کد خبر: 83608155
تاریخ انتشار: پنجشنبه 25 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » چگونه می توانیم طول عمر خود را افزایش دهیم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,روش های افزایش طول عمر,عادات زندگی موثر برای عمر طولانی,تاثیر فشار خون بر طول عمر,[categoriy]

چگونه می توانیم طول عمر خود را افزایش دهیم

چگونه می توانیم طول عمر خود را افزایش دهیم - آکاروش های افزایش طول عمر,عادات زندگی موثر برای عمر طولانی,تاثیر فشار خون بر طول عمر

آکاایران: چگونه می توانیم طول عمر خود را افزایش دهیم

آکاایران: ممکن است شما هم در بین اقوام و یا نزدیکان خود شخصی را دیده باشید که 90 سال و یا حتی بیشتر عمر کرده است.در صورتی که چنین شخصی را در بین نزدیکان خود نداشته اید حتما از طریق تلویزیون چنین افرادی را دیده اید و یا درباره آن ها شنیده اید.اما به راستی راز چنین طول عمرهایی چیست و چه عواملی بر این موضوع تاثیر گذارند؟!

به گزارش آکاایران: کدام یک از یافته های این پژوهش برای شما جالب توجه تر بوده است؟

در واقع دو مورد از این نتایج بسیار جالب بود. یکی اینکه بسیاری از افراد در این محدوده سنی، با وجود داشتن سطح بالایی از آلزایمر، بدون هیچ مشکلی از لحاظ عقلی و قوه شناختی می میرند. سوال ما این است که آیا این افراد توانسته اند از اثرات این بیماری فرار کنند؟ یا اینکه چون بیشتر از حد عادی زندگی کرده اند از محدوده تاثیر این بیماری جلوتر رفته اند؟

دوم اینکه تقریبا هیچکدام از عوامل خطرساز متداول برای سالمندان زیر ۸۰ سال، برای این گروه سنی (بالای ۹۰ سال) تاثیر چندانی ندارد. سابقه فشارخون و کلسترول بالا و مصرف استاتین ها – که همه عوامل خطرناک برای افراد جوانتر به شمار می روند – به نظر می رسد که در برابر بیماری آلزایمر از افراد در ۹۰ سالگی محافظت می کند.

به نظر شما چرا فشارخون بالا و کلسترول ممکن است از انسان در برابر آلزایمر محافظت کند؟

ما سعی داریم بفهمیم که آیا واقعا داشتن این شرایط از فرد حفاظت می کند و یا داروهایی که برای این بیماری ها مصرف می کنند موجبات چنین شرایطی را فراهم می آورد. توضیحات زیادی وجود دارد اما این دو  مورد از بقیه قابل درک ترند.

ما همچنین دریافته ایم که وقتی فرد در ۵۰، ۶۰ یا ۷۰ سالگی دچار فشار خون بالا می شود مزیتی برای او ندارد و خطرناک نیز هست، از این رو نتایج فوق فقط زمانی صدق می کند که فرد در ۸۰ یا ۹۰ سالگی دچار این عارضه شود.

آیا موارد دیگری نیز وجود دارد که برای سالمندان با سن کمتر خطرناک ولی برای سالمندان با سن بیشتر سودمند باشد؟

بله. اضافه وزن یکی از مواردی است که در میانسالی مشکل ساز است اما با هر دهه پیرتر شدن یعنی در هنگام ۷۰، ۸۰ و ۹۰ سالگی دیگر نه تنها عامل خطر نیست، بلکه به عنوان یک عامل حفاظت کننده برای طول عمر بیشتر به شمار می رود.

قطعا هر چه افراد پیرتر می شوند ضعیف بودن و کمبود وزن برای آنها خطرناک تر خواهد بود. در این مطالعه، احتمال مرگ و میر افرادی که کمبود وزن داشتند ۵۰ درصد بیشتر از سایرین بود. بنابراین بهترین حالت از نظر وزن در زمان پیری، این است که فرد وزن خود را ثابت نگه دارد و یا کمی اضافه وزن داشته باشد.

شاید وزن بیشتر سبب نیرومندتر شدن فرد در پیری می شود. وقتی سن انسان بالا می رود بدن او به سختی برای اضافه کردن وزنش تلاش می کند. فکر می کنم این موضوع حتما مزایایی برای انسان دارد و نیازی به مبارزه کردن با طبیعت بشر نیست.

چرا فکر می کنید فشار خون بالا و اضافه وزن در سنین مختلف موجب بروز اثرات گوناگون می شود؟

این نشان دهنده اهمیت سن است. در واقع بیماری ها و درمانها برای یک نوزاد مشابه یک نوجوان است، همچنین مسایل سلامتی یک نوجوان مانند یک فرد ۶۰ ساله است. اما این موضوع در مورد ۹۰ ساله ها متفاوت است، ما همیشه هر آنچه را که در مورد افراد ۵۰، ۶۰ و ۷۰ ساله آموخته ایم روی افراد ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ ساله نیز اعمال می کنیم. من معتقدم که این کار درست نیست. همه چیز با سن تغییر می کند و ما باید این افراد را به طور خاص مطالعه کنیم تا بتوانیم بهترین راه را برای مدیریت سلامت و حفظ عملکرد این افراد بیابیم.

علاوه بر اضافه وزن چه ویژگیهای دیگری از این افراد که مورد مطالعه شما هستند می تواند برای دیگران آموزنده باشد؟

افرادی که عمر طولانی تری دارند، ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز که معادل ۲ تا ۳ فنجان قهوه است مصرف می کنند. همچنین این افراد ورزش می کنند حتی اگر ۱۵ دقیقه پیاده روی در روز باشد. هر چند بهتر است ۳۰ یا ۴۵ دقیقه در روز پیاده روی شود. خوشبختانه سه ساعت راه رفتن چندان تفاوتی با ۴۵ دقیقه ندارد و در واقع ۴۵ دقیقه کافی به نظر می رسد.

اگر افراد در ۷۰ سالگی هر کاری به جز نشستن و تماشای تلویزیون انجام دهند عمر آنها طولانی تر خواهد شد.

رژیم غذایی این افراد چگونه است؟

با اینکه رژیم غذایی خوب، مهم است اما به نظر نمی رسد نوع غذاهای به کار رفته در آن به طور جداگانه چندان تفاوتی ایجاد کند. به عنوان مثال مقدار ویتامین C یا هر ویتامین دیگری چندان تفاوتی در رژیم غذایی ندارد و در واقع مهم نیست که مثلا شخصی زغال اخته را بیشتر از دیگران بخورد.

آیا در گروه مورد مطالعه خود افرادی را داشتید که ۹۰ سال عمر کرده باشند و سیگاری باشند؟

قطعا داشتیم. درصد بسیاری از این افراد سابقه طولانی مصرف سیگار داشتند. تقریبا بیش از نیمی از آنها سالیان سال سیگاری بوده اند. زمانی که این افراد جوان بودند، نگرش آنها در مورد سیگار کشیدن متفاوت بود. اما در حال حاضر افراد سیگاری بسیار کمی داریم.

یک سوال شخصی. آیا خود شما هیچکدام از عادات زندگی خود را تغییر داده اید؟

 اصولا به هیچ گزینه خاصی در زندگی اهمیت نمی دهم. برای مثال در مورد رژیم غذایی که یکی از گزینه های شیوه زندگی سالم است، غذاهای خاصی را در رژیم در نظر نمی گیرم. به نظر من رژیم غذایی خوب یعنی مصرف میوه و سبزیجات بیشتر. البته خیلی تلاش می کنم که این کار را انجام دهم اما راستش را بخواهید مادرم بهتر از من مراقب غذا خوردن من است.

 و در مورد ورزش، متاسفانه خودم از ورزش کردن بیزارم، اما آن را انجام می دهم حتی اگر در حد پیاده راه رفتن به سوی پارکینگ و استفاده از پله به جای آسانسور باشد. ورزش حتی در همین مقدار ناچیز هم سودمند است. داشتن خواب کافی و محدود کردن استرس نیز مهم است. از سوی دیگر افراد باید از مغز خود استفاده کنند، این به آن معنا نیست که حتما باید جدول کلمات متقاطع حل کنند یا پازل بازی کنند. کافی است از خانه بیرون بروند و با مردم تعامل برقرار کنند. اگر به جای کامپیوتر یا تلویزیون با مردم عادی ارتباط داشته باشند، برای مغز بسیار بهتر است و از آن در مقابل بیماری های متعدد جلوگیری می کند.

نگهداری و سلامت سالمندان -

چگونه می توانیم طول عمر خود را افزایش دهیم

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین