کد خبر: 83694412
تاریخ انتشار: پنجشنبه 25 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » قلیان های شارژی خطر جدی برای افراد است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,قلیان های شارژِی,عوارض قلیان های شارژِی,شیوع قلیان های شارژِی,[categoriy]

قلیان های شارژی خطر جدی برای افراد است

قلیان های شارژی خطر جدی برای افراد است - آکاقلیان های شارژِی,عوارض قلیان های شارژِی,شیوع قلیان های شارژِی

آکاایران: قلیان های شارژی خطر جدی برای افراد است

آکاایران: استفاده از قلیان در بین جوانان به سرعت در حال گسترش است.در این میان برخی سودجویان وارد بازار شده اند و جوانان را به استفاده از قلیان های شارژی تشویق میکنند.این قلیان ها عوارض جدی بسیاری را برای افراد و به خصوص جوان ها دارند و مورد تایید متخصصان نیستند.

به گزارش آکاایران:

کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد: اغلب جوانان تصور می کنند مصرف این نوع قلیان ها مشکل ساز نیست، افزود: قلیان دارای عوارض و آثار زیان بار متعددی است که به مرور زمان در حوزه های سلامت فردی، بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خود را نشان می دهد. امروزه استفاده از قلیان در اشکال گوناگون وضعیت پیچیده تری یافته است تا جایی که سودجویان، قلیان های شارژی و یکبار مصرف را با کارکردهایی مشابه قلیان سنتی روانه بازار می کنند که بیشتر مصرف کنندگان آن ها را جوانان تشکیل می دهند.

ناصحی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد تصور می کنند مصرف قلیان کم خطرتر از سیگار است، افزود: قلیان در مقایسه با سیگار دود بسیار زیادتری را وارد ریه های فرد مصرف کننده می کند. به طوری که متخصصان امر بارها نسبت به عوارض گوناگون و خطرات استفاده از قلیان هشدار داده اند، به طوری که حتی مصرف یک وعده قلیان برابر مصرف حدود 100 نخ سیگار اعلام شده است.

کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: یکی از علل مهم گرایش جوانان به مصرف قلیان، نبود سرگرمی های سالم و مناسب، بیکاری و دسترسی آسان به آن است.

ناصحی فرد با بیان اینکه به دلیل وجود شرایط حاضر و ممنوعیت قلیان در مکان های عمومی، شرایط برای مصرف آشکار آن کم شده و سودجویان زمینه فروش قلیان های شارژی را پیدا کرده اند، تصریح کرد: آلودگی قلیان های مدرن و خوش آب و رنگ بیشتر از آلودگی های سنتی است و در بخش تنباکوهای با عطر و اسانس خاص می توان گفت که آلاینده ها و فلزات سنگین بیشتر از تنباکو معمولی دارند؛ چرا که منشا شیمیایی دارند و از ضایعات و مواد نامرغوب ساخته شده اند.

وی با اشاره به اینکه مصرف این قلیان ها اعتیادآور است، خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل دسترسی راحت تر تاثیر منفی مضاعف تری دارد و همواره توصیه ما به خانواده ها این است که مراقب فرزندان خود باشند.

ناصحی فرد با اشاره به محصول جدیدی که به تازگی با نام سنگ بخار ارائه می شود، افزود: این محصول بعد از آزمایشات مختلف تعیین شد که دارای فلزات سنگین مثل کادمیوم و سرب است و می تواند برای سلامتی افراد مضر باشد.

وی خاطرنشان کرد: دخانیات می تواند ایجاد سرطان کند و به دلیل اینکه گرایش جوانان به سمت این مواد بالا است باید در این زمینه هوشیارانه عمل کنیم و خانواده ها نیز باید در این زمینه آگاه باشند.

ترک اعتیاد و سلامت -

قلیان های شارژی خطر جدی برای افراد است

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین