کد خبر: 84505187
تاریخ انتشار: سه شنبه 30 آذر 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - سلامت » هشدار! از مصرف بیش از حد ویتامین D خوداری کنید
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - سلامت:

,ویتامین d,مضرات مصرف ویتامین d,علل ابتلا به سکته قلبی,[categoriy]

هشدار از مصرف بیش از حد ویتامین D خوداری کنید

هشدار! از مصرف بیش از حد ویتامین D خوداری کنید - آکاویتامین d,مضرات مصرف ویتامین d,علل ابتلا به سکته قلبی,کمبود ویتامین d,مضرات مصرف بیش از حد ویتامین d

آکاایران: هشدار! از مصرف بیش از حد ویتامین D خوداری کنید

آکاایران: ویتامین D از جمله ویتامین های ضروری و بسیار مفید برای بدن است. این ویتامین محلول در چربی بوده و در اثر تابش مستقیم نور آفتاب به بدن فرد تولید می شود. کمبود مویتامین D در بدن عوارض و مشکلات بسیاری را در پی خواهد داشت اما مصرف بیش از حد آن چه عوارضی به دنبال خواهد داشت؟ با دکتر سلام همراه باشید.

 

مضرات زیاد بودن ویتامین D در بدن

به گزارش آکاایران: برای مدت های طولانی کمبود ویتامین D کانون توجه محافل علمی بود که کمبود این ویتامین را در بدن برای سلامت مضر می دانستند، اگر چه تحقیقات جدید دانشگاه کوپنهاگن نشان داد که، وجود مقدار زیاد و بیش از اندازه این ویتامین می تواند منجر به سکته قلبی یا انسداد شریان های بدن شود.

نتایج تحقیقات مذکور در مجله علمی متابولیسم و غددشناسی به چاپ رسیده است.به گفته پروفسور پیتر شوارتز این تحقیق روی 247 هزار و574 فرد دانمارکی انجام شده که بزرگترین جامعه آماری را در این زمینه شامل می شوند. طی این تحقیقات 7 سال بعد از برداشت نمونه های خون از این افراد نرخ مرگ و میر در آنها اندازه گیری شد که، نتایج حاکی از مرگ 16 هزار 645 نفر بود. محققان برای دریافتن اثر احتمالی ویتامین D بر مرگ و میر آنها به دنبال رابطه موجود میان مرگ و میر و مقدار ویتامین D موجود در خون آنها بودند. نتایج به دست آمده بیانگر وجود رابطه میان کمبود شدید یا وجود بیش از حد این ویتامین در خون این افراد و مرگ آنها دارد. در صورت وجود ویتامین D به میزان کمتر از 50 نانومول یا بالای 100 نانومول در هر لیتر خون احتمال مرگ و میر افزایش می یابد.

محققان با تحقیق روی علل مرگ این بیماران در زمانی که مقدار این ویتامین در خون بیش از 100 نانومول باشد دریافتند که، دلیل عمده مرگ و میر سکته قلبی یا انسداد عروق است. به بیان دیگر مقدار این ویتامین در بدن نباید خیلی کم باشد، اما در عین حال نباید خیلی هم زیاد باشد. این میزان باید چیزی در میان 50 تا 100 نانومول در هر لیتر باشد که بهترین مقدار آن طبق تحقیقات 70 نانومول در هر لیتر است. ضرر ناشی از زیاد بودن این ویتامین در بدن قبلا به اثبات نرسیده بود و با به اثبات رسیدن این مطلب قطعا منابع تغذیه آینده ما دست خوش تغییراتی خواهند شد.

مقالات پزشکی و بهداشتی -

هشدار از مصرف بیش از حد ویتامین D خوداری کنید

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین