کد خبر: 83716499
تاریخ انتشار: پنجشنبه 25 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » قرصهای تیروئید چه ارتباطی با پوکی استخوان دارند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,عوارض کم کاری تیروئید,ارتباط پوکی استخوان با کم کاری تیروئید,عوارض داروی لووتیروکسین,[categoriy]

قرصهای تیروئید چه ارتباطی با پوکی استخوان دارند

قرصهای تیروئید چه ارتباطی با پوکی استخوان دارند - آکاعوارض کم کاری تیروئید,ارتباط پوکی استخوان با کم کاری تیروئید,عوارض داروی لووتیروکسین

آکاایران: قرصهای تیروئید چه ارتباطی با پوکی استخوان دارند

آکاایران: کم کاری تیروئید بیماری شایعی است و در حال حاضر افراد زیادی به دلیل این بیماری در حال دریافت داروی لووتیروکسین هستند. لووتیروکسین درواقع ترکیبی کاملا مشابه هورمون اصلی تیروئید است و میان مردم به قرص تیروئید معروف است.اما آیا خوردن این قرص ها موجب پوکی استخوان می شود؟

بیماران زیادی هر روز از من می پرسند آیا خوردن قرص های تیروئید باعث پوکی استخوان می شود؟ پاسخ به این پرسش تا حدی منفی است و واقعیت این است خوردن زیادی یا بی دلیل این هورمون می تواند موجب بیماری پوکی استخوان شود.هورمون تیروکسین و همتای آن یعنی لووتیروکسین به میزان متوسط و طبیعی برای سوخت و ساز استخوان مفید هستند، ولی وقتی از حد طبیعی بیشتر شوند، استخوان تخریب و پوک می شود. به همین دلیل بیماری پرکاری تیروئید حتما باید بخوبی و کامل درمان شود، زیرا در صورت درمان نشدن، زیادی هورمون های تیروئید موجب تخریب بسیاری از اندام ها از جمله استخوان ها می شوند.

به گزارش آکاایران: در مورد کم کاری تیروئید نیز حتما باید داروی لووتیروکسین به اندازه استفاده شود، زیرا استفاده اضافی از این دارو به پوکی استخوان منجر می شود. تمام این موارد در سنین بالا مهم تر هستند، زیرا بیماری پوکی استخوان اصولا در میانسالی و پیری خود را نشان می دهد و در این سنین باید مراقب سلامت استخوان ها باشیم.

پوکی استخوان، یعنی کم شدن قوام و کیفیت استخوان. این بیماری شایع ترین بیماری اسکلتی در بشر است. هرچه سن افراد بالا می رود؛ شیوع این بیماری بیشتر می شود. در خانم ها بعد از سن یائسگی احتمال ایجاد این بیماری بسرعت زیاد می شود؛ به طوری که بعد از 60 سالگی حدود 40 درصد زنان دچار این بیماری هستند.

این بیماری هیچ گونه علائمی مثل درد ندارد، به همین دلیل آن را بیماری خاموش می گویند؛ چون استخوان پوک با کمترین ضربه می شکند. شکستگی مهره ها در این بیماری خیلی آسان رخ می دهد. بلند کردن یک جسم کمی سنگین، خم شدن زیاد یا حتی عطسه شدید می تواند باعث شکستگی مهره ها شود. این شکستگی ها ابتدا کم سروصداست و تنها می تواند فرد را دچار کمردرد کند، ولی در درازمدت بسته به محل شکستگی می تواند باعث محدودیت تنفسی (مهره های سینه ای) یا بیماری گوارشی (مهره های شکمی) شود. یکی دیگر از شکستگی های رایج در افراد مسن مبتلا به پوکی استخوان، شکستگی قسمت بالایی استخوان ران (داخل لگن) است که به دلیل افتادن مستقیم روی ران رخ می دهد.

باید بدانیم فعالیت ورزشی بخصوص در کودکی و جوانی باعث افزایش میزان اوج استحکام استخوانی خواهد شد و به این ترتیب در پیری که تراکم استخوان رو به افول می رود، پوکی استخوان دیرتر ایجاد خواهد شد. مصرف کلسیم و ویتامین D به میزان کافی در تمام سنین از کودکی تا پیری نیز یکی از راه های بالا بردن تراکم استخوا

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین