کد خبر: 83368177
تاریخ انتشار: سه شنبه 23 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » دلایل پریدن چشم را بشناسیم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,درمان پریدن چشم,عوارض پریدن چشم,دلایل پریدن چشم,[categoriy]

دلایل پریدن چشم را بشناسیم

دلایل پریدن چشم را بشناسیم - آکادرمان پریدن چشم,عوارض پریدن چشم,دلایل پریدن چشم

آکاایران: دلایل پریدن چشم را بشناسیم

آکاایران: ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی اوقات متوجه پریدن چشم هایتان بشود.پرش یا انقباض چشم اغلب بدون درد و آسیب بوده و اغلب به خودیِ خود خوب می شود. اما اگر این انقباض ها خیلی قوی باشد آن گاه می تواند باعث شود که پلک تان به طور کامل بسته شده و مجددا باز شود.

هنوز کسی به طور دقیق نمی داند که علت این بیماری چیست. زمانی که رخ می دهد پلک هایتان (اغلب پلک بالایی) طوری چشمک می زند که نمی توانید جلویش را بگیرید. گاهی اوقات این مسئله بر هر دو چشم شما تأثیر می گذارد. در واقع پلک شما برای چند ثانیه تا یک دقیقه خیلی تند می لرزد. پزشکان معتقدند که علت این مساله می تواند خستگی، استرس و مصرف کافئین باشد.
پرش یا انقباض چشم اغلب بدون درد و آسیب بوده و اغلب به خودیِ خود خوب می شود. اما اگر این انقباض ها خیلی قوی باشد آن گاه می تواند باعث شود که پلک تان به طور کامل بسته شده و مجددا باز شود.
اگر این وضعیت متوقف نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟
به گزارش آکاایران: برخی افراد در کل روز دچار انقباض های چشمی می شوند. ممکن است این وضعیت تا چند روز، چند هفته و یا حتی چند ماه هم طول بکشد. این مسئله می تواند شما را عصبی کرده و بر کیفیت زندگی تان تأثیر بگذارد. البته این حالت بسیار نادر بوده اما اگر پرش چشم تان خوب نشد، باعث خواهد شد در تمام مواقع چشمک بزنید یا چشمانتان را در هم بکشید. گاهی اوقات این پرش می تواند نشانه یک بیماری جدی تر باشد مانند آماس پلک چشم، خشکی چشم ها، حساسیت به نور و سرخی چشم.
در موارد بسیار نادر، آن را باید نشانه یک اختلال مغزی یا عصبی دانست مانند فلج بل، دش ماهیچگی، بیماری پارکینسون و سندروم تورُت.
از طرفی ممکن است که این مشکل، عارضه جانبی مصرف برخی داروها باشد که شایع ترین آنها داروهایی است که برای درمان روان پریشی و صرع مورد استفاده قرار می گیرد.
انواع پرش یا انقباض چشم
پرش یا انقباض چشم سه نوع شایع دارد. پرش پلک خفیف اغلب با عوامل مرتبط با سبک زندگی مرتبط است مانند خستگی، استرس، کمبود خواب، مصرف تنباکو و یا کافئین. از طرفی ممکن است التهاب سطح چشم (قرنیه) و یا غشایی که داخل پلک را می پوشاند هم مسبب آن شود.
انقباض چشم خود به خودیِ خوش خیم که در افراد میان سال تا کمی بالاتر خود را نشان داده و به مرور بدتر می شود. این اختلال تنها در ایالات متحده سالانه در ۲۰۰۰ نفر تشخیص داده می شود که دچار این مشکل هستند. میزان بروز این اختلال در زنان دو برابر مردان است. این بیماری را نمی توان یک بیماری جدی تلقی کرد، اما موارد شدیدتر آن می تواند در روند زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. علل آن شامل خستگی، استرس، نور شفاف و روشن، باد و یا آلودگی هواست.
وضعیت سوم با پلک زدن های بی وقفه یا حساسیت چشم آغاز می شود. وقتی که بدتر بشود، میزان حساسیت شما به نور بیشتر شده، دید تان تیره و تار گشته و دچار انقباض های صورت خواهید شد. در موارد حاد، این گرفتگی ها می تواند بسیار شدید شود در حدی که پلک تان تا بیش از ۷ ساعت بسته بماند.
محققان بر این باورند که این مسئله ناشی از ترکیبی از عوامل زیست محیطی و ژنتیکی است. اگرچه این بیماری اغلب به شکل تصادفی یا اتفاقی رخ می دهد، اما اکثرا در خانواده ها به چشم می آید.
گرفتگی نیمه صورت هم بسیار نادر است. در این بیماری، هم عضلات اطراف دهان و هم پلک تان دچار گرفتگی می شود. بر خلاف آن دو نوع قبلی، این نوع تنها بر روی یک بخش از صورت تأثیر می گذارد. در اکثر مواقع، علتش به خاطر فشار سرخرگی بر روی عصب های صورت است.
چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر دچار هر یک از وضعیت های زیر بودید حتما باید به پزشک مراجعه نمائید:
-پرش یا انقباضی که بیش از یک هفته طول بکشد
-اگر پلک تان به طور کامل بسته شود
-گرفتگی یا انقباض در سایر عضلات صورت
-اگر هر نوع قرمزی، تورم و یا ترشحی از چشم دیدید
-افتادگی پلک بالایی
اگر پزشک تشخیص داد که مشکل اصلی به خاطر مشکل مغزی یا عصبی است، قطعا برخی از نشانه های شایع آن را چک خواهد کرده و شما را به یک متخصص عصب شناس یا سایر متخصص های مربوطه معرفی خواهد کرد.
نحوه درمان
در اکثر موارد، یک پرش یا انقباض خفیف به خودیِ خود خوب می شود. سعی کنید همواره به قدر کافی استراحت کرده و مصرف تنباکو و کافئین را کاهش دهید.
اگر علت این اختلال، خشکی چشم یا التهاب آن است، می توانید از اشک های مصنوعی بدون نسخه استفاده کنید؛ چرا که اغلب باعث کاهش پرش یا انقباض چشم خواهد شد.
تاکنون پزشکان نتوانسته اند درمانی برای انقباض چشم خود به خودیِ خوش خیم بیابند. اما روش های درمانی متعددی می تواند شدت آن را کاهش دهد. یکی از شایع ترین روش های درمانی، روش توک

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین