کد خبر: 78972549
تاریخ انتشار: دوشنبه 01 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » کنگره شعر عقیله العرب با موضوع شعر زینبی در ارومیه
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
با حضور خانواده های شهدای مدافع حرم برگزارشد؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

کنگره شعری عقیله العرب

به گزارش فاطر 24 ، نخستین کنگره شعری عقیله العرب با موضوع مدح حضرت زینب (س)  برگزار شد . این کنگره که در دو بخش زینبی و مدافعان حرم ، با حضور شاعران ، مسئولان و مردم در حالی برگزار شد که خانواده های شهدای مدافع حرم استان نیز در آن حضور داشتند.

کنگره شعری عقیله العرب

حجت الاسلام قریشی به عوان مهمان ویژه این کنگره با اشاره به جایگاه زن در زمان قبل از اسلام ، به تقوا به عنوان معیار برتری مرد و زن اشاره کرد .

امام جمعه ارومیه حضرت معصومه را نمونه این معیار الهی در گزینش انسان ها توصیف کرد . بانویی که علما و بزرگان افتخار پیروی از او را داشتند.

حجت السلام و المسلمین قریشی  سپس به حضرت زینب اشاره و جایگاه خانوادگی آن حضرت را متذکر شد.

نماینده ولی فقیه در استان ضمن بر شمردن مصائب حضرت نقش تبیین کننده حضرت زینب در واقعه کربلا و پس از آن را توصیف کرد. وی با اشاره به خطابه آن حضرت برای مردم کوفه و نیز در دربار ابن زیاد ،   در نهایت آزاد سازی حرم شریف در سوریه  را از خدا  درخواست نمود.

کنگره شعری عقیله العرب

همسران شهدای مدافعین حرم نیز که از دیگر مهمانان بودندبه همراه خردسالان خود در این کنگره شرکت کرده بودند توسط مسئولان استان مورد تجلیل قرار گرفتند .

همچنین مادر شهید قاسم پور نیز در این کنگره ادبی شرکت داشت . مداحی گروه طوبی درباره شهدای حرم ضمن تاثیر گزاری در حضار احساسات مادر شهید را نیز برانگیخت . کنگره شعری عقیله العرب

مادر شهید قاسم پور

همسر شهید مدافع حرم از بی قراری های فرزندش گفت و تصریح کرد : زمان هایی که دخترم به باد پدرش می افتد عکس همسرم را نشان می دهم و می گویم پدرت به جنگ رفته است. وی همچنین گفت : از رفتن شهید خبری نداشتم و بعد از شهادت فهمیدم که او به سوریه رفته بود.

کنگره شعری عقیله العرب

در این کنگره نزدیک به 200 اثر به دبیر خانه راه یافت و در نهایت تنها در بخش زینبی سه اثر برگزیده شدند. احد افخمی نیا،عارف ساسانی و وحید سلطان زاده به ترتیب نفرات اول تا سوم این کنگره در بخش زینبی بودند .

گفتنی است بعد از کنگره شعر رضوی به زبان ترکی ، کنگره عقیله العرب به زبان ترکی  آینده مناسبی برای شعر آیینی به زبان ترکی در استان رقم خواهد زد.

کنگره شعر عقیله العرب به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی  به عنوان اولین کنگره شعر در این موضوع در کشور است.


انتهای پیام / ص

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین