کد خبر: 84075409
تاریخ انتشار: شنبه 27 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » آنچه که باید در خصوص سلولهای بنیادی خون بند ناف بدانید
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,ناف,بند ناف,سلولهای بنیادی خون بند ناف,[categoriy]

آنچه که باید در خصوص سلولهای بنیادی خون بند ناف بدانید

آنچه که باید در خصوص سلولهای بنیادی خون بند ناف بدانید - آکاناف,بند ناف,سلولهای بنیادی خون بند ناف,سلول های بنیادی خون بند ناف

آکاایران: آنچه که باید در خصوص سلولهای بنیادی خون بند ناف بدانید

آکاایران: به گزارش آکاایران: جنین به توسط ناف اکسیژن،خون و مواد غذایی را دریافت میکند و در این هنگام 1 ورید و 2 شریان عبور میکنند.پس از اینکه نوزاد به دنیا می آید،جدایی بقایای بند ناف صورت میگیرد.عملکرد خاصی را انسان بالغ از طرف نافش احساس نمیکند و تنها از جهت بروز بعضی مشکل ها همانند فتق نافی اهمیتش بالا رفته و افزایش یافته است.

فوق تخصص زنان، زایمان و نازایی در چهارمحال و بختیاری گفت: سلول های بنیادی، توانایی تبدیل به تمام سلول های بدن را دارند. این سلول ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول ها از جمله سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند.

مریم نعمتی، اظهار کرد: سلول های بنیادی در بازسازی و ترمیم بافت های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت، موثر بوده و می توانند به درون بافت های آسیب دیده ای که بخش عمده سلول های آن ها از بین رفته است، پیوند زده شوند و جایگزین سلول های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: به دلیل توانایی منحصربه فرد سلول های بنیادی، این سلول ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی هستند. همچنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول های سالم با سلول های آسیب دیده کمک کرده است.

نعمتی با بیان اینکه سلول های بنیادی را براساس خصوصیات و ویژگی به سه دسته سلول های بنیادی جنینی، سلول های بنیادی بالغ و سلول های بنیادی خون بندناف تقسیم می کنند، خاطرنشان کرد: سلول های بنیادی جنینی از توده سلولی داخلی جنین ۱۶- ۱۴ روزه گرفته می شود و قادر است تمام سلول ها و بافت های یک فرد کامل را بسازد. سلول های بنیادی بالغ نیز به سلول هایی که پس از تولد از بافت های مختلف فرد بالغ جدا می شوند، گفته می شود. سلول های بنیادی خون ساز مستقر در مغز استخوان، مغز، کبد و سایر بافت ها از این دسته هستند که قدرت تمایز به برخی از بافت ها را دارند.

به گفته وی، سلول های بنیادی خون بندناف از بندناف استخراج شده و همانند سلول های بنیادی خون ساز مغز استخوان هستند.

نعمتی با اشاره به دور ریخته شدن خون باقیمانده در بندناف و جفت پس از تولد، تصریح کرد: این خون غنی از سلول های بنیادی است. سلول های بنیادی خون بندناف همانند سلول های بنیادی خون ساز مغز استخوان شامل سلول های قرمز، سفید و پلاکت ها بوده و قادر به ساخت انواع سلول های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول ها در هنگام جراحت هستند.

این فوق تخصص زنان، زایمان و نازایی افزود: اگر قدرت درمانی سلول های بنیادی را ۱۰۰ درصد در نظر بگیریم، باید بگوییم که علم کنونی فقط به ۱۰ درصد آن دست یافته و ۹۰ درصد ناشناخته باقی مانده است. سلول های بنیادی مولتی پتانسیل هستند و محققان امیدوارند در آینده ای نزدیک به این وسیله بتوانند به کابوس درمان بیماری های صعب العلاج و لا علاج پایان دهند.

نعمتی خاطرنشان کرد: امروزه در اغلب کشورهای توسعه یافته بانک خون بند ناف وجود دارد تا خون بندناف نوزاد به جای آنکه دور ریخته شود، ذخیره سازی شده و در آینده برای خود او یا سایر بیماران استفاده شود. برای این منظور والدین قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت نام در این بانک می کنند و بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا و توسط یک سوزن، خون از بندناف و جفت جمع آوری شده و به کیسه های خون منتقل و خون بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می شود.

وی گفت: این سلول ها در درمان اکثر بیماری های با منشاء خونی مانند سرطان های خون، سرطان های مغز استخوان، تالاسمی های ماژور، فلج و آسیب مغزی، نقص سیستم ایمنی بدن، بیماری های غضروفی و مفصلی، برخی نارسایی های کبدی و برخی بیماری های پوستی استفاده می شود. این در حالی است که درمان دیگر بیماری ها مانند دیابت نوع یک (وابسته به انسولین) در مرحله تحقیقات قرار دارد.

مقالات پزشکی و بهداشتی -

آنچه که باید در خصوص سلولهای بنیادی خون بند ناف بدانید

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین