کد خبر: 83111929
تاریخ انتشار: دوشنبه 22 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » هشدار! افزایش درصد ابتلای ایرانیان به آلزایمر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:
,آلزایمر,زوال عقل,پیشگیری از ابتلا به آلزایمر,[categoriy]

هشدار افزایش درصد ابتلای ایرانیان به آلزایمر

هشدار! افزایش درصد ابتلای ایرانیان به آلزایمر - آکاآلزایمر,زوال عقل,پیشگیری از ابتلا به آلزایمر,درمان آلزایمر,

آکاایران: هشدار! افزایش درصد ابتلای ایرانیان به آلزایمر

آکاایران: ابتلا به آلزایمر علل مختلفی دارد، از جمله این علل می توان به سبک زندگی و همچنین نوع تغذیه که نقش بسیار مهمی دارد اشاره کرد. میزان ابتلا آلزایمر یا زوال عقل در افراد مختلف متفاوت است. برخی دچار آلزایمر شدید می شوند به نحوی که حتی خودشان را هم نمی شناسند اما در موارد دیگر خفیف تر است. با دکتر سلام همراه باشید.

رییس مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن هشدار نسبت به روند افزایشی جمعیت سالمندان و احتمالا افزایش آمار مبتلایان به آلزایمر، از ایجاد کلینیک حافظه برای بررسی اختلالات یادگیری خبر داد.

دکتر محمدتقی جغتایی با تاکید بر اینکه ایران در زمینه شیوع بیماری آلزایمر نسبت به سایر کشورهای دنیا در وضعیت بهتری قرار دارد، افزود: این امر شاید به دلیل کم بودن جمعیت سالمند کشور و همچنین حمایت های خانوادگی از سالمندان باشد.

به گزارش آکاایران: وی در عین  حال از احتمال افزایش بیماری آلزایمر در کشور خبر داد و دلیل آن را افزایش جمعیت سالمندان کشور دانست و ادامه داد: این زنگ خطری است که باید از آن پیشگیری شود.

جغتایی به برنامه های وزارت بهداشت برای جلوگیری از آلزایمر اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا اقدام به تاسیس کلینیک های حافظه کردیم و به دنبال آن دوره های آموزشی برای روانشناسان، پزشکان، پرستاران و متخصصان توانبخشی در نظر گرفته شده است.

وی به اهمیت این کلینیک ها اشاره و اضافه کرد: افرادی که احتمالا در معرض اختلالات یادگیری قرار می گیرند و منجر به بروز آلزایمر می شود، از طریق این کلینیک ها زودهنگام شناسایی شوند تا مداخله لازم برای پیشگیری از این بیماری صورت گیرد.

آلزایمر جوانی

رییس مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به مفهوم «آلزایمر جوانی»، توضیح داد: این مفهوم مربوط به اختلالات حافظه است و نمی توان آن را آلزایمر نامگذاری کرد؛ چون هنوز ما علت دقیق آلزایمر را نمی دانیم، چرا که علل بروز آن چند جنبه ای است.

جغتایی، زمینه های موروثی و محیطی را از جمله عوامل بروز آلزایمر عنوان کرد و یادآور شد: عوامل محیطی بیشترین اثر را در بروز این بیماری دارد، از این رو از افراد خواسته می شود که از استرس دوری کنند، فعالیت های خلاقانه داشته باشند و با خانواده همراه باشند و ورزش را فراموش نکنند.

وی در خصوص مطرح شدن «آلزایمر جوانی» در برخی مقالات علمی خاطرنشان کرد: آلزایمر جوانی زمینه های ژنتیکی دارد.

روش های پیشگیری از آلزایمر

جغتایی، فراموش کردن برخی از امور روزانه را فراموشی موقتی دانست که بسیاری از افراد جامعه با آن مواجه هستند و ادامه داد: برای کاهش این فراموشی و جلوگیری از آلزایمر داشتن فعالیت بدنی و تغذیه سالم می تواند مؤثر باشد.

وی مواد قندی و چربی را مضر دانست و اظهار کرد: در کنار آن باید ریزمغذی های حاوی زینک و میوه های حاوی آنتی اکسیدان مصرف شود.

رییس انجمن علوم اعصاب، جدول حل کردن در میانسالی را مؤثر در کاهش بروز آلزایمر دانست و تاکید کرد: حفط کردن مطلب موجب تقویت قدرت حافظه می شود؛ ولی مانع از جلوگیری از اختلال حافظه نخواهد شد. جلوگیری از اختلال حافظه زمانی صورت می گیرد که فعالیت خلاقانه که منجر به حل مساله می شود، انجام شود.

جغتایی خاطرنشان کرد: مطالعات نشان داده است که کتاب خواندن می تواند در پیشگیری از اختلالات حافظه مؤثر باشد و در مقابل تماشای تلویزیون می تواند عوارضی داشته باشد.

مقالات پزشکی و بهداشتی -

هشدار افزایش درصد ابتلای ایرانیان به آلزایمر

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین