کد خبر: 84131796
تاریخ انتشار: یکشنبه 28 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » می توانیم هر روز تن ماهی بخوریم؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:
آکاایران هدی فریدی - بخش تغذیه و آشپزی آکا ایران
,[categoriy]

می توانیم هر روز تن ماهی بخوریم؟

می توانیم هر روز تن ماهی بخوریم؟ -آکا می توانیم هر روز تن ماهی بخوریم؟ -آکا

آکاایران: می توانیم هر روز تن ماهی بخوریم؟

تن ماهی دوم غذای پرمصرف دریایی در ایالات متحده آمریکاست. نگرانی هایی که در مورد جیوه موجود در تن ماهی وجود دارد تازگی نداشته و سال هاست که توصیه می شود مصرف این ماده غذایی محدود گردد. گزارش ها نیز نشان می دهند به دلیل آلودگی ها، میزان جیوه موجود در ماهی تن طی 15 سال گذشته افزایش یافته است، به همین دلیل توصیه های جدی تری در مورد مصرف تن ماهی مطرح می شود.
ماهی می تواند تغذیه سالم زندگی سالم - بسیار خوبی برای پروتئین، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا 3 باشد. به طور کلی، فواید خوردن ماهی ارزش ریسک هایش را دارد، البته به شرطی که نکاتی را رعایت کنید.

تن ماهی و جیوه

جیوه از شرکت های معادن زغال سنگ و سایر صنایع وارد محیط زیستمان می شود. این جیوه وارد هوا و آب اقیانوس ها شده و در نتیجه موجودات دریایی از جمله ماهی ها را آلوده می نماید. به طور کلی ماهی هرچه بزرگ تر باشد، احتمال این که میزان جیوه آن هم بالاتر باشد وجود دارد. خطر جیوه این است که می تواند روی مغز و سیستم عصبی انسان اثر بگذارد. برای زنان باردار و کودکان قرار گرفتن در معرض جیوه بسیار خطرناک است و می تواند آسیب های زیادی به آن ها وارد نماید.
همه ی ماهی های تن، به یک میزان جیوه ندارند. میزان جیوه یا سایر آلاینده های موجود در تن ماهی به میزان بزرگی آن، مکان صید شدن و نوع ماهی بستگی دارد.

توصیه هایی برای مصرف تن ماهی

سازمان صنایع غذایی و دارویی توصیه می کند غذاهای دریایی بخشی از تغذیه سالم همه ی افراد باشد. به گزارش این سازمان، تقریباً همه غذاهای دریایی و ماهی ها حاوی سطوحی از جیوه هستند اما برای بیشتر افراد خطر دریافت جیوه به واسطه خوردن ماهی و غذاهای دریایی، جای نگرانی وجود ندارد.

خوردن هر روزه تن ماهی به شرطی ایراد و خطری ندارد که مقدار بسیار کمی باشد و در مجموع بیشتر از 340 میلی گرم در هفته نشود. یادتان باشد این مقدار توصیه شده شامل تمام غذاهای دریایی می شود که جیوه کمی دارند

جیوه می تواند در خون انباشته شود، بنابراین اگر شما جیوه زیادی در خونتان داشته باشید، زمان نسبتاً قابل توجهی لازم است تا این میزان کاهش پیدا کند. به همین علت، زنانی که باردار نیستند اما در سنینی قرار دارند که احتمال بارداری شان وجود دارد، باید مراقب و متوجه مصرف ماهی باشند تا میزان جیوه خونشان بالا نرود. سازمان صنایع غذا و دارو توصیه می کند زنان و کودکان بیشتر از دو بار در هفته (مجموعاً 340 میلی گرم) ماهی نخورند و سعی کنند ماهی هایی را انتخاب نمایند که میزان جیوه شان کمتر باشد، مثل سالمون و میگو و ماهی تن.
اگر یک تا دو هفته، بیشتر از میزان توصیه شده ماهی بخورید بازهم خطری ندارد اما اگر این تکرار تداوم پیدا کند ممکن است خطرناک شود. با این حال اگر باردار هستید یا در سال های بارداری قرار دارید، بسیار بهتر است که مصرف تن ماهی تان را محدودتر کنید.
بنابراین خوردن هر روزه تن ماهی به شرطی ایراد و خطری ندارد که مقدار بسیار کمی باشد و در مجموع بیشتر از 340 میلی گرم در هفته نشود. یادتان باشد این مقدار توصیه شده شامل تمام غذاهای دریایی می شود که جیوه کمی دارند.

تحقیقات جدید چه می گوید

بنا به گزارشات، میزان جیوه موجود در ماهی تن، از سال 1998 تا 2008 هر سال تقریباً 4 درصد افزایش یافته است. پژوهشگران بر اساس این یافته ها توصیه می کنند:
* زنان باردار تن ماهی مصرف نکنند.
* زنانی که در سنین بارداری هستند باید مصرف تن ماهی را به 113 میلی گرم در هفته کاهش دهند.

چه جایگزین هایی برای ماهی تن وجود دارد؟

اگر هر روز تن ماهی می خورید، بهتر است آن را با سایر منابع پروتئینی جایگزین کنید. می توانید سالمون یا میگو را انتخاب کنید یا به جای ساندویچ های تن ماهی، ساندویچ سالاد تخم مرغ درست کنید.
همچنین اگر از تن ماهی به عنوان تغذیه سالم زندگی سالم - اولیه امگا 3 بهره می برید می توانید سایر منابع آن را جایگزین کنید مثل روغن زیتون، گردو یا روغن کتان.


برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین