کد خبر: 83521591
تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » علائم سرطان دستگاه گوارش
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:
,[categoriy]

علائم سرطان دستگاه گوارش

علائم سرطان دستگاه گوارش - آکا علائم سرطان دستگاه گوارش - آکا

آکاایران: علائم سرطان دستگاه گوارش

آکاایران: علیرضا دلاوری متخصص گوارش، با اشاره به علائم سرطان معده گفت: در افراد بالای 45 سال، درد سر دل، کاهش اشتها و وزن، مدفوع تیره و متمایل به سیاه می‌تواند به عنوان نشانه‌ای برای ابتلا به سرطان معده باشد. هر چند این علائم با نشانه‌های امراض دیگر مثل ریفلاکس معده، زخم اثنی عشر، زخم خوش خیم معده و بیماری‌های عصبی ممکن است یکسان باشد، اما افراد بالای 45 سال با این علائم حتما باید از لحاظ سرطان معده بررسی و آندوسکوپی بشوند.
دلاوری با اشاره به بی علامتی بعنوان مشکل اصلی سرطان روده بزرگ اظهار داشت: از آنجا که معمولا سرطان روده بزرگ علامتی ندارد، غربالگری به افراد بالای 50 سال توصیه می شود. به گفته وی، افراد بالای 50 سال بهتر است سالی یکبار آزمایش مدفوع (برای تست وجود خون) بدهند. همچنین افراد مبتلا به کم خونی باید از لحاظ سرطان روده بزرگ سالانه بررسی شوند.
این متخصص گوارش با بیان اینکه هر 10 سال یکبار بعد از سن 50 سالگی باید کولونوسکوپی انجام شود، عنوان کرد: از دیگر علائم سرطان روده بزرگ می توان به دفع خون روشن و تغییرات محسوس هنگام اجابت مزاج، دل درد و کاهش وزن اشاره کرد. دلاوری درباره سن شایع برای سرطان معده و روده بزرگ گفت: معمولا این سرطان ها در افراد بالای 50 سال شایع می باشد، البته به طور کلی افراد بالای 45 سال در صورت وجود این علائم حتما تحت بررسی های دقیق‌تر قرار می گیرند.
وی با اشاره به دیگر سرطان های مربوط به دستگاه گوارشی بیان کرد: اکثراً منشا سرطان کبد از جای دیگر و بعنوان متاستاز کبد است ولی افرادی که به سیروز کبدی دچار شده‌اند حتما باید هر شش ماه یکبار سونوگرافی های مربوطه را انجام بدهند.
این متخصص گوارش سرطان روده باریک را بسیار نادر دانست و بیان کرد: سرطان از نوع لنفوم شکمی ممکن است با علائمی مثل تب های شبانه و درد همراه باشد، همچنین سرطان های لوزالمعده هم با درد بروز می‌کنند.
به گفته وی، سرطان های فوق را به عنوان مجموعه سرطان های گوارشی می شناسیم  که شایعترین آنها سرطان روده بزرگ و سرطان مری است.
تهیه و گردآوری : گروه سلامت آکا ایران تغذیه سالم زندگی سالم - سیمرغ

تغذیه سالم زندگی سالم -

علائم سرطان دستگاه گوارش

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین