کد خبر: 79396501
تاریخ انتشار: چهارشنبه 03 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » چگونه ادعای نقض حقوق حیوانات در اسلام را دارند ؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
دانستی های کاربردی از حقوق حیوانات در اسلام؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

به گزارش فاطر24؛ پیامبر اسلام، حضرت محمد بن عبدالله(صلى الله علیه وآله)درباره رعایت حقوق جانداران، اعم از انسان ها و حیوان ها دستورات و قوانینى مقرر فرموده اند. این قوانین و مقررات که در 1400 سال پیش، وضع شده، نشان دهنده توجه اسلام به حقوق تمام موجودات است.

اگر مکتب پیامبر اسلام(ص) را مشتمل بر دو اصل  کتاب(قرآن مجید) و دیگرى سنت(گفتار و رفتار عملى)بدانیم باید گفت که در این مکتب، درباره حیات موجودات زنده و برآوردن نیازهاى حیاتى آنها سفارش هاى ویژه اى شده است، به طور مثال، پیامبراعظم(ص) به مناسب هاى مختلف سخنان متعددى در مورد حقوق حیوان ها و اذیت نکردن آنها فرموده است که در ذیل به بیان گوشه اى از آن ها مى پردازیم.

 "اگر کسى گنجشکى را بیهوده بکشد، روز قیامت در پیشگاه خدا فریاد مى زند و مى گوید: فلانى مرا بیهوده کشت بدون آن که از این کشتن، سودى ببرد و نگذاشت که من از حشرات زمین، استفاده نمایم و چیزى بخورم!"

طبق روایت دیگرى آن حضرت فرموده اند:

"زنى تشنه از راهى مى گذشت، چاهى دید، داخل آن شد، آب نوشیده و بیرون آمد. در کنار چاه، سگى را دید که از تشنگى له له مى زد. با خود گفت: حال این سگ، چون حالِ من است. به داخل چاه برگشت، کفش خود را پر از آب کرد و به دهان سگ گرفت تا سیراب شد.خداوند به سبب این عمل، او را آمرزید."

 

پیامبراعظم (ص) درباره حیوان های سواری(مَرکب)،نیز دستورات ویژه اى صادر فرموده اند، مانند" مهربانى کردن با آن ها،بار نکردن بیش از حد قدرت آنها، عبور ندادن از راه هاى صعب العبور، پیاده شدن در گردنه هاى سخت، سخنرانى نکردن بر پشت آنها، بهره منده کردن آنها از علفزارهاى بین راه ، آب و علف دادن به حیوان ها بعد از رسیدن به مقصد و در طول مسیر حرکت."

آن چه از سخن و سیره پیامبراعظم(ص) در مورد اهمیت رعایت حقوق حیوانات استنباط می شود، رحمت واسعه آن حضرت حتى به حیوانات است. و با تعمق در همین توصیه ها که نسبت به حیوانات شده است می توان فهمید، وقتی اسلام و پیامبر اکرم(ص)نسبت به حقوق حیوانات آنقدر حساس و دقیق هستند؛ پس حقوق بشر و کرامت انسانی چقدر  در نزد ایشان پر اهمیت و ارزشمند است.

اینجاست که باید گفت اتهام خشونت به اسلام و شخص آن حضرت،که از طرف افراد مغرض و معاند و یا افراد کم اطلاع، صادر می شود، اتهامى کاملا بی مورد و بى اساس است.

رسول رحمتى که از آتش زدن لانه موریانه و به تاراج بردن اموال و دست رنج مورچه نهى فرموده و براى کشنده یک قورباغه، جریمه قرار داده، چنین رسولى چگونه می تواند دستور آزار و اذیت و کشتار انسان ها را دهد؛ هرگز چنین نبوده و نیست.

 این در حالی است که با نگاهی به قران مجید می توان دریافت که خالق هستی پیامبر اعظم(ص)را با القابى مانند" رؤف "و دارای"خلق عظیم" ،"رحمتی برای جهانیان" ،"نبی رحمت"، "دل نرم و مهربان و خوش اخلاق" و " رحیم" معرفى کرده و از ایشان یاد فرموده است و همین بزرگترین تصدیق نسبت به آن حضرت است.


انتهای پیام/ ن

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین