کد خبر: 81704473
تاریخ انتشار: دوشنبه 15 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی » آسیاب آبی ریگاره نائین | جاذبه های گردشگری شهرستان نایین - استان اصفهان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:

,[categoriy]

آسیاب آبی ریگاره نائین | جاذبه های گردشگری شهرستان نایین - استان اصفهان

آسیاب آبی ریگاره نائین | جاذبه های گردشگری شهرستان نایین - استان اصفهان - آکاآسیاب آبی ریگاره نائین | جاذبه های گردشگری شهرستان نایین - استان اصفهان - آکا

آکاایران: آسیاب آبی ریگاره نائین | جاذبه های گردشگری شهرستان نایین

آکاایران: آشنایی با آسیاب آبی ریگاره نائین

آسیاب آبی ریگاره در محمدیه ی شهر نایین به عنوان یکی از شاهکارهای معماری و هنری شهرستان نائین محسوب می گردد. این آسیاب با تکنیک و روش کند و به وسعت بسیار زیاد به طول دست کم ۱۵۰ متر و عمق ۳۰ متر در دل خاک ایجاد شده است.

 

 

به گزارش آکاایران: آسیاب آبی ریگاره محمدیه شاهکار دوره پیش از اسلام با شماره ۲۹۷۷۸ در سال جاری در فهرست آثار ملی قرار گرفت. آسیاب آبی ریگاره نیز یکی دیگر از شاهکارهای معماری نائین در سال ۱۳۸۴ از دل خاک نمایان شد و این آسیاب آبی دست کنده در عمق ۳۰ متری زمین در نوع خود منحصر به فرد است.

 

 

اتاقک آسیابان و تنوره (مخزنی است که آب در آن جمع می شود) از دیگر بخش های آسیاب آبی ریگاره محسوب می شود. این بنای تاریخی با استفاده از تکنیک کند در دل زمین کنده شده و هیچ مصالح ساختمانی در آن دیده نمی شود آسیاب آبی ریگاره در محمدیه نایین و به طول حداقل ۱۳۰ متر و عمق ۳۰متر حفر شده که پس از عبور از راهرو بسیار عمیق و طویل آن با شیب بسیار تند، به محل اصلی آسیاب به صورت چند اتاق و محل آرد کردن گندم ها می رسد.

 

 

آسیاب آبی ریگاره آب قنات بسیار قدیمی کیخسرو را در عمق ۱۸ متری و سپس به طرف  هدایت و در نتیجه آب قنات در عمق ۳۰ متری و با فشار بالا پره های چرخ آسیاب را چرخانده و به فعالیت خود ادامه می داده است، پس از آن آب را به وسیله سه کانال دیگر به قنات اصلی هدایت می نموده اند.
ورودی اصلی آسیاب در عمق ۳ متری ایجاد و در زیرزمین با عبور از دالانی بزرگ به طول ۶۰ متر و با شیب بسیار تند به مرکز اصلی و جایگاه اصلی آسیاب متصل می گردد. این دالان با ارتفاع متغیر ۲ تا ۴ متر و با شیب بسیار تند و به صورت عجیبی کنده شده است.

 

 

در محوطه اصلی آسیاب در عمق ۲۵ متری به فضاهای متعدد از جمله اتاق ها و محل اسطبل و محل قرار گرفتن سنگ های آسیاب و تنوره برخورد می نماییم. در این قسمت سکوهایی برای گذاشتن کیسه های گندم و آرد تعبیه شده است.

بر اساس گفته های پیشینیان محل این آسیاب در زمان کیخسرو و بیش از ۲۰۰۰ سال پیش ساخته شده است چنانچه ضرب المثل های گوناگونی به این آسیاب منسوب می باشد.

 

 

 

گردآوری : مجله تصویر زندگی 

توصیه های سفر -

آسیاب آبی ریگاره نائین | جاذبه های گردشگری شهرستان نایین - استان اصفهان

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین