کد خبر: 79333618
تاریخ انتشار: چهارشنبه 03 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی » روزشمار: ۳ آذر؛ مرگ «ژوزف ها‏مر» خاورشناس معروف اتریشی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:

آکاایران: مقاله مرتبط:

  • تمام مقالات روزشمار آکا ایران را مطالعه کنید

«ژوزف وون ها‏مر»، خاورشناس اتریشی در نهم ژوئن سال ۱۷۷۴ میلادی در اتریش به دنیا آمد. وی پس از تکمیل تحصیلات خود در مدرسه زبان‌‏های شرقی و فراگیری زبان‌‏های عربی، فارسی و ترکی، از طرف دولت اتریش به عنوان مترجم به دربار عثمانی راه یافت. او در این مدت با کشورهای سوریه، لبنان، مصر و نیز ایران آشنا شد، اما گستردگی معلومات و تلاش‌‏های وی در معرفی مکاتب اسلامی و شرقی در اروپا و به ویژه در اتریش باعث شد تا در مجامع علمی و ادبی پنجاه کشور عضویت یابد و به پاس خدمات علمی، ادبی و سیاسی خود به دریافت پانزده نشان علمی و سیاسی از طرف دول گوناگون برسد.

هامر به اسلام گرایش داشت. او در همان جوانی و در زمان حضور در امپراتوری عثمانی به اسلام روی آورده بود. جملات و کلمات هامر در کتاب‌‏هایش نشان‌دهنده علاقه او به اسلام است.

از هامر بیش از صد جلد کتاب بر جای مانده که تاریخ امپراتوری عثمانی در ۲ جلد، مجموعه تصاویر حکام مسلمان در ۶ جلد و تاریخ شعر عثمانی در ۴ جلد از آن جمله است. کتاب‌‏های هامر در تاریخ عثمانی، مدت طولانی از منابع اصلی به شمار می‌‏رفت. هم‏چنین آثار او نمایانگر مرحله عظیمی در طول تاریخ خاورشناسی در اروپا و به ویژه آلمان است و چه بسا هامر، بهترین واسطه‏‌ای است که تاکنون بین شرق اسلامی و اروپای مسیحی ظاهر شده است.

ژوزف وون هامر، سرانجام در ۲۳ نوامبر سال ۱۸۵۶ میلادی در ۸۲ سالگی درگذشت. هامر به سبک مسلمانان، قبل از مرگ، برای خود قبری تهیه کرده و بر روی لوح قبرش جملات و آیاتی از قرآن از قبیل: «انا لله و انا الیه راجعون» و «کل نفس ذائقة الموت» حک کرد که با عقاید یک مسیحی تناسبی ندارد.

,روزشمار,روزشمار ۳ آذر,روزشمار ۲۳ نوامبر,[categoriy]

روزشمار: ۳ آذر؛ مرگ «ژوزف ها‏مر» خاورشناس معروف اتریشی

روزشمار: ۳ آذر؛ مرگ «ژوزف ها‏مر» خاورشناس معروف اتریشی -آکاروزشمار,روزشمار ۳ آذر,روزشمار ۲۳ نوامبر,ژوزف ها‏مر,مرگ ژوزف ها‏مر,خاورشناس اتریشی

آکاایران: روزشمار: ۳ آذر؛ مرگ «ژوزف ها‏مر» خاورشناس معروف اتریشی

در همین روز:

  • قرار گرفتن پرچم ایران برای نخستین بار بر فراز قطب شمال (۱۹۵۱ میلادی)

توصیه های سفر -

روزشمار: ۳ آذر؛ مرگ «ژوزف ها‏مر» خاورشناس معروف اتریشی

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین