کد خبر: 83688232
تاریخ انتشار: پنجشنبه 25 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » وزیر بهداشت در تلویزیون به برخی انتقادهای طرح تحول نظام سلامت پاسخ داد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:
آکاایران: وزیر بهداشت با حضور در برنامه تلویزیونی ثریا در شبکه اول سیما، یه برخی انتقادها به طرح تحول نظام سلامت پاسخ داد.
,پایگاه خبری آکا ایران، آکا ایران، پایگاه خبری علمی،آموزشی و تحصیلات تکمیلی آکا ایران، دانشنامه روانشناسی و علوم تربیتی، روانشناسی، مشاوره ؛ کنکور، هدایت تحصیلی، اخبار استخدامی، اخبار اجتماعی، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی,وزیر,بهداشت,[categoriy]

وزیر بهداشت در تلویزیون به برخی انتقادهای طرح تحول نظام سلامت پاسخ داد

وزیر بهداشت در تلویزیون به برخی انتقادهای طرح تحول نظام سلامت پاسخ داد -آکاپایگاه خبری میگنا، میگنا، پایگاه خبری علمی،آموزشی و تحصیلات تکمیلی میگنا، دانشنامه روانشناسی و علوم تربیتی، روانشناسی، مشاوره ؛ کنکور، هدایت تحصیلی، اخبار استخدامی، اخبار اجتماعی، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی,وزیر,بهداشت,طرح,تحول,نظام,سلامت,برنامه,ثریا,تخت,بیمارستانی,دریافت,نامتعارف,جراحی,مناطق,محروم,وضعیت,بهداشتی,تلویزیون,برخی,انتقادهای,پاسخ,داد,حضور,تلویزیونی,شبکه,اول,سیما,یه,انتقادها

آکاایران: وزیر بهداشت در تلویزیون به برخی انتقادهای طرح تحول نظام سلامت پاسخ داد

آکا ایران: دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت ضمن حضور در برنامه تلویزیونی ثریا که از شبکه یک سیما در حال پخش است در خصوص برخی انتقادات وارد شده به طرح تحول نظام سلامت در زمینه افزایش دو و نیم برابری تعرفه ها اظهار کرد: طبق بند ه ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه تعرفه های درمانی باید هر سال بازنگری شود، در حالی که این اتفاق حدود ۲۳ سال بود که صورت نگرفته بود. مبنای پرداخت ها نیز کتابی بود که در یکی از ایالت های آمریکا تدوین شده بود. افزایش تعرفه ها در شورای عالی بیمه تصویب شد و به موجب آن 2 هزار خدمت جدید صاحب تعرفه شدند.
 
وی با بیان اینکه رقم زیرمیزی ها ۷ الی ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورده شده، افزود: یکی از کارهای ارزشمندی که در این دولت با کمک نظام پزشکی و دستگاه‌های مرتبط انجام شد، از بین بردن زیرمیزی بود.
 
هاشمی در ادامه بیان کرد: پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت، هزینه تخت بیمارستانی در بیمارستانهای دولتی ۴۵ هزار تومان بود که این رقم در حال حاضر به ۱۳۳ هزار تومان رسیده است. در شهر تهران کدام تخت در مسافرخانه ها هزینه ای معادل ۴۵ هزار تومان دارد؟ این در صورتی است که باید خدمات هم به بیمار ارائه شود.
 
وی گفت: تعداد 570 بیمارستان کشور در حال ورشکستگی بودند و تراز مالی آن‌ها منفی بودو علاوه برآن ما 350 درصد برخی از خدمات را اضافه کردیم. پیش از افزایش تعرفه ها، هزینه جراحی لوزه 18 هزار و 500 تومان بود که امروز هزینه آژانس هم نمی‌شود، اما در حال حاضر تعرفه این جراحی به ۶۶ هزار تومان رسیده است.
 
وزیر بهداشت در خصوص افزایش تعرفه زایمان طبیعی به میزان 350 درصد نیز عنوان کرد: هزینه یک زایما ۴۵ هزار تومان بوده که حالا با این میزان افزایش به 175 هزار تومان رسیده در حالی که در کنار آن به صورت متوسط 120 درصد تعرفه‌های جراحی رشد داشت است.
 
وی تصریح کرد: کل افزایش تعرفه ویزیت ، ۱۰ الی ۱۵ درصد بیشتر نبوده در حالیکه در جراحی به مدت 4 سال کل ضریب کا جراحی ثابت مانده و تغییر نکرده بود و دولت ماند که آیا 35 درصد اضافه کند یا سالیانه 20 درصد اضافه کند؟
 
قاضی زاده هاشمی همچنین در خصوص فسادی که در زمینه دریافت های نامتعارف ایجاد شده بود  نیز، افزود: این موضوع  به این دلیل بود که دولت‌ها و مجلس چشم خود را بسته بودند و فریاد می‌زدند در حالیکه به خاطر نگاه‌های سطحی بیمار را از بخش دولتی به خصوصی می‌فرستادند که این دولت تاکنون 12 هزار تخت ایجاد کرده و قول دادیم 21 هزار تخت را تا پایان دولت ارائه کنیم،  و به جای سرکوب بخش خصوصی و یا شعار دادن باید تجهیزات بیمارستانی را زیاد کنیم.
 
وی یبیان کرد: استراتژی ما این بود که به جای نسبت نادرست دادن به بخش خصوصی و شعار دادن،‌ عمل کنیم و در نتیجه تخت‌های بیمارستان را اضافه کنیم و توزیع پزشک را درست انجام دهیم تا با بخش خصوصی رقابت کنیم.
 

به گفته وی حداقل 40 هزار تخت بیمارستانی طی دو سال اخیر عوض کردیم در حالیکه اگر بخواهید بخش خصوصی را مدیریت کنید باید برای آن رقیب ایجاد کنیم و این کار با سر و صدا کردن محال است.
 
وی همچنین یاد آور شد: پیش از اجرای طرح تحول ، تنها ۵ درصد پزشکان در شهرستانها برای گذران طرح در بخش خصوصی می رفتند درحالیکه هم اکنون ۱۰۰ درصد آنها در بخش دولتی اند.
 
آمار ملی سلامت مربوط به وزارت بهداشت نیست
به گزارش آکاایران: درصددکاهش پرداختی ازجیب مردم هستیم
هاشمی گفت: آمار ملی سلامت مربوط به وزارت بهداشت نیست و در اختیار مجلس و مرکز پژوهش‌ها قرار دارد و وزارت بهداشت در این حوزه شفاف است
 
وزیر بهداشت ادامه داد: : یکی از محروم‌ترین مناطق کشور جنوب کرمان است و در این مناطق نه تنها آب ندارند، بلکه شناسنامه هم ندارند.
بارها به این مناطق رفتم که در این مناطق برای 800 هزار نفر، 200 تخت بیمارستانی وجود دارد و معنی این بی‌عدالتی است که نشان می دهد شعار دادیم ولی عمل متناسب آرمان ها نبوده است.
 
هاشمی افزود: افراد در مناطق محروم فقط مشکل بهداشت و درمان ندارند، بلکه آب آشامیدنی ،کفش پا،شناسنامه و وضعیت زندگی آن‌ها هم مشکل دارد و باید قبول کنیم که شعار دادیم، اما عمل نکردیم.
 
وی افزود: کمتر بیمارستانی سراغ دارم که قبل از این دولت کمتر از 20 سال طول نکشیده باشد اما در دولت فعلی بیمارستان ها و بهره برداری از آنها 8 سال به طول انجامیده است.
 
هاشمی افزود: حقوق با کارانه متفاوت است، به پرستار، پزشک و غیره پرداخت می‌کنیم که این رقم قبل از دولت یازدهم، درآمد دولت 10 هزار میلیارد تومان بوده است.کارانه به این معنی است که پزشک هر چقدر خدمت بیشتری بکند، درآمد بیشتری برای سیستم ایجاد می‌کند و بخشی از آن را به پزشک می‌دهند.
 
هاشمی افزود: قبلا به پزشکان اجازه می‌دادند مطب بزنند و از جیب مردم بگیرند اما پرداختی از جیب مردم را کم کردیم.
 
وی بااشاره به سیاستگذاری دولت یازدهم گفت، اگر بخش خصوصی جذاب بود،‌ چرا 18 درصد پزشکان تمام وقت بودند و حالا 47 درصد شدند؟
 
وی از راه اندازی 5 هزار و 80 پایگاه سلامت در این دولت خبر داد و افزود: برای هر 3 هزار نفر یک مراقب سلامت در نظر گرفته شد. در روستاهای کشور برای هر هزار نفر یک خانه بهداشت داریم اما در آن‌ها پزشک نیست و  تنها دو بهیار مشغول فعالیت هستند.
 
هاشمی گفت:هیچ روستای هزار نفره در کل کشور نیست که در آن خانه بهداشت وجود نداشته باشد و در پایگاه‌های بهداشتی پزشک نیست، اما در برخی مراکز به ازای هر 3 هزار نفر یک پزشک خانواده داریم.
 
وی گفت:در هفته وحدت قرارداریم تعداد ما زیاد نیست اما مشکلات زیاد و جدی است و برای حفظ منافع ملی باید دقیق و با تدبیر عمل کنیم. در طرح تحول سلامت اشکال در طراحی نیست بلکه در  اجرای طرح است.
 
هاشمی گفت:خدمات متعددی برای سی تی اسکن، افزایش تخت، خانه های بهداشت و غیره در مناطق محروم انجام شده است و برای پیشرفت کشور طبق منویات امام و رهبری باید نقاط قوت راهم در نطر داشت.
 
وی گفت:در برخی موارد همه مطالبات بیمارو پزشک امکانپذیر نیست، بعنوان مثال در جایی با 400 نفر طبق قانون پزشک نداریم یا با 15 هزار نفر مرکز شبانه روزی دایر نمی شود. اینکه کاهش پرداختی از جیب مردم دیده نمی شود تحلیل درستی نیست چرا که چندی پیش 47 درصد هزینه ها را مردم پرداخت نمی کردند.در حال حاضر 48 درصد پزشکان تمام وقت هستند و 52 درصد در دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت هستند.
 
هاشمی گفت: اینکه زیرمیزی راجمع کردیم خبرخوبی است اما در کلانشهرها این اتفاق سخت تر از شهرستان ها است.
 
وی بیان کرد:کاری که دولت با پزشکی کرده با هیچ قشر دیگری انجام نشده است که 4 سال تعرفه را فریز کردند که تورم 44 درصدی به پزشک از سوی مریض تامین شده است. بحث سر دولت و مجلس است که حقوق و زحمات پزشکان را نادیده گرفتند وگرنه ما باخلاف و زیاده خواهی در هر لباسی مخالف هستیم.
 
وی بنابر سخنان رهبری پزشکان را ثروت ملی اجتماعی تعبیر کرد و گفت: مرکز پژوهش ها،سازمان بازرسی ودیوان محاسبات گزارش دارند و اگرکسب در سلامت مقصی باشند یقه اش را می گیرند. نباید قانون رابه حاشیه برد زیرا پرداختی وضعیت حقوق با بررسی شورای حقوق و دستمزد است.
 
وی همچنین گفت:و قتی 26 هزار میلیارد پرستار برای ما درآمد ایجاد می کنند و کار مضاعف انجام می دهند باید کارانه را هم درنظر داشت. تا وقتی نیرو کم است همه چیز شعار است و بار کار بر دوش گروهی خاص می افتد.
 
وی گفت: بخش عمده کار ما مشکلات بیمه هاست و باید به این فکر کنیم که چه کنیم که در حوزه سلامت وضع مردم بهتر شود زیرا سلامت مردم همانند امنیت است. یکی از کارهایی که این دولت در حد بضاعتش انجام داد حساس کردن دولت نسبت به سلامت مردم است.
 
هاشمی تصریح کرد: یکی از معاونین من در سال 91 کارکردشان همین رقمی است که فیش را نشان دادید و ماهی 340 میلیون کار کرده بود که 68 میلیون به او دادند.
 
 
 وزیر بهداشت گفت: بهتر بود این فیش‌های حقوقی را به من یا دستگاه‌های قضایی ارائه می‌کردید؛ این رفتار باعث پس‌رفت کشور می‌شود.
 
 
وی افزود:‌ مردم حرف‌های شما را قبول ندارند و نمی‌پذیرند، زیرا وزارت اطلاعات، صداوسیما و مرکز آمار نظرسنجی می‌کنند و نظرسنجی شما مثل همین فیش‌های شما است.

مقالات پزشکی و بهداشتی -

وزیر بهداشت در تلویزیون به برخی انتقادهای طرح تحول نظام سلامت پاسخ داد

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین