کد خبر: 82171402
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - آشپزی » ترفندهای خوشمزه شدن غذاهای گوشتی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - آشپزی:خیلی از افراد هم کف روی گوشت یا مرغ را دور می ریزند اما این کف شامل پروتئین هایی است که در مراحل اولیه از گوشت خارج می شود و یکی از ویژگی های پروتئین ها این است که امکان فومینگ یا کف کردن دارند. به همین دلیل دور ریختن کف حاصل از جوشیدن انواع گوشت در آب هم توصیه نمی شود. اگر خانم خانه کمی صبوری کند، این کف سرشار از پروتئین به مرور در آب حل خواهد شد و عصاره گوشت را شفاف و مغذی خواهد کرد.

اگر می خواهید گوشت قرمز را بپزید، بهتر است پیش از این کار، آن را با پیاز، فلفل سیاه و کمی زردچوبه تفت دهید و بعد آن را بپزید. با این کار، هم گوشت طعم بهتری پیدا می کند و هم از نظر ظاهری بافتش را از دست نمی دهد

۲- آیا از گوشت شتر و بز هم می توانیم در تهیه ی غذا استفاده کنیم؟
بله. گوشت شتر با طبعی گرم و کم چرب و اندکی شور مزه است که بیشتر آن را کباب می کنند یا در خورش مصرف می شود. گوشت بز هم اگر بزغاله باشد بسیار مطلوب است.

۳- چرا بعضی مواقع رنگ گوشت خیلی تیره تر است؟
به طور کلی هر چه چهارپا پیرتر باشد رنگ گوشت آن تیره تر است و گوشت بیات شده است که برای کباب کردن اگر در قدری ماست بخوابانید رنگ گوشت صورتی می شود.

۴- چرا بعضی اوقات کباب کوبیده روی آتش باز می شود؟
علل مختلفی وجود دارد: اول اینکه گوشت بسیار چرب است. دوم ترکیب گوشت مناسب نیست و چسبندگی لازم را ندارد. سوم در هنگام گرفتن گوشت به سیخ خوب این عمل را انجام نداده اید. بهترین قسمت گوشت برای کباب کوبیده نیمی قلوه گاه و نیمی دیگر صافی شده ی فیله و راسته می باشد.

۵- برای خوابانیدن گوشت آیا بهتر است نمک آن را هم در آن زمان اضافه کنیم؟
خیر. اگرچه از نظر مزه خیلی تغییر می کند ولی از ارزش غذایی گوشت کاسته می شود. زیرا مقداری از خونابه ی گوشت در مایه حل می شود و از دست می رود. بهتر است در هنگام به سیخ کشیدن گوشت یا پس از کباب کردن، نمک به آن بیفزایید.

۶- چرا گوشت را پیش از پختن غالباً در روغن تفت می دهند؟
منظور از تفت دادن این است که منافذ گوشت بسته شود تا خونابه از آن بیرون نزند و طعم گوشت در آن باقی بماند.

۷- برای تهیه ی استیک کدام قسمت از گوشت مناسب تر است؟
معمولاً راسته ی گاو جوان با برش عمودی بر الیاف گوشت مناسب تر است.

۸- برای بریدن گوشت پخته مانند ژیگو، زبان و غیره چگونه عمل کنیم؟
معمولاً در شام های نشسته و تشریفاتی بریدن گوشت سر میز مرسوم است. ولی در شام ایستاده گوشت را باید در آشپزخانه برید. که باید از کارد بلند، نازک و تیز استفاده شود.

۹- فرق بین ژیگو و رُست بیف چیست؟
ژیگو در زبان فرانسوی به ران بره، گوسفند، بز و گوساله ی پخته اطلاق می شود. ولی رُست بیف به گوشت گوساله ی بریان گفته می شود.

۱۰- اگر گوشت کبابی سفت بود چگونه آن را نرم کنیم؟
بهتر است گوشت را در آب پیاز، سرکه و روغن زیتون بخوابانید و حداقل ۲ ساعت گوشت را با درپوش در یخچال نگه دارید.

۱۱- فرق بین کباب بُناب و کباب کوبیده چیست؟
گوشت کباب بناب یک بار از چرخ گوشت رد می شود و سپس با پیاز خردکرده ساطوری می شود. ولی کباب کوبیده ۲- ۳ بار از چرخ گوشت رد می شود و با پیاز رنده کرده و آبگرفته ترکیب می شود.

۱۲- بهترین زمان برای افزودن پیاز به گوشت کباب کوبیده چه زمانی است؟
ابتدا گوشت را از صفحه ی درشت چرخ گوشت رد کنید. آنگاه پیاز را همراه با قدری نمک به گوشت بیفزایید و این بار گوشت را از صفحه ریز چرخ گوشت رد کنید. حالا مایه ی کباب آماده است.

نکات آشپزی و نکات آموزنده در خانه داری -

ترفندهای خوشمزه شدن غذاهای گوشتی

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین