کد خبر: 81896919
تاریخ انتشار: سه شنبه 16 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ورزشی » پدرخوانده ای برای علوم ورزشی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ورزشی:

,علوم ورزشی,دکتر روحانی,وزیر ورزش,[categoriy]

پدرخوانده ای برای علوم ورزشی

پدرخوانده ای برای علوم ورزشی -آکاعلوم ورزشی,دکتر روحانی,وزیر ورزش

آکاایران: پدرخوانده ای برای علوم ورزشی

آکاایران:  

خبری تاسف بار به یک باره در ایام تعطیل بر روی تلکس خبرگزاری ها قرار گرفت و بدون اینکه تکذیبی از سوی هر نهاد رسمی داشته باشد در بی خیالی انجمن ها و موسسات دولتی و غیر دولتی ورزش کشور قرار است به سمت و سوی واقعیت حرکت کند.

.

به گزارش آکاایران: خبر این بود" رشته های علوم ورزشی از این پس تحت نظارت و سرپرسی وزارت بهداشت اداره خواهد شد"

خبری که به نظر میرسید درست باشد و به نظر میرسد در این تصمیم گیری هیچ کارشناس و گروهی از رشته های علوم ورزشی نیز در آن دخالتی نداشته اند(که اگر اینچنین است جای تاسف دارد).  شاید این خبر برای خیلی از افراد که همواره رویای تاسیس کلنیک های پزشکی-ورزشی را در سر داشته اند خوش آیند باشد (که بعدها متوجه خواهند شد به هیچ عنوان خوش آیند نخواهد بود) ولی باید دانست که با این تصمیم غیر کارشناسانه، پدرخوانده ای غیر متخصص برای علمی پیدا شد که سالیان متمادی بدون یک حامی جدی و دلسوز راه خود را میرفت. علمی که هر چند مجلات، کتب و انجمن های رنگارنگ زیادی را در ایران همراه خود داشته ولی هیچ گاه نتوانسته آنگونه که باید و شاید باعث شناخته شدن و رشد این علم و فارغ التحصیلان آن گردد و تابدانجا پیش رفتیم که هیچ انجمن و نهاد ورزشی در کشور پاسخی درخور و شایسته به یک نامه  پر ایراد یک انجمن ناشناخته به رشته علوم ورزشی نیز نشان ندادند.

 در خبر ها آمده این رشته تحت نظارت وزارت بهداشت خواهد بود و سرفصل ها و ماهیت دروس آن نیز توسط این وزارت خانه محترم بازبینی خواهد شد. به عنوان یک عضو کوچک از جامعه ورزش علمی کشور چند سوال از تصمیم گیرندگان محترم دارم که امیدوارم پاسخی درخور و شایسته دریافت کنیم.

 

1- علوم ورزشی جنبه های مختلفی را در بر میگیرد که یک بخش آن علم سلامت است. آیا متخصصان این پدرخوانده جدید با علم تمرین، حرکت شناسی ورزشی، مدیریت ورزشی، آنالیز ورزشی و... آشنایی دارند که قصد دارند برنامه های درسی این رشته را مورد بازبینی قرار دهند؟ آیا علم پزشکی پا را از بیماران فراتر گذاشته به سراغ پرورش ورزشکاران رفته است؟ (که بعید میدانیم چنین باشد.....)

 

2- در اخبار آمده که قرار است دوره های کارآموزی در بیمارستانها تعریف شود! آیا تصمیم گیرندگان عزیز میدانند که بخش عمده کارورزی و کارآموزی های این رشته باید با بوی مقدس عرق ورزشکار همراه باشد؟ آیا تصمیم گیرنده های عزیز واقعا با ماهیت حرکت و تمرین آشنایی دارند؟ با تمام احترامی که برای لباس سفید پزشکان قائل هستیم باید عنوان کنم محبوب ترین لباس برای قشر ورزشی و عالمان ورزشی کفش و لباس ورزشی است نه چیزی دیگر.

 

3- آیا تصمیم گیرندگان عزیز در جریان هستند که درصد زیادی از دروس دوره های کارشناسی رشته علوم ورزشی به صورت عملی میباشد و بدون این گونه درسها کسی قادر نیست برای فردی برنامه تمرین بنویسد؟ (چطور است که در بسیاری از کلنیک ها متخصصانی غیر ورزشی برای افراد برنامه های تمرین طراحی میکنند بدون آنکه کوچکترین دوره هایی را در باره علم تمرین طی کرده باشند!)

4- خیلی مایل هستیم تا بدانیم چه چیزی از این تغییرات برای ورزش کشور حاصل میگردد؟ آیا قرار است مشکلی حل گردد؟ یا که نه قرار است ابزار قدرتی دست به دست گردد؟ آیا به دنبال رشد علوم ورزشی هستیم؟ اگر اینگونه است که پدرخوانده جدید هم تخصصی از این وادی ندارد!

 

افتخار داریم رای به دولتی دادیم که بر اساس دانش و عقلانیت سکان امور کشور را به دست گرفته و آروزی موفقیت برای این بزرگان داریم. ولی امروز در برابر تصمیمی قرار گرفتیم که به مانند تصمیم های خارق الساعه دولت قبل بدون نظر کارشناسی بوده است. لذا در درجه اول از جناب آقای دکتر روحانی، وزیر محترم ورزش، هیات دولت ،شورای انقلاب فرهنگی  و ریاست محترم پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی درخواست میکنیم تا برای تصمیم گیری نهایی و بررسی همه جوانب یک گروه کارشناسی قوی (شامل متخصصان علوم ورزشی) تشکیل دهند تا این انتقال از همه نظر مورد بررسی قرار گیرد و صرف نامه یک انجمن (که منافع خود را در برابر دانشجویان توانمند رشته های علوم ورزشی در خطر میدید به معاون یک وزارتخانه) موجب اتخاذ این تصمیم نباشد...

امیدواریم در روزهای آتی از سوی بزرگان رشته های علوم ورزشی پاسخی مناسب به این تصمیم دریافت کنیم و ضمن اینکه هر گونه پاسخ علمی و محترمانه در مورد این خبر را در همین مجله منتشر خواهیم کرد. از اساتید محترم هم دعوت میگردد تا پاسخ ها و نظرات خود را جهت انتشار به ایمیل ما ارسال دارند تا از طریق همین وب سایت منتشر گردد.

www.myfitroad.com

 

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نکات مهم در ورزش -

پدرخوانده ای برای علوم ورزشی

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین