کد خبر: 83101953
تاریخ انتشار: دوشنبه 22 آذر 1395
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,خواص صمغ پسته, صمغ پسته, فواید صمغ پسته,[categoriy]

خواص صمغ پسته

خواص صمغ پسته, صمغ پسته, فواید صمغ پسته, خواص داروئی صمغ پسته, فایده های صمغ پسته, خاصیت صمغ پسته, فواید داروئی صمغ پسته, خاصیت داروئی صمغ پسته, خواص داروئی صمغ درخت پسته, صمغ درخت پسته, فواید صمغ درخت پسته

آکاایران: خواص صمغ پسته

آکاایران عصاره صمغ پسته ضد التهاب است

 

به گزارش آکاایران صمغ پسته عصاره ای خواب آور و ضد اضطراب
در آزمون خواب آوری، زمان شروع به خواب رفتن و مدت زمان در خواب بودن 30 دقیقه پس از تزریق عصاره ها و مواد به روش القاء خواب با تزریق پنتوباربیتال انجام شد. رفتارهای حرکتی موش ها با آزمون جعبه باز و اثر ضد اضطرابی به روش ماز به علاوه ای، 30 دقیقه پس از تزریق بررسی شد.


نتایج یک پژوهش در فاز حیوانی نشان داد: عصاره هیدروالکلی صمغ پسته بر تسهیل روند خواب آوری، اثر ضد اضطرابی و شل کنندگی عضلانی تاثیر مثبت دارد.
استاد فارماکودینامی و سم شناسی مرکز تحقیقات علوم دارویی و دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در پژوهشی اثرات تزریق داخل صفاقی عصاره هیدروالکلی صمغ پسته بر شلی عضلانی، خواب و اضطراب بر روی موش سوری را مورد بررسی قرار داده است.
در این پژوهش اثر صمغ پسته بر تعادل حرکتی و شل کنندگی عضلانی به دو روش میله چرخان و بارفیکس، 30 و 60 دقیقه پس از تزریق مواد بررسی شد.
در آزمون خواب آوری، زمان شروع به خواب رفتن و مدت زمان در خواب بودن 30 دقیقه پس از تزریق عصاره ها و مواد به روش القاء خواب با تزریق پنتوباربیتال انجام شد. رفتارهای حرکتی موش ها با آزمون جعبه باز و اثر ضد اضطرابی به روش ماز به علاوه ای، 30 دقیقه پس از تزریق بررسی شد.
یافته ها نشان می دهد که صمغ پسته در دوزهای 11 و 5/0 - 25/0 گرم بر کیلوگرم به طور معنی داری اثرات خواب آوری (افزایش طی خواب در تمام دوزها و کاهش زمان شروع به خواب رفتن در دوز 1 گرم بر کیلوگرم)، اثر ضد اضطرابی در آزمون ماز به علاوه، شل کنندگی عضلانی (در آزمون بارفیکس و با دوز 1 گرم بر کیلوگرم) و کاهش فعالیت حرکتی با تمام دوزها داشته است.
نتایج این تحقیق حاکی از آن است که عصاره هیدروالکلی صمغ پسته تاثیر مناسبی بر تسهیل روند خواب آوری، اثر ضداضطرابی و شلی عضلانی دارد که ممکن است این ترکیب در کاهش اختلالات انقباضی عضلات، بی خوابی و اضطراب مؤثر باشد.
عصاره صمغ پسته ضد التهاب است
پژوهشی در ایران نشان می دهد که عصاره صمغ پسته دارای اثرات ضد دردی و ضد التهابی حاد و مزمن است.
یافته های این پژوهش که توسط محققان انجام شده حاکی از آن است که گیاه پسته اثرات ضد دردیش را از طریق گیرنده های مخدری (اوپیوئیدی) و هم چنین مهار پیام رسان های التهابی اعمال می کند.
در این پژوهش، اثرات ضد دردی عصاره صمغ پسته با سه روش آزمون صفحه داغ، آزمون پیچش و آزمون فرمالین بر روی موش و اثرات ضد التهابی حاد به روش ایجاد التهاب بازایلن در گوش بررسی شده است.
گزارش این پژوهشگران حاکی از آن است که در آزمون صفحه داغ عصاره صمغ پسته اثرات ضد دردی از خود نشان داده است و آنان توانسته اند با استفاده از داروی نالوکسان فعالیت نامطلوب این عصاره را مهار نمایند.
گفتنی است در بررسی اثر ضد التهابی حاد، عصاره به خوبی توانسته از افزایش وزن گوش موش ها در اثر التهاب موضعی جلوگیری کند.
پژوهشگران در پایان بررسی خود بر اثرات ضد دردی و التهابی عصاره صمغ پسته تاکید کرده اند.
پژوهشگران با بیان این که گیاه پسته ایران از خانواده آلاله، دارای اثرات دارویی متعددی از جمله اثرات ضد میکروبی و ضد زخم معده است، خاطر نشان کرده اند: تا قبل از این پژوهش، در خصوص اثرات ضد دردی و ضد التهابی این گیاه، مطالعه ای صورت نگرفته بوده است.


گردآوری : بخش آشپزی آکا ایران

 

منابع : isna.ir
hamshahrionline.irخوراکی های پرخاصیت

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین