کد خبر: 82291320
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 آذر 1395
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:

آکاایران: منطقه حفاظت شده چهارباغ در موقعیت جغرافیایی N3616 E5111 در استان مازندران  واقع است. منطقه حفاظت شده چهار باغ در حوالی منطقه سیاه بیشه در کیلومتر 90 محور کرج ـ چالوس واقع است. منطقه جنگلی چهار باغ با مساحتی بالغ بر 19 هزار هکتار که شامل اکوسیستمی جنگلی کوهستانی و رودخانه ای و در برگیرنده روستاهای زیادی از جمله دلیر، ایلت، مچر، نوکرس، واسپول، دزماکوی، کیجان، انگورن، چهار باغ، پولاد کوه و است. همچنین دارای گون های جانوری از جمله پازن (کل و بز)، خرس، پلنگ، مرال، شوکا، روباه، گرگ، خوک، کب دری، کبک معمولی، عقاب طلایی، است و از نظر زیست محیطی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این منطقه 2 محیط بان وظیفه حفاظت و حراست از مواهب طبیعی و محیط زیست را عهده دار هستند.

به گزارش آکاایران: این منطقه با مساحت 19482 هکتار که در استان مازندران قرار دارد در سال 1380 تحت حفاظت قرار گرفت.دارای اقلیم نیمه مرطوب سرد است منطقه ای است کاملاً کوهستانی با دره های عمیق و پر آب ،جنگلهای نیمه انبوه و کم نظیر هیرکانی و مراتع ییلاقی چهار باغ در غرب منطقه حفاظت شده البرز مرکزی قرار دارد و رودخانه های چالوس ،مکا رود و انگوران در آن جار ی هستند گونه های اصلی جانوری منطقه عبارتند از: مرال،شوکا،خرس قهوه ای ،پلنگ ،گراز،بز و پازن،گربه جنگلی،گرگ،تشی،روباه معمولی،شغال،سمور جنگلی،کبوتر جنگلی،جی جاغ،انواع سنگ چشم،انواع سارگپه و عقاب جنگلی و جود تنوع زیستی بالا جنگلهای کم نظیر هیرکانی ،گونه های باارزش شوکا و مرال زمینه فعالیتهای علمی را در منطقه فراهم آورده است.

این مطلب را هم ببینید :  منطقه حفاظت شده خارتوران

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون : از سال 1380
موقعیت عمومی منطقه : در مسیر جاده چالوس – تهران ( جاده کندوان )
وسعت منطقه : 19482 هکتار
ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز, پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها )
بصورت اراضی جنگلی و نیمه جنگلی ، و حد نهائی محدوده جنگلی
جاذبه های اکوتوریستی : اراضی جنگلی و در مسیر جاده ارتباطی جاده کندوان و چشم انداز جالب توجه
وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاههای روستائی و معیشت دامداری کشاورزی
تعارضات مهم منطقه : تجاوز به عرصه و تخریب اراضی منابع ملی ، چرای دام
تجهیزات و امکانات : تجهیزات و امکانات حفاظتی مستقل از نظر ساختار تشکیلاتی ( نیروی انسانی و تجهیزات انفرادی و خودرو)براغی آن در نظر گرفته نشده .

,[categoriy]

منطقه حفاظت شده چهارباغ

منطقه حفاظت شده چهارباغ -آکامنطقه حفاظت شده چهارباغ -آکا

آکاایران: منطقه حفاظت شده چهارباغ

شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران -

منطقه حفاظت شده چهارباغ

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین