کد خبر: 83273533
تاریخ انتشار: سه شنبه 23 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » عینک زدن خسته تان کرده؟پس از لیزر بهره ببرید
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,لیزر درمانی,لیزیک,لازک,[categoriy]

عینک زدن خسته تان کرده؟پس از لیزر بهره ببرید

عینک زدن خسته تان کرده؟پس از لیزر بهره ببرید - آکالیزر درمانی,لیزیک,لازک

آکاایران: عینک زدن خسته تان کرده؟پس از لیزر بهره ببرید

آکاایران: به گزارش آکاایران: اگر دقت کرده باشید افرادی عینکی همیشه از عینک مینالند و البته حق دارند.عینک زدن علاوه بر اینکه در گرما عرق میکند،بخار شیشه اش را میگیرد و خیلی وقت ها هم شیشه اش کثیف است.پس نتیجه میگیریم که افراد عینکی حق دارند از عینکی بودنشان ناله کنند.اگر از افراد عینکی هستید چرا از لیزر کمک نمیگیرید و بهره نمیبرید؟

«…. بدبختانه خودم هم نمی دانستم که نیمه کورم. خیال می کردم همه مردم همین قدر می بینند! … در دلم خودم را سرزنش می کردم که با احتیاط حرکت کن! این چه وضعی است؟ دائماً یک چیزی به پایت می خورد و رسوائی راه می افتد. اتفاق های دیگر هم افتاد. در فوتبال ابدا و اصلا پیشرفت نداشتم. مثل بقیه بچه ها پایم را بلند می کردم، نشانه می رفتم که به توپ بزنم، اما پایم به توپ نمی خورد، بور می شدم. بچه ها می خندیدند. من به رگ غیرتم برمی خورد و …. برای من لحظه عجیب و عظیمی بود! همینکه عینک به چشم من رسید ناگهان دنیا برایم تغییر کرد. همه چیز برایم عوض شد… من که تا آن روز از درخت ها جز انبوهی برگ در هم رفته چیزی نمی دیدم، ناگهان برگ ها را جدا جدا دیدم. من که دیوار مقابل اطاقمان را یک دست و صاف می دیدم و آجرها مخلوط و با هم به چشمم می خورد، در قرمزی آفتاب آجرها را تک تک دیدم و فاصله آنها را تشخیص دادم. نمی دانید چه لذتی یافتم. مثل آن بود که دنیا را به من داده اند…»

اگر داستان معروف «عینکم» اثر «رسول پرویزی» را خوانده باشید، حتی اگر خودتان ضعف بینایی نداشته باشید، حال این افراد را با تمام سلول های بدن تان درک کرده اید!
البته تا قبل از قرن ۱۳میلادی هیچ وسیله ای برای کمک به ضعف بینایی وجود نداشت و تا چند قرن بعد از اختراع آن، تنها وسیله عینک بود. اما با پیشرفت ناگهانی علم و بعد از مجهز شدن چشم های ضعیف به لنزهای تماسی، خیلی سریع سر و کله لیزردرمانی، لیزیک و لازک و لیزرهای فوق سریع «فمتوسکند» برای درمان عیوب انکساری پیدا شد. در این مطلب از لیزر و انقلابی که در بینایی ایجاد کرد، می خوانید و جواب همه سوال هایتان را پیدا خواهید کرد.
دکتر علیرضا آشوریورود لیزر امکان انجام بسیاری از اعمال که در گذشته به صورت دشوار یا غیرممکن در علم پزشکی انجام می شده را امروزه آن اعمال را امکان پذیر ساخته است؛ این وسیله اگرچه از اوایل قرن بیستم ایده ساخت آن مطرح شد، اما رشد و پیشرفت آن در دو دهه اخیر تحولی شگرف در بسیاری جنبه های علمی و فنی ایجاد کرده است از جمله در علم پزشکی. نخستین رشته علم پزشکی که لیزر را به کار گرفت، رشته چشم پزشکی است که انجام برخی از درمان های چشم پزشکی بدون وجود لیزر امکان پذیر نیست.
راستی! می دانستید ساخت لیزر اولین بار توسط اینشتین پیشنهاد شد؟ او در مقاله ای در سال 1917 این تئوری را مطرح کرد که اگر بتوان تا حد امکان اشعه نور را همسو کرد خواص ارزشمندی برای آن پیدا می شود. دقت و تمرکز این نور همسو شده بالاتر رفته و در نتیجه انرژی اش هم بالاتر می رود. به همین دلیل می توان استفاده های خاصی از آن کرد.
اولین لیزری هم که در دنیا ساخته شد یک لیزر جامد بود که از کریستال یاقوت تولید شد. بعد دکتر علی جوان که یک فیزیکدان ایرانی مقیم ایالات متحده بود در اواخر دهه 60 لیزرگازی را با پایه «هلیوم-نئون» ساخت. پایه خیلی از لیزرهای مورد استفاده در چشم پزشکی لیزرهای گازی هستند. البته از لیزرهای جامد نیز استفاده می شود.

لیزر؛ دستیار چشم پزشک!
با ساخت لیزر، از آنجا که دقت، انرژی و قدرت تمرکزش برای اعمال چشم پزشکی بسیار مناسب بود، و همچنین که چشم یک ساختمان اپتیکی و نوری است و برای دیدن طراحی شده و لیزر هم از جنس نور و به لحاظ ماهیت هیچ فرقی با نور ندارد، کاربرد لیزر در چشم پزشکی خیلی زود آغاز شد. در ضمن چشم عضوی بسیار ظریف، حساس و پیچیده است و کار روی آن با لیزر دقت و کیفیت بالاتری نسبت به چاقوی جراحی خواهد داشت. چشم در مجموع 2 سانتی متر قطر دارد و استفاده از چاقو به خصوص در سال هایی که هنوز روش های میکروسرجری باب نشده بود روی آن قطعا کار بسیار دشواری بوده است. لیزر فصل جدیدی در جراحی های چشم باز کرد.

آغاز به کار لیزر در چشم
در شبکیه بیماری هایی داریم که در آنها ممکن است یک تومور، یا یک بافت عروقی در شبکیه رشد کند. معروف ترین بیماری که باعث بافت های عروقی نابجا در چشم می شود دیابت است که می تواند باعث کاهش یا از دست رفتن بینایی شود. اولین کاربرد لیزر در علم پزشکی هم مربوط به چشم پزشکی بود که در درمان بیماری های شبکیه مورد استفاده قرار گرفت؛ با کمک لیزر می توان این رگ های جدید و نابجا را تخریب کرد و از بین برد. به دلیل کوچکی ضایعه، لیزر به خوبی روی موضع مورد نظر اثر می کند، زیرا می توان لیزر را کوچک و دقیقا روی نقطه مورد نظر هدایت کرد.
بد نیست بدانید قبل از ورود لیزر با کمک آینه هایی نور خورشید را متمرکز کرده و سپس به ته چشم می تاباندند تا ضایعه تخریب شود. تا یکی، دو دهه لیزر به همین شکل و بیشتر برای درمان مشکلات شبکیه در چشم مورد استفاده قرار گرفت. این لیزرها عمدتا گازی بودند، مثل لیزر آرگون یا کریپتان.

سرپایی شدن جراحی های سنگین!
در دهه ۱۹۸۰ لیزر دیگری به بازار آمد به نام لیزر YAG. این لیزر از نوع لیزر مادون قرمز است و با توجه به طول موجی که دارد می تواند بافت ها را از هم باز کند. این لیزر کاربرد زیادی در درمان گلوکوم (آب سیاه) دارد. سال ها برای درمان آب سیاه سوراخی در عنبیه ایجاد می کردند که با کمک آن فشار چشم کاهش پیدا کند. در این حالت بیمار باید به اتاق عمل می رفت؛ چشم باید جراحی و باز می شد تا دسترسی به عنبیه حاصل شود و بعد با ایجاد یک سوراخ، راهی برای تخلیه مایع چشم برقرار شود. با لیزر YAG این عمل سنگین به یک عمل سرپایی تبدیل شده است و در عرض چند دقیقه قابل انجام است.
این لیزر جامد کاربردهای دیگری هم در چشم پزشکی دارد. مثلا بعد از عمل آب مروارید که ما لنز داخل چشم کار می گذاریم یک پرده نازک از عدسی را باقی می گذاریم که لنز روی آن سوار می شود و به مرور این پرده هم مثل باقی عدسی کدر می شود(یعنی همان روند آب مروارید) که باید برداشته شود اما برای برداشتن آن دیگر نیاز به جراحی مجدد نیست و با لیزر YAG می توان این مشکل را حل کرد.

از RK و PRK تا لیزیک و لازک!
برای جراحی عیوب انکساری که بدون لیزر قابل انجام نیستند، از لیزر اکسایمر استفاده می شود که کماکان دقیق ترین لیزر دنیاست و برای تراشیدن قرنیه یک لیزر ایده آل است. در دهه 70مطالعات آزمایشگاهی و تکمیلی روی آن انجام شد و اولین عمل جراحی عیوب انکساری با تکنیک PRK در سال 1978 در ایالات متحده توسط دکتر «مک دونالد» انجام شد. در PRK لیزر مستقیما سطح قرنیه را می تراشد. قبل از آن عملی که برای تصحیح عیوب انکساری به کار می رفت، جراحی RK که در روسیه ابداع شده بود. در این عمل با چاقوی جراحی برش هایی شعاعی روی قرنیه می دادند و به این ترتیب شماره چشم کاهش پیدا می کرد و در واقع با این برش ها انحنای قرنیه را کاهش می دادند.
البته اوایل عمل PRK محدودیت هایی وجود داشت؛ مثلا اینکه برای شماره های بالا قابل انجام نبود، چون امکان داشت باعث کدورت در قرنیه شود. بنابراین این عمل تا شماره 7 قابل انجام بود. همچنین باعث ریزش اشک، تاری دید، سوزش و حساسیت به نور می شد و هنوز هم می شود که به دلیل تراش قرنیه است. در ضمن سرعت بهبود آن هم کند است و چند هفته ای طول می کشد تا بیمار به دید کامل برسد.
بعد از مشخص شدن این عوارض کم کم این ایده مطرح شد که اگر بتوان لایه ای از روی قرنیه برداشت (یعنی یک فلپ ایجاد کرد) و بعد سطح زیرین آن را با لیزر بتراشیم و بعد فلپ را سرجایش برگردانیم عوارض PRK کمتر می شود؛ عملی که «لیزیک» نام گرفت. حسن عمل لیزیک این است که ریکاوری آن بسیار سریع و بیمار می تواند به کارهای روزمره بپردازد. در ضمن لیزیک در شماره های بالاتر هم قابل انجام بود و چون در لایه های عمقی تری انجام می شد احتمال کدورت قرنیه هم کاهش می یافت.
تا سال ها لیزیک یک عمل انتخابی برای عیوب انکساری بود. در این سال ها لیزرهای اکسایمر پیشرفته تر شدند. منطقه وسیع تری با لیزرهای جدید قابل اصلاح بود و مشکل دید در شب بیماران اصلاح می شد. در ضمن قطر اشعه لیزر نیز کوچک تر شده و تعداد و سرعتشان بیشتر شد. قابلیت تعقیب چشم هم به لیزر اضافه شد که امکان هدفگیری بهتر قرنیه را فراهم می کرد.
عوارض احتمالی
به تدریج مشخص شد لایه برداری قرنیه و تراش سطح زیرین به صورت توام ممکن است باعث تضعیف قرنیه شده و استحکام اولیه قرنیه کاهش پیدا کند. یک در هزار نفر از این بیماران ممکن است دچار قوز قرنیه شوند. البته عمده بیمارانی که بعد از لیزیک دچار قوز قرنیه شدند قبل از عمل هم شواهدی از قوز قرنیه داشتند. بنابراین سال هاست که چشم پزشکان بیماران مبتلا به قوز قرنیه را تحت عمل لیزیک قرار نمی دهند. بنابراین در سال های اخیر مجددا توجه به سمت اعمال پیش از لیزیک یعنی جراحی PRK جلب شده و برحسب شرایط بیمار و تجربه جراح می توان عمل لیزیک یا PRK را انتخاب کرد. البته در هر دوی آنها عمل تراش قرنیه با لیزر اکسایمر انجام می شود. ورود لیزهای «فمتوسکند» به چشم پزشکی هم توانسته قابلیت های جدیدی در عمل لیزیک ایجاد کند.

لیزرهای فوق سریع
عملکردشان از اسم شان پیداست: femtosecond یعنی پالس لیزر در حد 10 به توان منهای 15 ثانیه است. این لیزر سریع ترین لیزر دنیاست. وقتی طول مدت اثر لیزری تا این حد کوتاه باشد اثراتش در مقایسه با سایر لیزرها که پالس طولانی تری دارند متفاوت خواهد بود.
این لیزرها در خیلی از جنبه های پزشکی، صنعت و آزمایش های سلولی و زیست شناسی مورد استفاده قرار می گیرند. علت استقبال از این لیزرها دقت و سرعت بالای این لیزهاست. این لیزرها در هر پالس می توانند نقطه بسیار کوچکی را از ساختارهای اطراف را جدا کنند. برش این لیزر در حد یک یا چند میکرون است و می تواند در سطح سلولی مورد استفاده قرار گیرد. مثلا می توان با آن DNA سلول را برش داد، در دندانپزشکی دقت آن نسبت به لیزرهای دیگر بسیار بالاتر است و با دق

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین