کد خبر: 82925783
تاریخ انتشار: یکشنبه 21 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » کشف راه جدید درمان ناباروری به وسیله دارو های ضد سرطان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,ناباروری,درمان ناباروری,راه های درمان ناباروری,[categoriy]

کشف راه جدید درمان ناباروری به وسیله دارو های ضد سرطان

کشف راه جدید درمان ناباروری به وسیله دارو های ضد سرطان - آکاناباروری,درمان ناباروری,راه های درمان ناباروری,روش های درمان ناباروری,علل ناباروری

آکاایران: کشف راه جدید درمان ناباروری به وسیله دارو های ضد سرطان

آکاایران: کودکان ثمره زندگی و هستند و داشتن فرزند یکی از اهداف مهم ازدواج به حساب می آید. ناباروری و عدم توانایی در این امر می تواند یکی از دردناک ترین اتفاقاتی باشد که ممکن است برای زوجین اتفاق بیافتد. این مشکل به جنسیت خاصی مربوط نیست. اما امروزه با پیشرفت علم و دانش راه های جدیدی برای درمان این مشکل کشف شده است.

 

به گزارش آکاایران: دانشمندان دانشگاه ادینبورگ در دستاوردی نوید بخش برای زنان نابارور دریافتند که یک داروی رایج ضد سرطان به رشد تخمک های جدید کمک می کند.

در این کشف حیرت انگیز، محققان ثابت کردند که می توان ساعت بدن را برگردانده و تخمدان ها را به حالت قبل از بلوغ ترغیب کرد تا طی آن شروع به تولید تخمک جدید کنند.این کار پیش از این غیرممکن بنظر می رسید.

زن ها با تمام تخمکهای خود متولد می شوند و به این دلیل است که بارداری با بالارفتن سن سخت تر می شود، زیرا تخمک ها پیرتر شده و آسیب می بینند یا بطور کامل به پایان می رسند.

اما دانشمندان متوجه شدند زنانی که برای سرطان لنفوم هوچکین با ترکیب دارویی موسوم به ABVD (ترکیب داروهای آدریامایسین، بلئومایسین، وینبلاستین و داکاربازین) مورد شیمی درمانی قرار گرفته بودند، دارای 10 برابر تعداد تخمک بیشتر در مقایسه با زنان سالم بودند.

آن ها دریافتند که داروهای ضد سرطان به دور از ازبین بردن شانس داشتن یک کودک سالم، ممکن است در نهایت باعث ارتقای باروری زنان شود.

محققان بر این گمان هستند که شوک شیمی درمانی احتمالا باعث تحریک سلول های بنیادی تخمدان ها برای تولید فولیکول های جدید شده است. این ساختارهای مومانند توخالی می توانند تخمک تولید کنند.

در این بررسی، نمونه بافت تخمدان اهدا شده توسط 14 زن سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار داشتند، به علاوه بافت 12 زن سالم تحلیل شد و مشخص شد که بافت هشت بیمار سرطانی تحت درمان ABVD بین چهار تا 10 برابر تخمک بیشتری از بافت زنان تحت درمان های متفاوت یا افراد سالم داشت.

این تخمک ها در حالت نابالغ قرار دارند، اما دانشمندان در تلاش هستند تا ابتدا چگونگی شکل گیری آن ها را کشف کنند و سپس راهی برای بالغ کردنشان پیدا کنند.

هنوز مشخص نیست که تخمک های بدست آمده در این مرحله کاربردی باشند، اما اگر مکانیسم تولید آن ها مشخص شود، می تواند به دانشمندان در درک چگونگی تولید تخمک بیشتر در زنان کمک کند که تا پیش از ناممکن می نمود.

تحقیقات آینده به بررسی تاثیر جداگانه هر یک از چهار داروی مذکور خواهند پرداخت تا درک بهتری از مکانیزم زیستی بدست آید.

این یافته ها در مجله Human Reproduction منتشر شده است.

 

اطلاعات دارویی -

کشف راه جدید درمان ناباروری به وسیله دارو های ضد سرطان

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین