کد خبر: 83170209
تاریخ انتشار: دوشنبه 22 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی » ما چقدر جهانگردیم و چقدر جهانگردان را دوست داریم؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ایرانگردی ، ایرانشناسی:
آکاایران: ایرانی ها به دلیل پذیرش و تعاملی که با فرهنگ های مختلف دارند، توانسته اند در طول تاریخ ملتی پذیرای گردشگران باشند و تصویری مهمان نوازانه از خود در ذهن آنها برجای بگذارند. بر همین اساس، شاید ایرانی ها همانند برخی دیگر از ملل مختلف، به عنوان گردشگرانی حرفه ای شناخته نشوند اما همواره میزبانانی حرفه ای بوده و هستند.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 56
هفته نامه تجارت فردا - پرستو فخاریان: شواهد متعددی نشان می دهد گردشگری که از منظر جامعه شناختی، خود یک رفتار اجتماعی فردی و گاهی جمعی به شمار می آید، در طول تاریخ تغییرات بسیاری داشته است.
 
طی قرون متمادی بهانه های سفر، شکل های مختلفی به خود گرفته است؛ در حالی که سفر در دوران باستان، با انگیزه به دست آوردن غذا و دوری از خطر و رفتن به مکانی با آب و هوایی بهتر صورت می گرفت و پس از آن در قرون وسطی نیز انگیزه های مذهبی دلیل سفرهای مردم بود، در دوره رنسانس با هدف کسب دانش و تجربه آموزی انجام می شد.
 
همزمان با انقلاب صنعتی بود که پایه و اساس سفرهای جمعی در زمان حاضر شکل گرفت و مردم برای دوری از زندگی شهری، در فرصت های اندکی که دست می داد به سواحل پناه می بردند. در این زمان بود که سفر از فعلی ویژه برای خواص خارج شد و شکلی عمومی تر و انبوه تر به خود گرفت.
 
حالا اما مردم با هدف بازگشت به اصالت و دوری از زندگی روزمره شهری سفر می کنند. ما ایرانیان نیز با اندکی تاخیر نسبت به تحولات گردشگری در جهان، چنین مراحلی را از سر گذرانده ایم و حالا هم سفر را دستاویزی برای فرار از روزمره های خود قرار می دهیم؛ این در حالی است که گذشتگان ما به صورت عام، بیش از هر چیز با انگیزه های مذهبی و به قصد جاذبه های زیارتی عازم سفر می شدند.
 
در چند سال اخیر، روند سفر در کشور تشدید شده و گردشگری در سبد اقتصادی خانوارها جایگاهی مهم تر یافته است؛ در حالی که پیش از آن، به عنوان موضوعی لوکس، کمتر در میان عموم مردم جای داشت و به باور کارشناسان دلیل اصلی آن هم تلقی مردم و حقیقت بالا بودن هزینه های سفر بود.
 
 
,گردشگری ایران،مهمان پذیری،توریست,[categoriy]

ما چقدر جهانگردیم و چقدر جهانگردان را دوست داریم؟

ما چقدر جهانگردیم و چقدر جهانگردان را دوست داریم؟ - گردشگری ایران،مهمان پذیری،توریست

آکاایران: ما چقدر جهانگردیم و چقدر جهانگردان را دوست داریم؟

 
اکنون عموم مردم در سفرهای داخلی در چادرهای مسافرتی اقامت و از اتومبیل های شخصی برای این سفرها استفاده می کنند. آنها اغلب به صورت جمعی به سفر می پردازند و به دلایل مختلف از جمله کم بودن اطلاع رسانی در مورد سایر مقاصد گردشگری کشور، شهرهای شمالی را برای گردش های یک روزه و چندروزه خود برمی گزینند.
 
در سفرهای خارجی نیز، آنها بیشتر کشورهای همسایه را انتخاب می کنند و از مشتریان جدی دوبی و ترکیه به خاطر هزینه های کمتر آنها نسبت به سایر مقاصد خارجی محسوب می شوند. اما علاوه بر این گروه وسیع از گردشگران ایرانی، گروهی دیگر از هموطنانمان نیز که اخیراً تعداد آنها رو به افزایش گذاشته، جوانانی هستند که به سفرهای ماجراجویانه در داخل و خارج ایران می پردازند.
 
این روند از سال ها پیش در کشورهای پیشرفته ظهور کرده بود و حالا نیز برخی در ایران، با بهره گیری از این الگو به سفرهای ماجراجویانه و کوله به پشت می پردازند؛ اشکالی از سفر که درجه اعلایی از جست وجو برای اصالت و سنت از دست رفته را در خود دارد. روی دیگر سکه سفر برای ایرانی ها، تاریخچه میزبانی آنها از گردشگران خارجی است.
 
متونی که از گردشگران خارجی سفر کرده به ایران باقی مانده، از دیرباز تاکنون شاید چندان تغییری نکرده باشد؛ سفرنامه نویسان قرون گذشته، با سفر به میان مردم از زندگی عادی آنها نوشته اند و حالا نیز گردشگران بسیاری که راهی ایران می شوند، به نوشتن از سبک زندگی مردم ایران بیش از هر چیزی علاقه نشان می دهند.
 
در این میان شاید آنچه تغییر کرده، جنس خود گردشگران است؛ در گذشته سفرنامه های به جا مانده از سفر به ایران، عمدتاً به افرادی خاص تعلق داشته که به همین منظور به کشورمان سفر می کردند و حالا، عادی ترین گردشگران نیز روایت سفر خود به ایران را در رسانه های جمعی منتشر می کنند. روایت های کنونی تنها به نوشتار نیز ختم نمی شوند و در موارد بسیاری، ایران را در قاب تصویر به دنیا نشان می دهند.
 
جامعه شناسان بر این باورند که ایرانی ها به دلیل پذیرش و تعاملی که با فرهنگ های مختلف دارند، توانسته اند در طول تاریخ ملتی پذیرای گردشگران باشند و تصویری مهمان نوازانه از خود در ذهن آنها برجای بگذارند. بر همین اساس، شاید ایرانی ها همانند برخی دیگر از ملل مختلف، به عنوان گردشگرانی حرفه ای شناخته نشوند اما همواره میزبانانی حرفه ای بوده و هستند.
 
 محدودیت های فرهنگی و قانونی یکی از عوامل افزایش سفرهای خارجی ایرانیان است

مسوولیت مهمان پذیری
به گزارش آکاایران:  پویا علاءالدینی*: سنت مهمان نوازی در میان ایرانیان همواره مورد توجه افرادی که به ایران رفت و آمد داشته اند بوده است. استقبال باشکوه از مهمان و پذیرایی با تمام امکانات موجود، عادتی است که ریشه در فرهنگ ایرانی داشته تا آنجا که امروز از آن به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری نام برده می شود. اینکه این رسم دیرین چرا و از چه زمانی به عنوان یک ارزش فرهنگی در میان خانواده های ایرانی مطرح شده، دلایل بسیاری دارد که در توضیح این رفتار باید به نتایج مطالعات اجتماعی، تاریخی، مردم شناسی و... رجوع کرد.
 
اما آنچه در این فرصت بیش از همه اینها برای نگارنده حائز اهمیت است، توضیح دلایل مانایی این رفتار در دنیای امروز است؛ اینکه چگونه در شرایطی که جامعه به سمت مدرن شدن پیش می رود و افراد زمان کمتری برای پرداختن به اموری از این دست دارند، همچنان این خصیصه به عنوان یک نشانه فرهنگی دیده می شود و مورد تاکید بسیار قرار می گیرد؟

در پاسخ به این چرایی لازم است دایره نگاه مان را گسترده تر کنیم و جوامع دیگر را نیز مورد بررسی قرار دهیم. در واقع آنچه در این کنجکاوی جلب توجه می کند، ارتباط هر چه بیشتر میان سنتی بودن جوامع و رفتار پذیرنده و توام با مهربانی و تعارفات معمول با مهمان است به این معنا که هر چه از شهرهای بزرگ به سمت مناطق کمترتوسعه یافته و محلی تر می رویم، غلظت این رفتارها بیشتر شده و جوامع با آغوشی بازتر به استقبال غریبه ها می روند.
 
از این نگاه میدانی شاید بتوان این نتیجه ضمنی را استخراج کرد که جامعه شهری ایران که با در اختیار داشتن ابزار و تکنولوژی روز در مسیر مدرن شدن طی طریق می کند و در حال پیمودن راه توسعه است، همچنان در دل خود یک جامعه سنتی و قائل به ارزش های فرهنگی دارد و به همین دلیل با وجود تمامی تغییرات قابل مشاهده در فضای شهری امروز این کشور هنوز هم می توان پایبندی به این ارزش ها را به خوبی مشاهده و در سفر به این کشور به عنوان یک تجربه ویژه و منحصربه فرد از آن یاد کرد.
 
 
در کنار این موضوع و فارغ از تغییر انگاره های ذهنی افراد در طول زمان که رفتارهای اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد، مشغله بیشتر و حجم بالاتر کار و تعلقات خاطر به امور، یکی دیگر از مسائلی است که می تواند کیفیت و شدت رفتارهای مردم یک جامعه را از خود متاثر کند. با این همه از آنجا که مردم ما زمان های کاری مفیدشان در مقایسه با میانگین جهانی کشورهای توسعه یافته بسیار کمتر است و زمان های فراغت برنامه ریزی نشده بیشتری در اختیار دارند، راحت تر می توانند به آداب و رسوم پایبند باشند و در این مورد زمان زیادی را به مهمان یا مهمانان خود اختصاص دهند.
 
در کنار این باید نسبت تعداد جمعیت شاغل در یک خانواده به تعداد افراد بدون شغل را نیز مورد توجه قرار داد که خود زمان کافی را برای پذیرش و پذیرایی از مهمان در اختیار خانواده ها قرار می دهد. در کنار اینها اما پذیرایی از مهمانان خارجی که گزارش آن از سوی گردشگرانی که به ایران سفر می کنند به کرات منتشر می شود، دلایل دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به محدودیت رفت و آمد با دیگر کشورها و بسته بودن فضای کشور به روی دنیای بیرون به ویژه در سال های اخیر اشاره کرد.
 
از سوی دیگر تکثیر تصویر رسانه ای منفی از ایران در رسانه های جهانی خود عامل دیگری است که ایرانیان را در برابر رفتارشان با خارجی هایی که به ایران سفر می کنند، حساس تر کرده است به این صورت که هر یک از ما در مواجهه با گردشگرانی که به کشورمان سفر می کنند مسوولیتی نانوشته برای اصلاح و بازترسیم چهره مخدوش شده مان احساس می کنیم که انعکاس آن در رفتار گرم و پذیرا و توام با احترام تجلی می یابد.
 
برآیند این عوامل در نهایت سبب شده ایرانی ها همچنان به مهمان نوازی شهره باشند و این در شرایطی که کشور برای جذب گردشگران خارجی خیز برداشته، امتیازی فوق العاده محسوب می شود که باید بیشتر به آن پرداخت و تقویتش کرد تا آنجا که حتی می تواند ایران را از این نظر، به یک برند فرهنگی تبدیل کند؛ برندی که نیازی به سرمایه گذاری های مستقیم مالی ندارد و متکی به سرمایه های فرهنگی و اجتماعی است.

با این همه ما ایرانی ها به رغم مهمان نوازبودن مان، در محیط های عمومی چندان مهمان نواز نیستیم و روابط غیرشخصی را اصل قرار نمی دهیم. به بیان دیگر باید گفت که در جامعه امروز ایران روابط ناشخصی وار کمتر تعریف شده و در حالی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنیم، همچنان در بسیاری از مواقع طایفه ای می اندیشیم و بر آن مبنا رفتارهایمان را تنظیم می کنیم.
 
بنابراین در حالی که جامعه ایران امروز اشتیاق زیادی برای پذیرفتن گردشگران خارجی دارد و این موضوع می تواند به عنوان یک پتانسیل ارزشمند در جذب گردشگر مورد تاکید قرار گیرد، به نظر می رسد طرح این دغدغه که ممکن است با ورود گردشگران بیشتر و عادی شدن این روند، جامعه در مقابل گردشگران حساسیت و اشتیاق خود را از دست بدهد و این سرمایه ارزشمند دچار زوال شود چندان بیجا نباشد. از این رو لازم است با نهادینه کردن رفتارهای شهروندی رایج در جوامع مدرن که مبتنی بر درک جایگاه انسانی افراد و احترام به این مقام است، به تثبیت رفتارهای شهروندی صحیح که منجر به ترویج آرامش در سطح جامعه می شود، اقدام کنیم.
رفتار گردشگری ایرانی

اما در همین حال که ورود گردشگران به کشور افزایش داشته و به نظر می رسد که همچنان روندی رو به رشد داشته باشد، تعداد ایرانی هایی هم که در این سال ها کشورهای دیگر را به عنوان مقصد سفر خود برگزیده اند بیشتر شده است و قطعاً بررسی رفتار گردشگران ایرانی در این مقاصد هم اهمیت می یابد.
 
اما پیش از پرداختن به این مهم باید پرسید که چه عواملی مسبب این رشد بوده است؟ در پاسخ به این پرسش به نظر می رسد دو عامل کلیدی وجود داشته باشد؛ نخست سیاست های اقتصادی واردات محور که زاییده اقتصاد نفتی کشور است و پس از آن، شرایط داخلی کشور و محدودیت های فرهنگی و قانونی موجود.
 
عامل نخست، سبب شده میزان مسافرت های خارجی ایرانی ها با توجه به متوسط سرانه تولید ناخالصشان در مقایسه با آمارهای جهانی بیشتر باشد. همچنین محدودیت های داخلی در بسیاری از مواقع، انگیزه سفر گردشگران ایرانی به خارج از کشور است؛ گردشگرانی که در صورت نبود این سختگیری ها می توانستند سفرهای داخلی را برگزینند و از این طریق به تقویت گردشگری داخلی کمک کنند.
 
در پی این مسائل، متاسفانه در سال های اخیر گردشگران ایرانی در برخی کشورها به رفتارهایی شهره شده اند که وجهه عمومی مردم ما را تا حدی مخدوش کرده است. در واقع در شرایطی که افراد تنها به دلیل تجربه برخی از تفریحات و بهره بردن از شرایطی که به صورت عادی در کشور وجود ندارد اقدام به مسافرت می کنند، بدیهی است که چنین رفتارهایی به صورت مشخص و برجسته در جامعه میزبان دیده شود.
 
در کنار این به دلیل ارزان تر بودن سفر در برخی مقاصد خارجی، افراد زیادی این امکان را می یابند تا پیش از آنکه فرصت تجربه گردشگری در داخل کشور را داشته و رفتارهای متناسب با آن را بیاموزند، راهی کشورهای دیگر شوند که همین امر خود به نوعی دیگر موجب بروز برخی رفتارهای نامتناسب توسط آنها می شود.

نکته دیگر در سفر ایرانی ها به خارج از کشور اشتیاق شدید آنها برای خرید است که این خود متاثر از عدم امکان ورود برندهای معروف جهانی به کشور از طرق رسمی و نیز سیاست های ارزی موجود است. البته باید تاکید کرد حجم بسیاری از گردشگران خروجی را گردشگران زیارتی تشکیل می دهند.
 
 
در این باره شاید بتوان این گونه نتیجه گرفت که هر چقدر انگیزه سفر افراد به کشورهای دیگر نشات گرفته از رهایی از قید و بندهای موجود در کشورشان باشد، احتمال بدرفتاری ها و افراط در انجام برخی امور افزایش می یابد و به همان نسبت گردشگران سفر کرده به این کشورها، غیرحرفه ای تر به نظر می رسند.
 
از سوی دیگر رفتارهای حساب شده و حرفه ای گردشگران یک کشور ارتباط مستقیمی با گردشگرپذیری آن کشور دارد چرا که افزایش گردشگران ورودی و خروجی از یک علت مشترک برخوردار بوده و علاوه بر آن مواجهه با فرهنگ های مختلف و تجربه ارتباط با ملیت های گوناگون، سطح روابط اجتماعی مردم یک کشور را ارتقا می بخشد.

مضاف بر همه اینها، افزایش تعداد گردشگران خروجی ایرانی تابع یک روند جهانی نیز هست که با تسهیل امکانات سفر و ارزان شدن هزینه های آن، در حال افزایش است به ویژه در کشورهای در حال توسعه که جمعیت جامعه شهری آنها رو به افزایش است و سفر رفته رفته به عنوان یک کالای ضروری جای خود را در سبد مصرفی خانواده ها باز می کند.
 
به همین ترتیب و در نتیجه این افزایش تقاضا، توجه فعالان نهادهای مستقل و نیز دولت ها به بحث های مربوط به گردشگری پایدار بیشتر شده است. احترام به جامعه میزبان در کنار توجه به حفظ محیط زیست از جمله رفتارهایی است که در گردشگری حرفه ای و مسوولانه بر آن تاکید می شود.
 
اصل اصالت مقصد سفر

سفر در ایران و جهان چه روندی را طی کرده است؟ چه تغییراتی در بهانه های سفر ایجاد شده؟ ایران چرا برای گردشگران خارجی اهمیت داشته و دارد؟ مردم ایران چقدر پذیرای توریست هستند و نظام اداری ایران چه میزان برای پذیرش گردشگران بین المللی آمادگی دارد؟ دکتر علی اصغر سعیدی، جامعه شناس ایرانی و استاد برنامه ریزی و رفاه اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بر این باور است که بهانه برای سفر، از هدف زیارتی به هدف اصالت جویی تغییر کرده است. او همین عامل را دلیل علاقه مندی گردشگران مدرن به سفر به کشورمان می داند. به گفته او، ایران برای خارجی ها و غربی هایی که دیگر اصالتی در جوامع خود نمی بینند از این حیث می تواند جذاب باشد. سعیدی همین طور تاکید می کند که مردم ایران از مسوولان بیشتر آمادگی پذیرش گردشگران خارجی را دارند و به باور او، مردم در این زمینه از مسوولان پیش هستند. در آستانه روز جهانی گردشگری، با این جامعه شناس درباره مساله گردشگری در ایران صحبت کرده ایم.

آقای دکتر، سفر از دیرباز میان مردم کشورهای مختلف وجود داشته و مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند. با یک رویکرد جامعه شناختی، سفر و گردش چه روندی را در طول تاریخ طی کرده است؟
گردشگری یک مفهوم مدرن است. اگر این تعریف سازمان جهانی گردشگری را از این پدیده در نظر بگیریم که فرد گردشگر از مکان زندگی اش به لحاظ جغرافیایی حرکت می کند و حداقل 24 ساعت از مکان زندگی خود دور است، این را ما در گذشته به صورت دیگری داشتیم. از یک منظر می توان گفت در گذشته سه دسته سفر داشتیم که توسط سه گروه از افراد صورت می گرفته است؛ یکی توده های مردم که زائران بودند. با تسامح، این گروه را می توان توریست های زمان گذشته عنوان کرد. رفت و آمد برای این دسته از گردشگران دشوار بوده است و به همین خاطر کاروانسراهایی بر سر راه این زائران ساخته می شده که هم اکنون نیز بخشی از آثار تاریخی ما را تشکیل می دهند.
 
هدف این گروه، زیارت و انجام فرائض دینی بوده است. دسته دوم پادشاهان بوده اند که به شکل خاص خود سفر می کردند و دسته سوم نیز سیاحانی بودند که بیشتر نجبا و اشراف را در خود جای می دادند. این گروه، سیاحانی بودند که به لحاظ مالی و فرهنگی می توانستند سفرهای غیرزیارتی هم داشته باشند. در همین حال و در کنار این گروه هایی که از آنها نام بردیم، تعداد اندکی هم افراد فرهیخته و نویسنده و شاعر و تاریخدان وجود داشته اند که به سفر می پرداختند و درباره سفر خود می نوشتند.

حالا جامعه شناسان بین چنین سفرهایی که در گذشته وجود داشته و سفرهای کنونی تفاوت قائل می شوند. این هم در کشورهای دیگر وجود داشته و هم در ایران تجربه شده است. بر اساس نظریه جامعه شناس معروف مک کانل، این تمایز بیشتر به خاطر این است که علت سفرها تغییر کرده است. به باور او، شهروند مدرن در جست وجوی اصالت و تاریخ و گذشته بودن است ولی در گذشته چنین اهدافی وجود نداشته و گردشگران عصر قدیم به دنبال اصالت نبودند. مک کانل معتقد است علت اینکه گردشگران کنونی به دنبال اصالت و تاریخ هستند، این است که خویشتن را در گذشته، تاریخ و پیش از خود جست وجو می کنند. برای آنها دنیای جدید دنیایی آلوده، شلوغ، گرم، پرهیاهو و بوروکراتیک است.
 
از این رو، جامعه شناسی مانند مک کانل بر این باور است که هر چه منطقه ای که توریست های مدرن به آن سفر می کنند اصالت بیشتری داشته باشد، آنها را بیشتر راضی می کند. برای همین است که امروزه کسانی که اماکن گردشگری را به وجود می آورند، باید جذابیت آن در جهت اصالت بخشی بیشتر را تضمین کنند. از همین جا این جامعه شناس به مفهومی که گافمن از آن استفاده کرده نیز اشاره می کند. گافمن دنیای جدید را به روی صحنه و پشت صحنه تقسیم می کند. مک کانل با عنایت به این نظریه، می گوید توریست همیشه می خواهد واقعیت های پشت صحنه را به دست آورد و تا این واقعیت ها را به دست نیاورد، راضی نخواهد شد.

می توانم این گونه مثال بزنم که توریستی از انگلستان، آلمان یا فرانسه به کشور ما می آید، ما در وهله اول او را برای یک نمایشگاه به ایران می کشانیم. در وهله دوم برخی آثار باستانی کشور را به او نشان می دهیم. اما در وهله سوم امری که در بین توریست ها رو به اشاعه است، ورود به زندگی مردم عادی و نشان دادن علاقه نسبت به این مقوله است. این امر تا آنجا پیش رفته که تورگردانان نیز به این موضوع توجه و برای گردشگران محیط هایی طراحی می کنند که آنها بتوانند زندگی عادی مردم را از نزدیک ببینند. لذا استقبال زیاد از اقامت در خانه های محلی در میان توریست های ایرانی و خارجی نسبت به هتل، برای همین بخش از گردشگران است که بیشتر به دنبال اصالت هستند.
 
از این موضوع با عنوان شکل دهی تجربه گردشگر نیز یاد می شود؟

بله، همین طور است. یکی از شاگردان من که راهنمای تور بود تعریف می کرد یکی از توریست هایش از او خواسته بود او را به خانه خود ببرد و این گردشگر از حضور در میان یک خانواده ایرانی لذت برده بود. این تجربه برای گردشگر بسیار اصیل تر است. می خواهم تاکید کنم اصالت نیز معانی مختلفی پیدا می کند؛ زمانی شما یک فرد را به طبیعت کویر می برید و او می تواند این اصالت را در آنجا بیابد و گاهی هم او را به خانه خود می بریم و وی در خانه ما اصالت را خواهد یافت. برخی از اینها از رفتار کردن مانند ما و کسب تجربه های ویژه ما لذت می برند. مثلاً کسی برای من تعریف می کرد یک زن آلمانی در سفر به ایران، حجابش را بهتر از یک زن ایرانی حفظ می کرده و وقتی به او می گفتند ما آنقدر هم محدودیت نداریم که تو داری اینگونه حفظ پوشش می کنی، جواب داده که من همیشه با شیوه و پوشش غیرایرانی و غیراسلامی زندگی کرده ام و آزادی پوشش داشته ام و حالا دوست دارم یک هفته با پوشش شما زندگی کنم.
 
منظورم این است که این تجربه های اصیل یکی از عللی است که می توان توریست های جدید را از قدیم تفکیک کرد و تشخیص داد. یک مورد دیگر نیز اینجا وجود دارد و آن را جامعه شناسان به ویژه جامعه شناسان جهان سومی مطرح می کنند. آنها می گویند توریستی که به ایران می آید و اینجا مسجدی را می بیند با یک ایرانی معتقد به اسلام، فرق می کند. آن توریست صرفاً هدفش از این بازدید، تجربه گذشته و آن حال و هواست؛ درحالی که افراد معتقد به این مرکز دینی، هدفشان از دیدن آن متفاوت خواهد بود. از همین موضوع می خواهم استفاده کنم و بگویم چگونه تفاوت وجود داشته بین زائران عصر قدیم و گردشگران عصر حاضر؛ آنها به دنبال سفر به یک جاذبه مذهبی بودند و اینها چنانچه گفتیم به دنبال اصالت.

مثال دیگر نگاهی به سفرنامه های مذهبی است. در بعضی از این سفرنامه هایی که بر جای مانده از سفر به اماکن مذهبی مثل کربلاست، به ویژه آن دسته از نویسندگانی که جزو گروه های نخستینی بودند که به کربلا سفر کرده بودند، می خوانیم که دنبال گمشده های خود می گشتند. این افراد را جزو زائران دسته بندی می کنند نه توریست ها ولی بسیاری معتقدند اکنون حتی ایرانیانی که به مکه و کربلا می روند نیز توریست هستند و صرفاً زائر نیستند چون هدف های دیگری را نیز دنبال می کنند؛ آنها خرید می کنند، به گردش در مقصد می پردازند و بعضاً انگیزه هایی به جز انگیزه صرف زیارتی دارند. انگیزه این افراد اکنون تغییر کرده و با انگیزه زائران خانه خدا در ایام قدیم که صرفاً می خواستند به زیارت بروند متفاوت است.

تفاوت های این چنینی را می توانید در نوشته های افرادی مثل جلال آل احمد و دکتر شریعتی نیز ببینید که چه موضوعاتی را در سفرهای خود به مکه و عتبات عالیات مطرح کرده اند. این به نظر من تفاوت بین زائر قدیم و توریست جدید را آشکار می کند.
 
شما به این موضوع اشاره کردید که الان هدف از سفر تغییر کرده است. پیش از این هدف سفرهای زیارتی بوده و اکنون جست وجوی اصالت، هدف اصلی سفر است. اما شکل سفرها در ایران و جهان دستخوش چه تحولاتی بوده است؟

در آن زمان پدیده سفر و گردشگری توده ای نشده بود اما اکنون، این امر به عنوان موضوعی توده ای شناخته می شود. شما تقریباً بین افراد در سفر نمی توانید فرقی ببینید؛ مگر تفاوتی که در شیوه اقامت افراد وجود داشته باشد، وگرنه همه آنها می خواهند به جست وجوی اصالت به سفر بروند و جاذبه های گردشگری را ببینند. مثلاً تمام کسانی که به اصفهان سفر می کنند اعم از غنی و فقیر و از طبقات اجتماعی و اقتصادی مختلف به دیدن آثاری همچون منارجنبان می روند ولی در گذشته به این صورت نبوده است. بر همین اساس در زمان گذشته، سفرهایی که تفریحی بوده فقط به گروهی خاص از مردم اختصاص پیدا می کرده است.
 
نکته دیگری که وجود دارد این است که ایران همیشه برای خارجی ها جذاب بوده است. در سفرنامه های قدیمی هم گواهی بر این موضوع وجود داشته است. اما اساساً چرا ایران برای خارجی ها اهمیت داشته و دارد؟ یا اگر بهتر بخواهم سوال را مطرح کنم باید بپرسم ایران اکنون برای کدام دسته از گردشگران به عنوان یک مقصد گردشگری اهمیت دارد؟
 
برای گردشگر مدرن که از کشورهای خارجی می آید، ایران ویژگی هایی دارد که اصیل تر است. حالا برخی مواقع این اصالت را در آثار باستانی یا در طبیعت می بینند و گاهی نیز در جلوه هایی نو و ناشناخته برای آنها که ممکن است در شهرها نیز وجود داشته باشد. یکی از این جلوه ها که خیلی از توریست ها برایشان جالب است، تصاویری است که ما در شهرهای ایران از شهدای جنگ داریم. این تصاویر برای آنها خیلی جالب است چون آنها را در غرب نمی بینند. این دقیقاً امری است که برای مردم ایران دیگر عادی شده. این گردشگران طبیعت و صحرا را در کشورهای توسعه یافته خود ندارند و این هم یک نوع نیاز به بوم گردی و بازگشت به آن اصالت را ایجاد می کند.
 
 
همان طور که اشاره کردیم، حالا با توسعه سفر توده ای، گردشگران اغلب مایلند به سفرهایی بروند که اصالت بیشتری دارد یا مقاصدی را انتخاب کنند که پیش از این، محدودیت های بیشتری برای سفر به آن وجود داشته است. ایران یکی از جاهایی است که چندین سال به دلیل تیره و تار بودن روابط خارجی، به لحاظ سفر و گردشگری برای خارجی ها محدودیت هایی داشته و الان که تصویر بهتری از این کشور در غرب شکل گرفته، شهروندان کشورهای توسعه یافته اشتیاق بیشتری به این سفرها پیدا کرده اند. از سوی دیگر، مجموعه ای از اصالت های تاریخی و طبیعی و فرهنگی را در ایران می توان یافت.
 
می توانید مثالی عینی از مقاصد گردشگری ایران برای این موضوع بیاورید؟

مثلاً یزد را اگر به عنوان یک مقصد گردشگری در نظر بگیریم، درخواهیم یافت که هم به لحاظ تاریخی، هم به لحاظ فرهنگی و هم به لحاظ طبیعت کویری که دارند، صاحب اصالت است؛ شهری که هنوز به آن معنا، مدرن نشده و جلوه هایی از اصالت را در آن می توان یافت. در مورد چنین مقصدهای گردشگری حتی ظاهرسازی هم صورت نگرفته است.
 
شما اشاره می کنید به این موضوع که مثلاً در مقصدی همچون یزد، ظاهرسازی در جلوه های گردشگری صورت نگرفته و همه چیز با همان اصالت پیشین خود به گردشگر ارائه می شود. این در حالی است که بسیاری از جامعه شناسان و دانشمندان مطالعات فرهنگی بر این باورند که برخی مقاصد گردشگری دستکاری شده و در واقع یک اصالت دستکاری شده را به گردشگر ارائه می دهند. نظر شما در این باره چیست؟

دستکاری کردن دو معنی دارد؛ یکی به معنای وندالیسم است که منجر به آسیب رساندن و دست بردن در آثار ملموس تاریخی می شود. مثلاً در زندان اسکندر و بسیاری دیگر از سایت های تاریخی کشورمان متاسفانه شاهد این یادگاری نویسی هستیم. اتفاقاً این پدیده گرچه ناپسند است اما جلوه دیگری را ایجاد می کند که برای توریست جالب و جدید است؛ چرا که چنین اتفاقی را پیش از این در دیگر جاذبه های گردشگری که در کشور خودش یا کشورهایی به جز ایران یا ندیده یا کمتر دیده. به همین خاطر، این مساله نیز به نوبه خود می تواند اصالت یک مقصد باشد.

اما نوع دیگری از دستکاری این است که به گونه ای جلوه های توریستی مقصد گردشگری تغییر کرده و دستکاری شده باشد که گردشگر را به گمان اصالت وادارد. مثلاً به گروه آمیش ها نگاه کنید؛ گروهی مذهبی که روابط محدودی دارند، اجازه نمی دهند کسی به اجتماعشان وارد شود، بعضاً از مظاهر مدرنیته استفاده نمی کنند و اغلب در ایالات متحده و کانادا زندگی می کنند. همین گروه خود سوژه گردشگری می شوند و تورهای گردشگری برای ورود به آنها شکل می گیرد. اما چنین تورهایی این سوال را برای گردشگران ایجاد می کند که اگر ورود به این اجتماع سخت است چرا ما توانسته ایم به این گروه وارد شویم؟ اینجاست که آنها متوجه می شوند، اینها یا خود را به شکل آمیش درآورده اند یا دسته ای از آمیش ها هستند که برای اینکه اصالت توریستی داشته باشند باوجود آنکه مظاهر مدرنیته را نیز در اختیار دارند، اما از آنها استفاده نمی کنند. این نمونه یک صحنه سازی یا دستکاری در اصالت تلقی می شود. با این همه گردشگر وارد این بازی خواهد شد و از آن لذت خواهد برد.

با این همه در ایران اتفاقاً می توانیم نمونه های بسیاری از آثار تاریخی را مثال بزنیم که چون از آنها نگهداری و در آنها دستی برده نشده، اصالت آنها مورد تایید است. برای مثال در بافت تاریخی یزد، می توانیم شاهد تصاویری از خرابه های خانه های تاریخی باشیم که بعضاً جایگاهی برای انباشت زباله نیز شده است. این البته برای گردشگری ما ضعف بزرگی به شمار می رود اما به هر روی نشان می دهد کسی نخواسته آن را دستکاری کند. با این حال، در بخش هایی از بافت های تاریخی شهرهای قدیمی ما بناهایی هستند که با بهره گیری از برخی مصالح و شبیه به گذشته ترمیم شده اند؛ با این همه عموماً شما در ایران این دستکاری را آنقدرها حرفه ای نمی بینید. اگر هم دستکاری اتفاق افتاده باشد، در فرهنگ و طبیعت این شهرها آن اصالت گفته شده، وجود دارد.
 
بنابراین شما بر این باورید که جلوه های توریستی در ایران دستکاری نشده است؟

بله، به نظر می رسد اگر هم دستکاری صورت گرفته، بسیار غیرحرفه ای است و گردشگری که تجربه سفر در سایر کشورها را داشته باشد به خوبی متوجه می شود که این تغییرات در ایران مطلوب نبوده و نتوانسته اند مانند الگوهای جهانی رفتار کنند. دستکاری به این معنی است که یک چیز غیراصیل را اصیل نشان دهیم و از دیدگاه من این موضوع در ایران چندان رخ نداده است.
 
اما همان طور که مطلع هستید در شرایط کنونی بسیاری از گردشگران نظر مساعدی در خصوص سفر به ایران دارند؛ تعداد گردشگران اروپایی نیز نسبت به قبل بیشتر شده و بسیاری از گردشگران کشورهای دیگر نیز تمایل به سفر به ایران دارند. حال با این جذابیت ها از نظر شما جامعه ایران، یعنی مردم و نظام اداری (بوروکراسی) تا چه حد آماده پذیرش این گردشگرهاست؟

به نظر می رسد مردم در بسیاری از موارد از نظام اداری جلو هستند. بگذارید مثالی از برخورد مردم دیگر کشورهای گردشگرپذیر با مهمانان خارجی خود برایتان عنوان کنم تا به تفاوت پذیرایی ایرانی ها و دیگر کشورها پی ببرید. اگر یک گردشگر وارد فرانسه یا انگلستان شود مردم جامعه ممکن است در برابر بسیاری از مسائل این گردشگران واکنش های جالبی نداشته باشند. مردم در این کشورها به دلیل کثرت مهاجران و بومی ها، به گردشگران و مسافران خارجی روی چندان خوشی نشان نمی دهند و با وجود اینکه سالانه چندین میلیون گردشگر به این کشورها سفر می کنند، همچنان دستگاه اداری فراهم کننده امکانات برای این دسته از افراد است.

اما در ایران شرایط متفاوت و بالعکس است. مردم ایران استقبال بسیار خوبی از خارجی ها در ایران دارند. این امر در یک نظریه نیز عنوان می شود که می گوید ایرانی ها پذیرش فرهنگی زیادی نسبت به گردشگرها دارند و این نشان می دهد ایرانی ها مهمان نوازی مطلوبی نسبت به خارجی ها دارند. اما دستگاه اداری که از قسمت ویزای وزارت خارجه آغاز می شود تا نهادهای زیرمجموعه مرتبط همچنان چالش های بسیاری دارند که برای گردشگران مشکلات بسیاری را ایجاد می کند.
 

به نکات جالبی اشاره کردید. پس به باور شما ما بستر اجتماعی پذیرش گردشگر را داریم ولی همچنان بستر بوروکراتیک ما برای جذب گردشگر، ضعیف است. با این شرایط نظام اداری باید چگونه برای ورود بیشتر گردشگران به کشور آمادگی کسب کند؟

یک تفکر همواره پشت سیاستگذاری در این حوزه وجود دارد. این تفکر این است که آیا ورود توریست خسارتی به سنت ها و ارزش های ما می زند یا خیر؟ اگر این مساله را به بحث بگذاریم و با کشورهایی نظیر ترکیه که از لحاظ فرهنگی و مذهبی شباهت هایی با ایران دارند مقایسه کنیم، می بینیم «فرهنگ پذیری» در ایران که از آن بعضاً به عنوان تهاجم فرهنگی یاد می شود، منابع دیگری دارد و شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران - آن توریسم نیست.
 
درحالی برخی گمان می کنند فرهنگ توریست های خارجی می تواند در جامعه موثر باشد که توریست ها حین سفر به کشوری دیگر، سعی می کنند تنظیم فرهنگی جامعه میزبان را بپذیرند. این موضوع بستری را فراهم می کند که توریست از نظر عقاید و ارزش های ما، چندان آسیبی را احساس نکند. به ویژه در سال های اخیر و همزمان با جهانی شدن، کمترین تغییری در ارزش ها از این جهت دیده شده است. بنابراین این مساله در نوع تفکر و سیاستگذاری های کشور ما باید رفع شود و دقیقاً زمانی که این چالش ها برطرف شود، دستگاه های اداری سیستم شان را با شرایط پذیرش گردشگر تطابق می دهند.

اما مرحله دوم در این زمینه زیرساخت ها هستند که باید همگام شوند؛ چه اینکه نبود زیرساخت های اقامتی و تفریحی برای تداوم جذب گردشگر خطر مهمی خواهد بود. اگر آماری از شهرهای فرهنگی مانند اصفهان، یزد یا کرمان داشته باشید متوجه می شوید بعضاً ورود گردشگر در مقایسه با دو سال گذشته اندکی کاهش داشته است. علت اصلی آن که عموماً در گزارش ها و اظهارات توریست ها نیز بیان می شود، نبود زیرساخت های اقامتی و بهداشتی است. به عنوان مثال امکانات نامناسب در سرویس های بهداشتی و امکانات محدودتر مانند بیمه سفر از جمله مواردی است که همواره توریست ها از آنها گله دارند. به نظر می رسد حل مواردی از قبیل حمل و نقل داخلی ناوگان هوایی نیز می تواند هم به بهبود توسعه کشور کمک و هم راه را برای ورود توریست ها هموار کند. 
 
*برنامه ریز رفاه اجتماعی و رئیس مرکز پژوهش های گردشگری دانشگاه تهران

شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران -

ما چقدر جهانگردیم و چقدر جهانگردان را دوست داریم؟

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین