کد خبر: 83957099
تاریخ انتشار: شنبه 27 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » دلایل قرمزی چشم ها (قسمت دوم)
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:
آکاایران فاطمه حلوایی - بخش سلامت آکا ایران
,[categoriy]

دلایل قرمزی چشم ها

دلایل قرمزی چشم ها (قسمت دوم) -آکا دلایل قرمزی چشم ها (قسمت دوم) -آکا

آکاایران: دلایل قرمزی چشم ها (قسمت دوم)

در قسمت اول این مطلب به هفت عامل اصلی بروز قرمزی چشم ها که شامل ورم ملتحمه عفونی، خونریزی زیر ملتحمه، التهاب پلک، خشکی چشم، گل مژه بود، اشاره کردیم. در قسمت پایانی نیز به پنج مورد دیگر اشاره می کنیم.

خراشیدگی یا زخم قرنیه چشم

خراشیدگی قرنیه شامل زخمی روی این بخش از چشم است. قرنیه، لایه شفاف واقع در قسمت جلوی کره چشم است که عنبیه (قسمت رنگی چشم) و مردمک (دایره سیاه میانی چشم) را می  پوشاند.

معمولا خراش به خارجی  ترین قسمت قرنیه محدود می  شود. بروز زخم، استفاده بیش از اندازه از لنزهای تماسی، وارد شدن جسم خارجی در چشم و عدم محافظت از چشم در مواقع جراحی تحت بیهوشی عمومی از جمله عوامل دخیل در بروز این مشکل چشمی هستند.

از علائم خراشیدگی قرنیه نیز می  توان به قرمزی و درد چشم ها، احساس جسم خارجی در چشم، اشک  ریزی، حساسیت به نور و اختلال در بینایی اشاره کرد. عوارض این مشکل نادر است و در اکثر موارد مشکل طی 24 تا 48 ساعت برطرف می  شود.

کراتیت

کراتیت التهابی است که قرنیه را درگیر می  کند. قرنیه لایه شفاف و محدبی شکل است که در قسمت جلوی کره چشم قرار دارد و عنبیه و مردمک را پوشش می  دهد. وظیفه قرنیه، انژاس نور و هدایت آن به سمت شبکیه است که بافت حساس به نور چشم بوده و در قسمت عقب کره چشم واقع است.

ممکن است کراتیت یا التهاب قرنیه، عفونی یا غیرعفونی باشد که نوع اول شایع ترین دلیل بروز کراتیت است. عواملی که خطر بروز این مشکل را افزایش می  دهند شامل استفاده از لنزهای تماسی، ضعف قدرت دستگاه ایمنی بدن، زندگی در شرایط آب و هوایی گرم، استفاده از قطره  های چشمی استروئیدی و وجود زخم یا جراحتی در چشم است.

از علائم این مشکل نیز می  توان به قرمزی و دردهای چشمی، اشک ریزی زیاد، تار بینی و حساسیت به نور اشاره کرد. روش  های درمان کراتیت به علت آن بستگی دارد.

خوشبختانه علائم ورم ملتحمه چشم با مصرف آنتی هسیتامین ها قابل تسکین هستند

در درمان کراتیت عفونی معمولا نیاز به آنتی  بیوتیک، درمان  های ضدویروس و یا ضدعفونی  کننده هست. قطره  های استروئیدی نیز به صورت کوتاه مدت برای کاهش التهاب و محدود کردن زخم  های قرنیه استفاده می  شوند. عوارض کراتیت شامل بروز زخم روی قرنیه است که می  تواند منجر به کاهش بینایی و حتی نابینایی شود.

ورم ملتحمه آلرژیک

ورم ملتحمه آلرژیک همان التهاب ملتحمه ناشی از آلرژن  ها است. آلرژن ها یا مواد حساسیت زای موجود در هوا مانند گرد و غبار، گرده  گل ها و گیاهان، علف  های هرز، فلس حیوانات (تکه  های ریز پوست مرده حیوانات) و هاگ ها باعث بروز این نوع التهاب می  شوند که درصد قابل توجهی از افراد سرتاسر جهان با آن روبه رو هستند.

ورم ملتحمه به دو نوع حاد (فصلی) و مزمن (در طول سال) تقسیم می  شود. قرمزی چشم ها، اشک  ریزی، خارش و سوزش چشم  ها جزو علائم شایع این بیماری هستند.

خوشبختانه این علائم با مصرف آنتی هسیتامین  ها که برای درمان رینیت آلرژیک (تب یونجه) استفاده می  شود قابل تسکین هستند. هیستامین ماده  ای است که از طریق ماستوسیت  ها تولید می  شود.

بهترین درمان برای این مشکل، پرهیز از قرار گرفتن در معرض آلرژن  ها است. ورم ملتحمه آلرژیک با مصرف اکثر داروهای ضدآلرژی مانند آنتی  هسیتتامین  ها،داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و همچنین داروهای استروئیدی (کورتون ها) قابل کنترل است و خوشبختانه عارضه خاص و جدی در پی ندارد.

پتریژیوم یا ناخنک چشم

پتریژیوم یک زائده گوشتی است که روی ملتحمه رشد می  کند. ممکن است این مهمان ناخوانده در یک یا هر دو چشم بروز کند و اندازه ی آن متفاوت است.

این زائده گوشتی، خوش خیم و غیرسرطانی است و گاه ممکن است تا قرنیه نیز پیش برود. پتریژیوم با علائمی مانند قرمزی چشم، تورم، خارش و تاری دید همراه است.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه  های ماورای بنفش و داشتن مشاغلی که در هوای آزاد انجام می  شود جزو عوامل اصلی ابتلا به این مشکل هستند.

پتریژیوم در اغلب موارد آقایان را بیشتر از خانم ها درگیر می  کند و معمولا نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه در بینایی فرد اختلال جدی ایجاد کند و یا اینکه تبدیل به مشکلی غیرقابل تحمل شود.

درمان های آن نیز شامل استفاده از اشک  های مصنوعی، پمادهای موضعی، قطره های استروئیدی (به صورت محدود و کنترل شده) و در صورت لزوم جراحی است.

سردردهای خوشه  ای

سردردهای خوشه  ای جزو سردردهای شدید و آزاردهنده  ای است که در یک دوره زمانی به مدت چندین هفته تا چندین ماه رخ می  دهد و پس از آن برای دوره  ای فروکش می  کند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماورای بنفش و داشتن مشاغلی که در هوای آزاد انجام می شود جزو عوامل اصلی ابتلا به ناخنک چشم هستند

علت اصلی بروز سردرهای خوشه  ای ناشناخته است، اما محققان از اتساع و انبساط عروق خونی به سمت مغز و صورت صحبت می  کنند. عواملی که در ابتلا به این نوع سردردها دخالت دارند شامل جنسیت، سن بالای سی سال و مصرف الکل است. معمولا این نوع سردرد در آقایان شیوع بیشتری دارد.

از علائم اصلی آن نیز می  توان به درد در یک طرف سر که اغلب با قرمزی چشم ها، اشک ریزی زیاد، احتقان بینی، آبریزش بینی، انقباض مردمک، افتادگی پلک بالا، تعریق صورت و ورم پلک ها اشاره کرد. ممکن است تمام این علائم در طرفی از صورت بروز کنند که سردرد ایجاد شده است.

درمان با اکسیژن فشار بالا، سوماتریپتان یا ایمیترکس (داروی ضدمیگرن قوی) یا تزریق دی هیدروارگوتامین (منقبض کننده عروق) جزو روش های درمانی رایج سردردهای خوشه  ای حاد محسوب می  شوند.


برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین