کد خبر: 81769136
تاریخ انتشار: دوشنبه 15 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی » مسجد تاریخی میرپنج در خامنه - مجله تصویر زندگی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:

آکاایران: مسجد تاریخی میرپنج در آستانه ویرانی

 

خامنه در ۷۲ کیلومتری غرب تبریز در مسیر جاده تبریز – ارومیه واقع شده است. این شهر دارای جاذبه های گردشگری متعددی است که یکی از این مکان های زیبا و مقدس مسجد میرپنج خامنه است. مسجد میرپنج در تاریخ ۱۲۸۴ قمری توسط حسین خان میرپنجه سردار توپخانه مظفر الدین شاه قاجار بنا نهاده شده و در سال ۱۳۸۶ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. این مسجد تنها مسجد منقش شهرستان است.
,میرپنج ,مسجد میرپنج ,مسجد تاریخی میرپنج ,[categoriy]

مسجد تاریخی میرپنج در خامنه - مجله تصویر زندگی

مسجد تاریخی میرپنج در خامنه - مجله تصویر زندگی - آکامیرپنج ,مسجد میرپنج ,مسجد تاریخی میرپنج ,خامنه, مسجدی در خامنه, تبریز, آثار تاریخی خامنه ,جاذبه های خامنه, جاذبه گردشگری خامنه ,دیدنی های خامنه, آثار ملی ایران, آثار ملی خامنه ,حسین خان میرپنجه, سردار توپخانه, مظفر الدین شاه قاجار

آکاایران: مسجد تاریخی میرپنج در خامنه

 

هنگام ورود به مسجد از در شرقی وارد باغ آن می شویم که حدود ۲ هزار مترمربع مساحت دارد باز می شود. درختان میوه این باغ طراوت خاصی را به محوطه مسجد بخشیده اند. در قسمت شمالی باغ، مسجد حسین خان واقع شده که ایوان آن به سمت در جنوبی نظاره می کند این ایوان با نقاشی های مربوط به روز عاشورا و نقش و نگارهای اسلیمی زیبا تزیین شده است.

 

 

به گزارش آکاایران: داخل مسجد ۱۲ ستون چوبی در وسط سقف مسجد را بردوش می کشند و در سمت جنوبی مسجد که سمت قبله است محراب کوچکی با گچ بری های ساده ای قرار گرفته است، در کنار محراب منبر چوبی متعلق به دوران قاجار قرار گرفته در روبه روی محراب مسجد تاریخ تاسیس بنا به سال ۱۲۸۴ قمری توسط حسین خان میرپنجه برروی تیرهای چوبی سقف نوشته شده است، در داخل مسجد خطاطی هایی به کمک دوده مشاهده می شود که غالباً نام اهل بیت(ع) نوشته شده است.

 

 

در زن نشین سمت راست مسجد تصویر حسین خان و در زن نشین سمت مقابل تصویر آقا محمدخان قاجار کشیده شده است. این مسجد در ایام ماه محرم شاهد برگزاری مراسمات عزاداری است. متاسفانه این مسجد باشکوه و تاریخی این روزها اوضاع مساعدی از لحاظ ساختمان و بنا ندارد و هر لحظه ممکن است جز ویرانه ای از خود به یادگار نگذارد و مطمئنا نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.

 

تبیان

توصیه های سفر -

مسجد تاریخی میرپنج در خامنه - مجله تصویر زندگی

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین