کد خبر: 82291314
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی » منطقه شکار ممنوع تالاب آبشینه
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:

آکاایران: تالاب آبشینه با 85 هکتار در 15 کیلومتری شهر همدان قرار دارد. تالاب آبشینه واقع در استان همدان از تاریخ پانزدهم بهمن ماه سال یکهزار و سیصد و نود ( 15/11/90) به مدت 5 سال بعنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید. آبشینه در مرکز دهستان سنگستان در 10 کیلومتری بخش مرکزی شهرستان همدان در استان همدان قرار دارد. تالاب آبشینه دریاچه پشت سد آبشینه است که بر روی روخانه آبشینه نصب شده است. سد آبشینه خاکی و دارای هسته رسی است. آبشینه دارای باغات و جنگل های فراوانی است و در ارتفاع (میانگین) 1900 متری قرار گرفته است.

به گزارش آکاایران: رود آبشینه یا رود یلفان همچون بسیاری از رودخانه هایی همدان ، از چشمه سارهای الوند کوه در ۲ کیلومتری جنوب شرقى شهر همدان سرچشمه مى گیرد و حوضهٔ آبگیر کوچکى متشکل از چندین جریان سطحى کوچک را در طول دامنهٔ شرقى این کوه شامل مى گردد. این رود با مسیر عمومى شمالى و گذشتن از غرب آبادی آبشینه، برخى روستاهای دهستان سنگستان از بخش مرکزی شهرستان همدان، از جمله آبشینه، سنگستان، شورین، کنجینه، یگانه و یلفان را آبیاری مى کند. این رودخانه را ضمناً شاخه ای فرعى از رود قره چای که قره سو، قره رود، قوری چای و سیاه رود نیز خوانده مى شود، دانسته اند. پیش از احداث سد یلفان ، پساب این رودخانه ، به ویژه به هنگام ترسالى ، به حوضهٔ دریاچه نمک قم مى ریخت .

این مطلب را هم ببینید :  شهر مهر

حیات وحش

چنگر ، پلیکان ، درنا ، کشین بزرگ و کوچک ، فلامینگو ، چوبپا ، نوک خنجری ، اگرت بزرگ ، حواصیل های خاکستری و ارغوانی ، سنقر تالابی ، گلاریول و پرستو دریایی نوک کاکایی از پیشقراولان از پرندگانی هستند که در فصل بهار به این تالاب مهاجرت میکنند. این پرندگان که از کشورهای آفریقایی به استان همدان وارد می شوند تا اواخر مهر در تالاب آبشینه زمستان گذرانی می کنند . مراقبت ویژه زیست محیطی و آبزی بودن این پرندگان ، تالاب آبشینه را به بهترین زیستگاه برای برخی پرندگان و جانداران تبدیل کرده است . .

,[categoriy]

منطقه شکار ممنوع تالاب آبشینه

منطقه شکار ممنوع تالاب آبشینه -آکامنطقه شکار ممنوع تالاب آبشینه -آکا

آکاایران: منطقه شکار ممنوع تالاب آبشینه


شهرهای استان همدان- دیدنی های استان همدان -

منطقه شکار ممنوع تالاب آبشینه

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین