، سیمان، آهن و آجر در چند طبقه ساخته می شوند.
شغل اکثر مردم روستای قلات دامداری، باغداری و فعالیت های خدماتی و صنایع دستی است.
گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز از محصولات باغی و فرآورده های لبنی مانند شیر، پنیر، کره و کشک نیز از محصولات دامی این روستاست؛ شیره انگور، رب انار و آبغوره از دیگر فرآورده های غذایی روستای قلات است.

محصولاتی از قبیل گیوه، سبد دستباف، گره (ظرف بافته شده) دولک، مشک (که برای خنک نگهداشتن آب به کار می رود) و وسایل چوبی از جمله تولیدات صنایع دستی این روستاست.
روستای کوهستانی قلات، چشم اندازها و جلوه های طبیعی زیبایی دارد و باغ های سرسبز و وسیع میوه در داخل و اطراف روستا، به ویژه در بهار و تابستان فضای دلپذیری برای گردشگری به وجود می آورد.

بافت کالبدی معماری خیره کننده کوهستانی، کوچه های پرپیچ و خم که جویبارهای زلالی نیز در میان آن ها جاری است، جذابیت منحصر به فردی به این روستا بخشیده است.
آبشارهای سه گانه روستای قلات که از میان صخره ها سرازیر می شود، از جاذبه ها و زیبایی های طبیعی روستای قلات به شمار می آید.
حواشی رودخانه های شب شتری و چشمه انجیری، با پوششی از گیاهان خودرو، گل های وحشی و گیاهان دارویی بومادران، ختمی، آویشن، پونه، مرزه و ... از جاذبه های کم نظیر روستای قلات محسوب می شود.
کلیسای قدیمی روستا که معماری سنگی و جالب توجهی دارد، در میان درختان بلند کوچه های آرام روستا به جا مانده است این کلیسا که در گذشته عبادتگاه مسیحیان ساکن در روستا بوده، اینک به دلیل مهاجرت آنان رو به تخریب گذاشته است.
تفرجگاه های معروف شب شتری و چشمه انجیری که در فصول بهار و تابستان با سرسبزی و طراوت جلوه خاصی می یابند، گردشگران بسیاری به سوی خود جلب می کنند.

آسیاب های آبی، گورستان قلات و نوع حجاری و حکاکی سنگ های آن، بازار قدیمی و سنگ فرش شده، قلعه قزل ارسلان و دیگر جاذبه های گردشگری روستای قلات در زمره ثروت های طبیعی و تاریخی روستا به شمار می رود.
آن طور که اشکان کوه پیکر، دهیار قلات به "خبر جنوب" می گوید؛ دو نیروی خدماتی در بافت قدیم روستا نسبت به جمع آوری زباله ها اقدام می کنند اما به دلیل ازدحام جمعیت همچنین رعایت نکردن بهداشت از سوی گردشگران، شاهد وجود زباله در گوشه و کنار روستا هستیم.
وی در ادامه اضافه می کند: طبیعی است که در روزهای تعطیل با حجم گسترده ای از زباله ها روبه رو می شویم و نیروهای خدماتی نیز تا آنجا که توان دارند نسبت به پاکسازی روستا اقدام می کنند.
کوه پیکر همچنین درخصوص وضعیت سرویس های بهداشتی روستا نیز می گوید: تا یک ماه دیگر ساخت سرویس های بهداشتی جدید به پایان خواهد رسید و این مشکل هم مرتفع خواهد شد.

دهیار روستای قلات در ادامه اضافه کرد: به زودی پارکینگ های مناسبی نیز در روستا ایجاد خواهد شد تا مطابق طرح ارائه شده، ورود خودرو به روستا ممنوع گردد چرا که در حال حاضر خیابان های اصلی روستا سنگفرش شده و ورود و خروج خودروها به سنگفرش ها آسیب می رساند و از طرفی هم جلوه بصری تاریخی و طبیعی روستا را مخدوش کرده است.
کوه پیکر می افزاید: بافت قدیم روستا بالغ بر یک هزار و 500 سال قدمت دارد اما هم اینک با آسیب های جدی و جبران ناپذیری مواجه شده است.

دهیار روستای قلات در ادامه به قدمت روستا اشاره می کند و می گوید: در قبرستان تاریخی قلات، قبوری وجود دارد که سنگ هایشان تاریخ 200 قمری دارد و بنابر اسناد تاریخی موجود، زندگی روستائیان در منطقه قلات از سر کوه به طرف دامنه کوه معطوف می شده است.
وی ادامه می دهد: در حال حاضر هرگونه ساخت وساز در روستا با دریافت مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی است و باید نوع مصالح به کار رفته در ساختمان ها با محیط همگون باشد.

شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران -

زیباییِ از دست رفته روستای گردشگری قلات

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین