کد خبر: 82291319
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 آذر 1395
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:

آکاایران: بررسی وضع فعالیت در روستای گلیه

به گزارش آکاایران: براساس آمار سال1375 تعداد 1096 نفر جمعیت 10 ساله و بالاتر روستای گلیه242 نفر (08/22 درصد) را جمعیت فعال و 854 نفر (92/77 درصد)را جمعیت غیرفعال اقتصادی شامل دانش آموزان و دانشجویان و بازنشستگان و مستمری بگیران خانه دار و افراد دارای درآمد بدون کار تشکیل می داد. از جمعیت فعال روستا تمامی آنها شاغل بوده که با مقایسه آمار سال 70و1375، تغییرات محسوسی در جمعیت فعال و غیرفعال روستا مشاهده می شود. بطوریکه تعداد جمعیت فعال روستا در طی 5 سال از 403 نفر به 242 نفر کاهش یافته است و در مقابل جمعیت غیرفعال روستا در سال 75 نسبت به 70 بدلیل مهاجر فرستی از رقم 740 نفر به 854 نفر افزایش یافته است.

بررسی ویژگیهای اقتصادی روستا نمایانگر این مطلب است که فعالیتهای اقتصادی روستا به ترتیب اهمیت عبارتند از: زراعت، باغداری ، دامداری و پرورش طیور و پرورش زنبور عسل.

کشاورزی

اصولاً پیدایش و شکل گیری و تحول سکونتگاههای روستایی در ارتباط مستقیم با فعالیتهای کشاورزی بوده است و وجود اراضی کشاورزی مستعد عامل عمده در استقرار جمعیت به شمار می رود. باتوجه به مطالعات به عمل آمده مهمترین فعالیتهای کشاورزی روستای گلیه زراعت ف باغداری و دامداری می باشد.

این مطلب را هم ببینید :  محی آباد

زراعت

اراضی زراعی روستای گلیه شامل اراضی گندم، جوو… است که اغلب بصورت دیمی کشت می شود و براساس مطالعات و بررسیها، نحوه استقرار اراضی کشاورزی در کوهپایه اطراف روستا و نظام بهره برداری در روستا فردی و خانوادگی می باشد. همچنین شیوه تولید کشاورزی نیز سنتی و ترکیبی می باشد که مراکز فروش محصولات شهرهای مریوان سنندج و همدان است.

دامداری و دامپروری

شیوه معمول دامداری در روستا بصورت دادمداری روستایی می باشد که مانند سایر روستاها در کنار فعالیتهای زراعی، تعدادی دام و طیور و کندوی عسل در اختیار برخی خانوارها می باشد که اغلب جهت رفع نیازهای خود بوده و کمتر به مراکز خرید عرضه می شود و به همین دلیل نمی توان به عنوان فعالیت اقتصادی مهم برای خانوارهای روستایی نام برد.

صنعت

فعالیت صنعتی و کارگاهی در روستا نیست و روستای گلیه دارای صنایع دستی مثل قالی بافی وگلیم بافی می باشد

خدمات

خدمات بهداشتی و درمانی با یک باب خانه بهداشت، خدمات آموزشی ، اداری و انتظامی شامل شورای اسلامی و خدمات مذهبی و تجاری می باشد و تعداد 4 خانوار از ساکنان روستا در بخش خدمات مشغول فعالیت هستند

,[categoriy]

روستای گلیه

روستای گلیه -آکاروستای گلیه -آکا

آکاایران: روستای گلیه

شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان -

روستای گلیه

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین