کد خبر: 84067847
تاریخ انتشار: شنبه 27 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » رابطه پوکی استخوان با آلودگی هوا
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:
,پوکی استخوان,پیشگیری از پوکی استخوان,علت پوکی استخوان,[categoriy]

رابطه پوکی استخوان با آلودگی هوا

رابطه پوکی استخوان با آلودگی هوا -آکاپوکی استخوان,پیشگیری از پوکی استخوان,علت پوکی استخوان,دلایل پوکی استخوان,جلوگیری از پوکی استخوان,درمان پوکی استخوان,

آکاایران: رابطه پوکی استخوان با آلودگی هوا

آکاایران: رابطه پوکی استخوان با آلودگی هوا

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه آلودگی هوا بحث مهمی است و می تواند با پوکی استخوان در ارتباط باشد به طوریکه در مناطقی از تهران که بیشتر هوا آلوده است کمبود ویتامین D مردم آن مناطق ۱.۵ برابر بیشتر است.

به گزارش آکاایران: به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، باقر لاریجانی – نایب رئیس کنگره بین المللی تازه های پیشگیری، تشخیص و درمان استئوپروز به وسعت بیماری پوکی استخوان در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: جمعیت جهان به سمت سالمندی پیش می رود و باتوجه به افزایش تعداد افراد بالای ۵۰ سال در منطقه خاورمیانه و همچنین توسعه شهرنشینی در منطقه بحث پیشگیری از پوکی استخوان بیش از پیش مطرح می شود.

لاریجانی گفت: حدود ۸۰ درصد از زنان بالای ۵۰ سال کشور در درجات مختلف مبتلا به پوکی استخوان هستند، بنابراین از هر ۵ زن بالای ۵۰ سال یک نفر مبتلا به این بیماری است و ۵۰ درصد مردان کشور نیز با درجات مختلف پوکی استخوان دارند.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: لاریجانی مصرف کلیسیم و ویتامین D را یکی از عوامل مهم در پیشگیری از بیماری استئوپروز ذکر کرد و گفت: مردم کشور ما ۶۰ درصد کلسیم مورد نیاز خود و تنها حدود ۱۵ درصد از ویتامین D مورد نیاز را دریافت می کنند.

وی افزود: شیوع ۵۰ تا ۷۰ درصدی کمبود ویتامین D در اکثر مناطق کشور دیده می شود و این کمبود در خانم های باردار حتی به ۹۰ درصد هم می رسد.

لاریجانی با اشاره به افزایش ناتوانی های ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشور گفت: بدترین عارضه پوکی استخوان در شکستگی مهره های کمر و لگن ایجاد می شود و دو میلیون نفر در کشور در معرض شکستگی استخوان قرار دارند و تخمین زده می شود که در هر ساعت ۶ شکستگی لگن در کشور رخ می دهد.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر عنوان کرد: وجود اطلاعات در زمینه افراد در معرض خطر و مبتلا به پوکی استخوان از مواردی است که باید در برنامه ریزی برای پیشگیری از این بیماری مدنظر قرار گیرد و کشور ما در بین کشورهای منطقه از معدود کشورهایی است که برآوردی در زمینه کمبود ویتامین D و کلیسیم و همچنین پوکی استخوان دارد.

وی گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته ۱۲.۵ درصد بار بیماری ناشی از شکستگی لگن در منطقه خاورمیانه منسوب به ایران است و با افزایش امید به زندگی در کشور و افزایش جمعیت بالای ۵۰ سال در ۳۰ سال آینده این رقم به ۱.۵ برابر افزایش خواهد یافت.

لاریجانی به همکاری های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بنیاد بین المللی استئوپروز طی یک دهه گذشته اشاره کرد و گفت: از ۱۴ سال پیش روز جهانی استئوپروز هر سال در ۲۸ مهرماه برگزار می شود.

وی ضمن تشکر از معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت حمایت از غنی سازی شیر با ویتامین D گفت: این اقدام انجام شده و اقداماتی در زمینه فرهنگ سازی با همکاری شبکه های بهداشتی و رسانه ها جهت ترویج سبک زندگی سالم صورت گرفته است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: میانگین مصرف ویتامین D طی ۲ فاز به ۱.۵ برابر رسیده و مصرف کلسیم در نوجوانان از ۶۰ به ۷۵ درصد رسیده است. همچنین افزایش معنی داری در مصرف لبنیات در نوجوانان طی ۱۰ سال اخیر رخ داده است.

لاریجانی گفت: متاسفانه آلودگی هوا بحث مهمی است و می تواند با پوکی استخوان در ارتباط باشد به طوریکه در مناطقی از تهران که بیشتر هوا آلوده است کمبود ویتامین D مردم آن مناطق ۱.۵ برابر بیشتر است.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر خاطرنشان کرد: علاوه بر مواردی که در زمینه پیشگیری از پوکی استخوان در جمعیت جوان کشور در حال پیگیری است، بیماریابی و تشخیص افراد در معرض خطر این بیماری یکی از مواردی است که زمینه های کاهش عوارض بیماری را فراهم می آورد و بر همین اساس با توجه به طراحی نرم افزار فرکس در WHO در حال توافق هایی با بنیاد بین المللی استئوپروز هستیم تا این نرم افزار با توجه به شرایط ایران و منطقه طراحی شود و زمینه های مبارزه با این بیماری بیش از پیش فراهم آید.

به گزارش وزارت بهداشت – کنگره بین المللی تازه های پیشگیری ، تشخیص و درمان استئوپروز با هدف آشنایی با آخرین یافته ها و فعالیت های کشور و همچنین اشتراک تجارب بین المللی در زمینه بیماری استئوپروز با شعار «با استحوان هایمان مهربان باشیم» برگزار شد.

گردآوری : iranstyle.ir

مقالات پزشکی و بهداشتی -

رابطه پوکی استخوان با آلودگی هوا

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین