کد خبر: 84434991
تاریخ انتشار: دوشنبه 29 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » روشهای رفع خشکی پوست در فصل زمستان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:
,رفع خشکی پوست در فصل زمستان,رفع خشکی پوست,بهترین راه رفع خشکی پوست,[categoriy]

روشهای رفع خشکی پوست در فصل زمستان

روشهای رفع خشکی پوست در فصل زمستان -آکارفع خشکی پوست در فصل زمستان,رفع خشکی پوست,بهترین راه رفع خشکی پوست,رفع خشکی پوست در زمستان,

آکاایران: روشهای رفع خشکی پوست در فصل زمستان

آکاایران: روشهای رفع خشکی پوست در فصل زمستان

*دکتر محمد شیزرپور:پوست خشک نیاز به مرطوب کننده دارد. اگر در عرض سه دقیقه بعد از حمام مرطوب کننده استفاده کنیم رطوبت مناسب پوست حفظ می شود. اگر شدت خشکی پوست زیاد است بایستی مرطوب کننده مکرر در طول روز استفاده شود تا رطوبت محفوظ بماند.

به گزارش آکاایران: به گزارش سلامت نیوز، در زمستان، سرما و باد بیرون خانه و استفاده از بخاری درون خانه با درب و پنجره بسته، به پوست آسیب می رسانند. پوست، خشک و پوسته پوسته می شود و فرد احساس ناراحتی می کند. برای فردی که اگزما دارد رطوبت پایین هوا در زمستان به معنی تشدید اگزما و خارش غیرقابل کنترل است. افراد مسن تر، پوستی خشک تر و نازک تر دارند. این افراد اگر در زمستان مراقبت های خاص از پوست خود به عمل نیاورند، چروک های پوست آن ها بیشتر وپوست شان خشک می شود، ترک می خورد و حتی خونریزی می کند. برای پیشگیری از این مشکلات به نکات زیر توجه شود:

۱. روزانه حمام کنید: حمام روزانه به پوست رطوبت اضافه می کند؛ البته به شرطی که موارد زیر رعایت شود:
حمام کوتاه مدت: یک حمام پنج تا ده دقیقه ای رطوبت کافی به پوست می رساند. طول دادن حمام بیش از این مدت منجر به بدتر شدن خشکی پوست می شود.
آب ولرم: در حمام از آب ولرم و نه آب داغ استفاده کنید. آب داغ چربی طبیعی پوست را از بین می برد و باعث خشکی بیشتر آن می شود.
حمام دربسته: بسته بودن درب حمام و خاموش بودن هواکش رطوبت بیشتری درون حمام ایجاد می کند (البته به شرط این که شعله روشن درون حمام نباشد).
شوینده ملایم: بهتر است از یک شوینده ملایم مثل شامپو بدن استفاده کنید. صابون ها به خصوص صابون های عطری و صابون های آنتی باکتریال مثل صابون گوگرد پوست را بیشتر خشک می کنند.
حوله نرم و ملایم: بعد از حمام از حوله نرم برای خشک کردن پوست استفاده کنید؛ همچنین حوله را به آرامی روی پوست بکشید.
در عرض سه دقیقه بعد از حمام، کرم مرطوب کننده روی پوست بمالید. برخلاف باور عموم مردم مرطوب کننده ها پوست را مرطوب نمی کنند؛ بلکه فقط منجر به دام انداختن و حفظ رطوبت پوست می شوند: یعنی به طور مثال وقتی بعد از حمام مرطوب کننده به پوست می زنیم، این مرطوب کننده رطوبتی را که در حمام به پوست رسیده در آن حفظ می کند. اگر مرطوب کننده نزنیم، آب و رطوبت فوری از پوست تبخیر می شود؛ بنابراین مالیدن کرم یا لوسیون مرطوب کننده روی پوست خشک بی فایده است. بعد از حمام که به طور صحیح مرطوب کننده استفاده کردیم، باید به طور مرتب آن را تکرار کنیم تا رطوبت در پوست حفظ شود.

۲. مرطوب کننده بمالید: پوست خشک نیاز به مرطوب کننده دارد. اگر در عرض سه دقیقه بعد از حمام مرطوب کننده استفاده کنیم رطوبت مناسب پوست حفظ می شود. اگر شدت خشکی پوست زیاد است بایستی مرطوب کننده مکرر در طول روز استفاده شود تا رطوبت محفوظ بماند.

۳. مرطوب کننده مناسب پوست خود را استفاده کنید: نوع مرطوب کننده برحسب شدت خشکی پوست فرق می کند. برای انتخاب مرطوب کننده مناسب می توانید از پزشک متخصص پوست خود کمک بگیرید؛ اما به طورکلی پمادها و کرم ها نسبت به لوسیون ها قدرت مرطوب کنندگی بیشتری دارند؛ همچنین کرم ها و پمادها برای پوست های بسیار خشک وحساس مناسب ترند. پماد از کرم قدرت مرطوب کنندگی بیشتری دارد؛ همچنین پماد از کرم چرب تر است. لوسیون‎ها به طورمعمول مایع یا نیمه مایع هستند. قدرت مرطوب کنندگی آن کمتر؛ اما استفاده از آن راحت تر است.

۴. به محتویات کرم های ضد چروک توجه کنید: اگر از کرم های ضد چروک استفاده می کنید توجه داشته باشید که این ها حاوی الفاهیدروکسی اسید یا رتینول نباشند؛ چون این مواد پوست را خشک می کنند. بهتر است از فرمول هایی که جنبه مرطوب کنندگی بیشتری دارند استفاده شود.

۵. به محتویات لوازم بهداشتی مورد مصرف پوست خود توجه کنید: هرچیزی که محتوی عطر یا الکل باشد خشکی پوست را بیشتر می کند؛ بنابراین بهتر است از شوینده های بدون عطر و مواد آرایشی بدون عطر و الکل استفاده شود.

۶. از دستگاه بخور داخل منزل استفاده کنید: در زمستان استفاده از وسایل حرارتی در منزل به طور مشخص رطوبت داخل خانه را کاهش می دهند؛ بنابراین استفاده از یک دستگاه بخور یا هر وسیله دیگر که ایجاد بخار کند به ویژه در طول شب لازم است.

۷. از پوشیدن لباس های پشمی یا دیگر لباس های زبر روی پوست خودداری کنید: بهتر است ابتدا روی سطح پوست یک زیرپوش نخی بپوشید و اگر دوست داشته باشید روی آن از لباس های ضخیم و پشمی استفاده کنید.

۸. به دست ها توجه بیشتری کنید: دست ها نسبت به جاهای دیگر بدن بیشتر خشک می شوند؛ چون بیشتر در معرض محیط هستند. رعایت نکات زیر درباره دست ها در زمستان کمک کننده هستند.
بیرون از خانه دستکش بپوشید. دستکش پوست را از سرما وخشکی هوا مصون نگه می دارد و به حفظ رطوبت پوست کمک می کند.
مرطوب کننده بعد از هربار شست وشو به دست ها بزنید. اگر پوست دست های شما خشک است در شستن امساک نکنید؛ بلکه بعد از هربار شست وشو از کرم یا پماد مرطوب کننده استفاده کنید.
اگر مجبور به تماس مکرر با آب هستید از دستکش مناسب ضد آب استفاده کنید. توجه داشته باشید لایه درونی دستکش از جنس نخی باشد. اگر از دستکش مناسب و مرطوب کننده بعد از هربار شست وشو استفاده کنید نیازی به کاهش تماس با آب ندارید.

۹. حتما در طول روز در برابر آفتاب از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید: برخی تصور می کنند در زمستان نیازی به ضد آفتاب نیست؛ اما برعکس استفاده از ضد آفتاب ضروری است؛ زیرا علاوه بر این که اثرات مضر آفتاب روی پوست در زمستان نیز ایجاد می شود، بلکه آفتاب خشکی پوست را نیز تشدید می کند.

۱۰. از مرطوب کننده های ویژه لب استفاده کنید: برای پیشگیری از خشک شدن لب ها باید از مرطوب کننده مناسب پیوسته در طول روز استفاده شود. اگر خشکی لب ها بسیار شدید است قبل از خواب حتما از وازلین روی لب ها استفاده کنید.

گردآوری : iranstyle.ir

مقالات پزشکی و بهداشتی -

روشهای رفع خشکی پوست در فصل زمستان

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین